pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

opieka nad osoba niepelnosprawna w domu

Jak przystosować dom dla potrzeb osoby niepełnosprawnej?

* Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej

* Bariery architektoniczne w mieszkaniach

* Ułatwienia dla osób leżących

* Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych

Jak przystosować dom dla potrzeb osoby niepełnosprawnej

Opieka na osobą niepełnosprawną w domu to nie lada wyzwanie. W domach, bowiem czeka na nich mnóstwo barier. Jedną z nich jest bariera architektoniczna, ale są i inne.

Czasem nie do pokonanie zwłaszcza dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dodatkowo dochodzi jeszcze jeden problem w postaci niewiedzy rodziny. W co się zaopatrzyć i jak zająć się taką osobą w domu. Istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, w które warto się zaopatrzyć oraz poprosić o pomoc różne instytucje państwowe. Warto wiedzieć, co danemu niepełnosprawnemu będzie potrzebne.

Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej

Jeśli chodzi o przystosowanie łazienki to jest to również problem, z którym borykają się opiekunowie osób niepełnosprawnych. Patrząc na to, jakie mamy małe łazienki. Ciężko tu powiedzieć o normalnym funkcjonowaniu i opiece nad osoba niepełnosprawną w domu. Jednym z przedmiotów, w które warto się zaopatrzyć w łazience jest za pewne taboret prysznicowy. Zapewni on komfort podczas mycia. Chory może wygodnie usiąść. Opiekun może zająć się czynnościami higienicznymi. Produkt ten pasuje zarówno do małej jak i dużej kabiny prysznicowej. Podobną funkcję pełni ławeczka wannowa, którą nakładamy na brzegi wanny. Możemy ją zdejmować, kiedy zajdzie taka potrzeba. Kolejnym pomocnym produktem będzie za pewne podnośnik wannowy. Nie trzeba się męczyć, aby ułożyć chorego. Podnośnik podnosi się i opada według potrzeb za pomocą pilota. Jest bardzo dobrej, jakości ułatwienie. Dobrze jest również wyposażyć łazienkę w różnego rodzaju uchwyty czy poręcze, aby łatwiej było załatwić czynności higieniczne i poruszać się. Oprócz akcesoriów montowanych na ścianach świetnym pomysłem jest wózek prysznicowo toaletowy ułatwiający nie tylko poruszanie, ale również załatwianie potrzeb filologicznych.

Bariery architektoniczne w mieszkaniach

Kolejnym aspektem opieki nad osoba niepełnosprawną w domu są bariery architektoniczne. Schody, wysokie progi to wszystko, co na nas czeka. Małe pomieszczenia. Brak możliwości wyjścia na dwór. Z racji małych mieszkań i niedostosowania ich dla osób niepełnosprawnych istnieje wiele ułatwień, jakimi są: schodołaz i rampa. Schdołaz pomoże nam poruszać się po schodach. Rampa podniesienie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jest to duże ułatwienie gdyż nie musimy dźwigać pacjenta na własnych plecach. Są to nowoczesne udoskonalenia ułatwiające codzienne funkcjonowanie.

Ułatwienia dla osób leżących

Opieka nad osobą niepełnosprawną w domu jest dużym wyzwanie zwłaszcza, jeśli jest to osoba leżąca. Co wtedy zakupić? W co się zaopatrzyć? Istnieją różnego rodzaju pomoce, które mogą nam ułatwić codzienne czynności. Są to między innymi: maty lub folie antypoślizgowe, służące do sprawnego poruszania pacjenta na łóżku. Kolejna rzecz to dysk obrotowy, który ułatwi obracanie osoby niepełnosprawnej, pomoże on przenieść także wózek inwalidzki bądź łóżko. Ułatwi to za pewne poruszanie i funkcjonowanie.

Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych

Mając na uwadze opiekę osób niepełnosprawnych w domu musimy zwrócić uwagę na koszta, z jakimi się to wiąże. Warto skorzystać dofinansowań od Państwa: PFRON - u, MOPS-u, PCPR- u. Składając odpowiednie wnioski i dokładając jakąś część od siebie możemy zakupić odpowiedni sprzęt i korzystać z niego do woli ciesząc się łatwiejszym funkcjonowaniem.