pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

TESTAMENT WZAJEMNY MAŁŻONKÓW

 

testament wzajemny malzonkowJeżeli osoby pozostające w związku małżeńskim nie mają dzieci i nie chcą, aby po ich śmierci majątek dziedziczyli dalsi krewni, jakie przysługują im rozwiązania prawne w odniesieniu do ich majątku?

Rozwiązaniem mogą być, potocznie nazywane, testamenty wzajemne.

 

Małżonkowie sporządzają wtedy dwa oddzielne testamenty. Każdy małżonek w swoim testamencie powołuje do całego spadku drugiego małżonka. Ten małżonek, który „przeżyje” swojego współmałżonka będzie dziedziczyć po nim całość spadku.

Testamenty te formalnie są od siebie niezależne. Nawet jeżeli jeden z testamentów okazałby się nieważny lub nieskuteczny, nie będzie to miało wpływu na ważność i skuteczność testamentu współmałżonka. Należy więc mieć na uwadze, że nawet gdy po sporządzeniu takich testamentów, jak testament wzajemny małżonków jeden z małżonków zmieni bądź odwoła swój testament, nie będzie mieć to wpływu na jego ważne powołanie do spadku przez drugiego małżonka (choćby o zmianie tej czy odwołaniu ten drugi małżonek nie został poinformowany).

 

Uwaga!

 

Omawianych tu testamentów wzajemnych nie należy mylić z testamentem wspólnym. Testament wspólny nie jest możliwy na gruncie prawa polskiego (art. 942 kodeksu cywilnego). Testament taki polega na tym, że dwie osoby rozrządzają swoimi majątkami w jednym dokumencie. Taki testament będzie nieważny, wobec obowiązującej w Polsce zasady, że testament (dokument) może zawierać rozrządzenie tylko jednego spadkodawcy.

Najlepiej więc testament wzajemny małżonków sporządzać przed notariuszem w formie aktu notarialnego. Jeżeli obaj małżonkowie stawią się przed notariuszem celem sporządzenia testamentu wzajemnego, notariusz wtedy powinien zamieścić oświadczenia małżonków w dwóch osobnych aktach notarialnych.

 

 

JAK WYGLĄDA DZIEDZICZENIE PRZY TESTAMENTACH WZAJEMNYCH?

 

Po śmierci jednego z małżonków, współmałżonek pozostający przy życiu dziedziczy po zmarłym całość spadku. Testament natomiast pozostałego przy życiu traci ważność, ponieważ zmarły małżonek był jedyną powołaną do spadku osobą, a do spadku nie można powołać osoby nieżyjącej. Wówczas żyjący małżonek będzie mógł sporządzić nowy

testament. Bez jego sporządzenia, po jego śmierci będzie dochodzić już do dziedziczenia ustawowego. W takim wypadku jego majątek (obejmujący również majątek wcześniej zmarłego małżonka) przejdzie w całości tylko na rodzinę tego później zmarłego. Rodzina od strony wcześniej zmarłego małżonka nie będzie miała natomiast prawa do jego majątku.

 

CO W PRZYPADKU BRAKU TESTAMENTU?

 

Przy braku testamentu dochodzi do dziedziczenia ustawowego. Według zasad dziedziczenia ustawowego, jeżeli małżonkowie mieli dzieci, które zmarły wcześniej, po jednym z małżonków dziedziczyć będzie jego współmałżonek oraz dzieci zmarłego dziecka (wnuki spadkodawcy). Jeżeli małżonkowie w ogóle nie mieli dzieci, po zmarłym dziedziczyć będzie współmałżonek oraz rodzice zmarłego, a jeżeli rodzice zmarli wcześniej - rodzeństwo zmarłego. W przypadku więc bezdzietności, majątek zmarłego trafia do żyjącego małżonka oraz rodziny zmarłego. W związku z powyższym w wielu przypadkach ( trzeba się zastanowić) czy testament wzajemny małżonków nie będzie jakąś alternatywą.

 

Powiązane artykuły:

Jakie są rodzaje testamentów?

Zabezpiecz swój testament

 

Tekst:

Data utworzenia: 24 luty 2023 

MT