pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

 Pieniądze dla opiekunów

Jakie pieniądze dla opiekunów z MOPS?

Dodatkowe wsparcie finansowe dla osób zajmujących się niepełnosprawnymi, seniorami lub chorymi wymagającymi stałej opieki to nieodzowny element pomocy. Trzeba podkreślić, że świadczenie takich działań przez najbliższych członków rodziny albo przyjaciół nierzadko wymaga dużych poświęceń zawodowych.

Zaangażowanie przy podopiecznym potrzebującym stałego nadzoru wiąże się z koniecznością rezygnacji z pracy albo przynajmniej zmniejszenia jej dotychczasowego wymiaru. Właśnie dlatego pieniądze dla opiekunów są wypłacane zgodnie z zasadami świadczeń, które mają rekompensować utratę zarobku.

W praktyce wsparcie jest jednak tylko ułamkiem kwoty, z jakiej musi rezygnować osoba świadcząca wymienione działania. Mimo wszystko wartość zasiłków pobieranych na osoby niesamodzielne ma na celu zagwarantowanie przynajmniej podstawowych warunków bytowych.

Pieniądze dla opiekunów osób starszych z MOPS to między innymi środki z:    

  • zasiłku opiekuńczego,
  • świadczeń pokrywających składkę na ubezpieczenie społeczne,
  • zasiłku celowego i celowego specjalnego.

Druga z wymienionych okoliczności zachodzi, gdy niesamodzielny podopieczny jest równocześnie seniorem. Wtedy opiekun ma zapewnioną stałą, comiesięczną opłatę składki na subkonto w ZUS, nawet gdy musiał całkowicie zrezygnować z pracy. Z kolei wsparcie celowe dla sprawującego pieczę nad taką osobą może wynikać z nadzwyczajnych zdarzeń losowych, jakie go dotknęły, czyli: wypadków, pokrzywdzenia kradzieżą bądź innym przestępstwem.  

Świadczenia z Gminnych albo Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej uwzględniają wypłaty różnych środków na rzecz beneficjentów pomocy. Konkretne pieniądze dla opiekunów to również:

  • świadczenie pielęgnacyjne na osobę niepełnosprawną,
  • specjalny zasiłek opiekuńczy w kwocie 620 zł miesięcznie,
  • dodatek do zasiłku rodzinnego w związku z kształceniem lub/i rehabilitacją niepełnosprawnego dziecka,
  • kontynuacja ubezpieczenia społecznego rolnika w KRUS.

Ostatnia z przywołanych okoliczności odnosi się do sytuacji, w której gospodarz odprowadzał już składki do tego systemu emerytalnego. Podejmując się później opieki nad niesamodzielnym członkiem rodziny, musiał zaprzestać działalności rolnej i zaczął pobierać świadczenia z MOPS. Wtedy może dalej pozostawać w rejestrze KRUS.