Testament własnoręczny- co powinno znaleźć się w testamencie?

 

Testament własnoręczny (holograficzny) można sporządzić w każdym czasie.  Warunkiem jest, aby spadkodawca miał pełną zdolność do czynności prawnych - a więc był pełnoletni i nie został ubezwłasnowolniony. Z tej formy testamentu nie będzie mogła skorzystać osoba niewidoma.

 

Spadkodawca powinien wskazać osobę lub osoby, które powołuje do spadku (spadkobierców). Spadkobiercę lub spadkobierców można powołać do całości lub części spadku. Spadkobiercą nie musi być osoba pełnoletnia. Jeżeli do spadku powołanych jest kilka osób, bez określenia ich udziałów spadkowych, osoby te będą dziedziczyły w częściach równych. Sprawdź, jakie są rodzaje testamentów.

 

Testament własnoręczny, jakie są wymagania formalne?

Testament własnoręczny może zostać spisany zarówno na jednej, jak również na kilku kartkach papieru, o ile będą one stanowić całość jednego tekstu (poprzez na przykład ponumerowanie stron). Nawet przy kilku stronach,wystarczy złożenie jednego podpisu oraz daty na końcu dokumentu.

 

Dokument testamentu spadkodawca może oddać na przechowanie notariuszowi. Testament można zarejestrować również w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Rejestr nie zawiera informacji o treści testamentu ani danych osób, które mają dziedziczyć, ale potwierdza tylko, że określona osoba sporządziła testament i wskazuje, w której kancelarii notarialnej można otrzymać jego wypis.

 

Testament własnoręczny- przydatne linki

Znajdź notariusza

Notarialny Rejestr Testamentów- zarejestruj testament

 

Tekst:

Data utworzenia: 23 czerwiec 2023 

MT