Dom Opieki, jak dobrze wybrać?

 

Kluczową zasadą jest wyrażenie świadomej zgody zainteresowanego na przeprowadzenie się do domu opieki. Jeśli osoba, jest ubezwłasnowolniona decyzję podejmuje prawny opiekun wyznaczony przez sąd.

Wybrać DPS czy prywatny dom opieki?

Pierwszą zasadą przy wyborze jest sprawdzenie danego domu opieki w rejestrze Wojewody, który to na stronie właściwego urzędu zamieszcza aktualny rejestr placówek opiekuńczych. Każdy zainteresowany może zasięgnąć informacji o placówce w urzędzie wojewódzkim, w wydziale polityki społecznej, który kontroluje funkcjonowanie podległych sobie placówek

Domy opieki, które nie są wpisane na taką listę można sądzić, że działają nielegalnie.

Jak dobrać prawidłowy profil opieki i czym się kierować?

W zależności od wymagań zdrowotnych przyszłego pensjonariusza, a także od indywidualnych potrzeb należy wybrać odpowiedni profil domu opieki, w którym zamieszka nasz rodzic lub bliski.

Domy Opieki w zależności od tego jakie schorzenia ma osoba starająca się o przyjęcie, dzielą się na:

Opieka w takich placówkach jak domy opieki jest ukierunkowana na specjalistyczną pomoc dla podopiecznych, a co za tym idzie także właściwe dobranie zajęć, dla tych osób. Przykładowo jeśli osoba starająca się do placówki opiekuńczej ma problemy w poruszaniu się to musi szukać domu opieki ukierunkowanego pod kątem osób niepełnosprawnych. Domy takie są przystosowane pod względem architektonicznym dla osób niepełnosprawnych, a także mają szereg zajęć rehabilitacyjnych dostosowanych dla każdego indywidualnie.

Domy opieki, które nie są wpisane na taką listę można sądzić, że działają nielegalnie.

Opinie o wybranym domu opieki. Sprawdzam

Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z opiniami jakie można znaleźć głównie w Internecie, a także uzyskać od znajomych. Są też instytucje państwowe ,które przeprowadzają kontrole poszczególnych domów opieki. W wyniku wizyt prewencyjnych sporządzane są raporty dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Można zapoznać się z opisem pokontrolnym wybranych placówek. Skargi na działanie domów opieki można składać w wydziale polityki społecznej urzędu wojewódzkiego, który wydał zezwolenie na taką działalność.

Na co należy szczególnie zwrócić uwagę.

Dobrą praktyką jest sprawdzenie wybranego domu opieki na własne oczy. W wolnej chwili można odwiedzić taki dom opieki i sprawdzić otoczenie budynku jakie je otacza, sam budynek, dojazd, ułatwienia dla niepełnosprawnych, pokoje, łazienki, jadalnie, pokoje zajęć, nastroje pensjonariuszy. Zdjęcia na stronie danego domu nie oddadzą tego co sami zobaczymy.

Sprawdzamy czy personel danego domu opieki udostępni nam ośrodek i rozmowę z mieszkańcami, czy niechętnie lub w ogóle nie pozwoli na wejście.

Takie zachowanie powinno dać nam do myślenia i lepiej szukać przyjaznego ośrodka.

Umowa, zanim podpiszesz… dokładnie przeczytaj.

Jeżeli już zdecydowałeś co do wyboru odpowiedniego Domu Opieki, to teraz przed Tobą bardzo ważny moment, ponieważ będziesz podpisywać umowę, od której wiele zależy. Dobrą praktyką jest podpisywanie takiej umowy w towarzystwie innych członków rodziny, znajomych. Jedne oczy nie zawsze są w stanie wychwycić wszystkiego z umowy, a także doda Ci to pewności.

Państwowe DPS i prywatne domy opieki znane są także pod nazwą: dom seniora, dom spokojnej starości, dom starców, dom opieki. Jednak wszędzie trzeba podpisać umowę.  Gdy wybraliśmy wstępnie dany dom należy zapoznać się z warunkami umowy, ceną opłaty za jeden miesiąc, a także dokładną treścią umowy, którą ewentualnie podpiszesz.

Umowa cywilno-prawna między wybranym domem opieki, a przyszłym pensjonariuszem będzie zawierać wiele ważnych punktów. Podpisując umowę musisz dobrze przeczytać i zastanowić się czy Tobie i bliskiej Ci osobie odpowiada. Zawsze jest możliwość przed podjęciem decyzji o dodatkowe informacje, a czasami i dodatkowe zapisy do umowy.

Należy dobrze przeanalizować co dana oferta zawiera w stosunku do ceny. Oprócz gwarantowanej podstawowej opieki należy także sprawdzić  jakie zajęcia dodatkowe będzie miał przyszły pensjonariusz. Jakie warunki bytowe w ramach umowy będą zagwarantowane. Wybierając pokój 3-osobowy czy będziemy płacić mniej niż wybierając pokój jednoosobowy, czy może apartament. Jaki jest okres wypowiedzenia umowy i na jakich warunkach. 

Ważnym aspektem umowy są zapisy tzw. niedozwolone, na które zdaniem UOKiK, właściciele domów opieki bardzo często stosują w umowach. Dla przykładu warto tu przytoczyć takie zapisy jak: