jak wygladaja prywatne domy opiekiOsoby starsze niejednokrotnie nie potrafią samodzielnie radzić sobie w codziennym życiu. 

Problemy z pamięcią, ból podczas wykonywania obowiązków czy poważne choroby sprawiają, że potrzebują oni wsparcia i pomocy niemal nieustannie. Niestety, nie zawsze bliscy mogą być z rodzicami czy dziadkami cały czas – praca lub dom w dalekim od ich mieszkania miejscu może to uniemożliwiać. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wybór takiej opcji jak prywatny dom opieki.


Przeniesienie do prywatnego domu opieki – czy to naprawdę takie straszne?

Decyzja o przeprowadzce do domu opieki jest bardzo trudna i bolesna nie tylko dla starszej osoby, ale i dla jej dotychczasowych opiekunów.

Prywatne placówki opiekuńcze  gwarantują jednak bardzo wysoki poziom życia i mogą okazać się wygodniejszym rozwiązaniem także dla seniora. Dzięki nim standard życia a nawet zdrowie starszej osoby może się polepszyć. Prywatne domy opieki już dawno przestały być smutnym miejscem pełnym samotnych ludzi – teraz to piękne, spokojne ośrodki i wykwalifikowany personel.


Co gwarantują prywatne domy opieki?

Oferta prywatnych domów opieki jest obecnie bardzo szeroka. 

Możliwość rehabilitacji stała się niemalże standardem. Także odpowiedni sprzęt, estetyczne, przytulne i wygodne pokoje oraz smaczne posiłki to oczywistość w prywatnych ośrodkach. W wielu miejscach jest gwarantowana całodobowa opieka osób przydzielonych do konkretnego mieszkańca. Niektóre z domów opieki dają możliwość zajęć z udziałem zwierząt domowych, które mogą pomóc w lepszym samopoczuciu seniorów i ich rehabilitacji.

Masażyści, Spa i lekarze to kolejne z oferowanych przez polskie ośrodki możliwości, gwarantujących bezpieczeństwo i dobre samopoczucie starszych osób. Niejednokrotnie atrakcją jest sama lokalizacja domu opieki – bardzo często znajdują się one w wyjątkowo urokliwych miejscach, będących szansą odpoczynku i prywatności. Natura i spokój, jaki ze sobą niesie są doceniane przez zadowolonych mieszkańców.


Jakie zajęcia gwarantują prywatne domy opieki?

Terapia zajęciowa

W wielu domach opieki duży nacisk stawiany jest na tak zwaną terapię zajęciową, której celem jest poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego starszych osób chorych jak i pełnosprawnych.

Proponowane mogą być:

  • zajęcia manualne, takie jak ogrodnictwo, krawiectwo, stolarstwo i wiele innych,
  • zajęcia socjalizujące, spotkania towarzyskie, wspólne wycieczki,
  • zajęcia kulturowe i związane ze sztuką, na przykład malarstwo, muzykoterapia i terapia tańcem, rzeźba, zwiedzanie zabytków miast takich jak Kraków, Warszawa, Gdańsk,  i wiele innych.

Niektóre placówki oferują także zajęcia ze szkolonymi do tego celu zwierzętami. Proponowane są także różnorodne zajęcia fizyczne, możliwość pomocy przy przygotowywaniu posiłków, wspólne gry i zabawy, rozwiązywanie krzyżówek czy korzystanie z zasobów biblioteki. W czasie wolnym seniorzy mogą oglądać telewizję, słuchać radia czy muzyki. Mogą być także organizowane wycieczki do kin, teatrów lub innych miejsc kultury.


Jakie jeszcze możliwości dają domy opieki?

W prywatnych domach opieki dba się o wolność, prywatność  mieszkańców. Z tego powodu istnieje możliwość uczestnictwa w praktykach religijnych. Placówki oferują także pełne wsparcie opiekunów – nie tylko w wykonywaniu codziennych czynności, ale i jako partnerów do rozmów czy rozrywek.


Prywatne domy opieki – czym się różnią od państwowych?

Konieczność przeniesienia starszej osoby do domu opieki dla wielu rodzin jest bardzo bolesna. Ta trudna decyzja powinna być podjęta z rozwagą, na pierwszy miejscu zaś postawione być powinno dobro i samopoczucie seniora. Jedną z ważnych kwestii jest wybór pomiędzy prywatnym domem opieki,  a państwowym domem opieki (DPS).