prywatny dom opieki a panstwowy DPSRóżnice między domem opieki prywatnym, a państwowym są duże i niejednokrotnie wybór na pierwszy rzut oka wydaje się oczywisty. Pewne elementy sprawiają jednak, że wielu emerytów decyduje się na daną opcję. Co może przemawiać za wyborem prywatnego, a co państwowego domu opieki?

Przeanalizujmy konkretne kwestie:


Warunki mieszkalne

Warunki mieszkalne w prywatnych domach opieki są znacznie lepsze od państwowych. Podobnie ich lokalizacja niejednokrotnie okazuje się dużo atrakcyjniejsza. W przypadku państwowych domów opieki seniorzy najczęściej kierowani są do ośrodków najbliższych ich miejscu zamieszkania, co więcej, może nastąpić konieczność długiego oczekiwania na przyjęcie.


Prywatność

Prywatność jest zapewniana zarówno w państwowych, jak i prywatnych domach opieki dla osób starszych. Jest to kwestia podstawowa i tak jak poszanowanie godności i wolności mieszkańców jest ona ustawowo obowiązkowa w przypadku domów państwowych. Prywatne ośrodki również dbają o to, aby zapewnić seniorom intymność – jest to bowiem jeden z elementów, wpływających na ich zadowolenie z pobytu w domu opieki.


Opieka

Zarówno państwowe, jaki i prywatne domy opieki gwarantują swoim mieszkańcom wsparcie odpowiednich osób. Jednak to placówki prywatne zapewniają opiekę lekarzy, pielęgniarzy, rehabilitantów, masażystów etc, którzy mogą być regularną pomocą zwłaszcza w przypadku schorowanych seniorów. Niestety leki przyjmowane przez osoby starsze często muszą być w takim wypadku opłacane osobno.


Zajęcia dodatkowe

Prywatne domy opieki gwarantują liczne i bardzo różnorodne zajęcia, dzięki którym seniorzy nie spędzają czasu bezczynnie. Organizowana jest rehabilitacja, pozwalająca na wzrost sprawności. Często proponowane są także zajęcia manualne, ćwiczenia fizyczne, zajęcia socjalizujące, kulturalne a nawet takie, które prowadzone są z udziałem szkolonych do tego celu zwierząt.


Personel

Istnieje przekonanie, że w prywatnych ośrodkach personel może odnosić się w nieprzyjemny sposób do starszych osób. Niestety, tego typu wypadki zdarzać się mogą zarówno w państwowych, jak i prywatnych domach opieki. Można jednak ich uniknąć – wystarczy dokładnie sprawdzić opinie o danym ośrodku czy to w Internecie, czy rozmawiając ze znajomymi, którzy mają kontakt z takim domem opieki. Nieuprzejmość personelu to sytuacje skrajne, na które większość placówek zwraca pilną uwagę, dbając, by mieszkańcy czuli się otoczeni troską i bezpieczeństwem.


Wyposażenie ośrodka

Prywatne ośrodki zdecydowanie mogą sobie pozwolić na lepsze wyposażenie niż państwowe. Placówki często posiadają specjalistyczny sprzęt, który może być wykorzystywany do rehabilitacji. W niektórych ośrodkach znajdują się nawet sauny czy salony masażu lub kosmetyczne.


Cena

Prywatne domy opieki są niestety droższe i nie każdy senior może sobie na nie pozwolić. Warto jednak pamiętać, że państwowe ośrodki wcale nie są darmowe – choć koszty pobytu są niższe, wraz z nimi idzie w parze nieco niższy komfort życia. Warto dokładnie przejrzeć ofertę różnych ośrodków, aby znaleźć ten, w którym ukochany dziadek lub babcia będzie czuł się jak w domu.