pasek8

Wyszukiwarka obiektów

A A A

Jak uzyskać opiekę nad osobą starszą? Gdzie szukać?

 

W obliczu starzejącego się społeczeństwa pomoc w opiece nad seniorami staje się istotnym zagadnieniem dla wielu rodzin w Polsce. Znalezienie odpowiedniego wsparcia dla starszej osoby, wymagającej całodobowej opieki może jednak nie być taka prosta. Gdzie należy szukać profesjonalnej pomocy i jakie kwalifikacje powinna mieć opiekunka dla osoby starszej? Sprawdźmy.

Arteterapia co to jest i na czym polega?

arteterapia co to jest i na czym polega 2 1

Arteterapia polega na wykorzystaniu sztuki jako środka terapeutycznego. Służy do leczenia zaburzeń psychicznych, leczenia lęków, blokad osobistych, traum z przeszłości itp. Poza celami terapeutycznymi, Arteterapia jest techniką rozwoju osobistego. Nie trzeba mieć żadnych zaburzeń psychicznych, aby mieć potrzebę poznawania siebie poprzez sztukę.

Wytchnieniowa opieka paliatywna — na czym polega?

Paliatywna opieka wytchnieniowa, tzw. opieka odciążająca, jest formą wsparcia przeznaczoną dla osób opiekujących się bezpośrednio niesamodzielnym lub starszym członkiem rodziny. Głównym celem programu jest zapewnienie tymczasowego oddechu i odpoczynku opiekunom, aby mogli odzyskać siły, zregenerować się psychicznie i fizycznie czy po prostu załatwić swoje sprawy. Jak wygląda taka forma pomocy?

Spowolnienie psychoruchowe- objawy i przyczyny

 spowolnienie psychoruchowe objawy i przyczyny2 1

Spowolnienie psychoruchowe to stan patologiczny charakteryzujący się spowolnieniem procesów intelektualnych, emocji i ruchów. Patologia ta przejawia się zmniejszeniem tempa mowy, wyraźnym spowolnieniem, osłabieniem reakcji emocjonalnych. Osoby spowolnione często pozostają samotne, wydają się nietowarzyskie, wycofane bez uzasadnionego powodu.

Ile kosztuje najtańszy dom opieki?

Domy opieki znane, jako DPS-y od połowy XX wieku świadczą usługi opiekuńcze dla osób starszych, ale i młodszych, a nawet dla dzieci. Te ostatnie to wyspecjalizowane w opiece nad dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie, ruchowo lub chorą psychicznie. Jednak w głównej mierze opieka jest skierowana do osób samotnych, chorych, niepełnosprawnych z różnymi problemami zdrowotnymi, które potrzebują pomocy w codziennym życiu.

Od jakiego wieku jest się seniorem? Kto to jest senior i kogo tak nazywamy?

 pexels mikhail nilov 8307521 2 1

Wiele osób zastanawia się, kiedy kogoś chce ocenić i przypisać jakiś odpowiedni wiek. Znana nam dobrze koleżanka, którą często widujemy ma już swoje latka, bo razem z koleżanką przeszła na emeryturę parę lat temu, a nie wygląda na te lata. Pytamy się wtedy, od jakiego wieku jest się seniorem i co decyduje o tym, aby tak określać ludzi, zwłaszcza, że coraz częściej seniorzy nie wyglądają na seniorów.