pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Jakie są rodzaje testamentów, jaki wybrać?

 

rodzaje testamentow opiekaserwis24W prawie polskim istnieją dwie kategorie testamentów- testamenty zwykłe, testamenty szczególne. Z tego artykułu dowiesz się jaki rodzaj testamentu możesz wybrać, aby zabezpieczyć swoich bliskich po swojej śmierci. 

 

Jaka jest różnica pomiędzy testamentami zwykłymi a szczególnymi?

 

Testament zwykły można sporządzić właściwie w dowolnym momencie. Jego obowiązywanie nie jest ograniczone w czasie. Dopiero na skutek odwołania testamentu przez osobę, która przepisuje w tym testamencie swój majątek (rozrządza majątkiem) na wypadek swojej śmierci (tzw. testator), testament taki przestaje wiązać.

Testament szczególny sporządza się w sytuacjach wyjątkowych, kiedy nie ma możności sporządzenia testamentu zwykłego. Okoliczności, które uzasadniają sporządzenie tego rodzaju testamentu, są wyraźnie wskazane przez przepisy (m.in. w obawie rychłej śmierci lub innych szczególnych okolicznościach oraz podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym).

Moc wiążąca testamentu szczególnego jest ograniczona w czasie. Testament ten bowiem traci moc po upływie sześciu miesięcy od ustania okoliczności, ze względu na które niemożliwe było sporządzenie testamentu zwykłego (chyba że testator wcześniej zmarł, wówczas testament taki wiąże także po upływie tego sześciomiesięcznego okresu). Sprawdź inne informacje o testamentach, gdy jesteś w szczególnej sytuacji.

 

Rodzaje testamentów, jaką formę wybrać?

Testament można sporządzić w jednej z trzech form –własnoręcznie, przed notariuszem lub w urzędzie. Są to odpowiednio testament holograficzny, testament notarialny oraz testament alograficzny. Wszystkie te testamenty należą do kategorii testamentów zwykłych, które – w przeciwieństwie do testamentów szczególnych –można sporządzić właściwie w każdym czasie.

 

Chcę sporządzić testament samodzielnie

Możesz więc wybrać testament holograficzny (a więc testament własnoręczny). Aby został ważnie sporządzony, testament musi być napisany w całości pismem ręcznym oraz podpisany. Powinien być ponadto opatrzony datą (choć brak daty nie czyni go nieważnym, o ile nie będzie wątpliwości np. co do Twojej zdolności do sporządzenia testamentu oraz co do treści testamentu).

Warunek, aby cały testament został sporządzony odręcznie gwarantuje możliwości udowodnienia, że samodzielnie dokonałeś zawartych w testamencie rozrządzeń (a więc rozdysponowania swoim majątkiem na wypadek śmierci). W ten sposób możliwe jest wykazanie, że to Ty jesteś autorem całości testamentu (poprzez zidentyfikowanie właściwego Tobie charakteru pisma).

 

Chcę sporządzić testament przed notariuszem

Testament notarialny sporządzany jest w formie aktu notarialnego przez notariusza. O wszystkie wymogi formalne powinien już zadbać notariusz, zgodnie z przepisami prawa o notariacie.

 

Rodzaje testamentów- testament przed urzędnikiem państwowym

Odpowiednią formą testamentu będzie testament alograficzny. Tej formy testamentu nie mogą natomiast wybrać osoby głuche oraz nieme.

Przy testamencie alograficznym, swoją ostatnią wolę oświadczasz ustnie przed osobą urzędową. Oświadczenie takie należy złożyć przed wójtem (lub burmistrzem bądź prezydentem miasta), starostą, marszałkiem województwa, sekretarzem powiatu albo gminy lub przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Przy składaniu przez Ciebie oświadczenia muszą być dodatkowo obecni dwaj świadkowie.

 

Świadkiem natomiast nie może być:

  • osoba bez pełnej zdolności do czynności prawnych;
  • niewidomy, głuchy lub niemy;
  • kto nie może czytać i pisać;
  • kto nie włada językiem, w którym sporządzasz testament;
  • osoba skazana prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania;
  • osoba, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść, małżonek tej osoby, jej krewni lub powinowaci pierwszego i drugiego stopnia oraz osoby pozostające z tą osobą w stosunku przysposobienia.

 

Twoje oświadczenie testamentowe zostanie spisane w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Następnie, protokół ten zostanie Ci odczytany w obecności świadków. Po odczytaniu protokołu, protokół powinien zostać podpisany przez Ciebie (jako spadkodawcę), przez osobę urzędową, wobec której składałeś oświadczenie (np. sekretarza gminy) oraz przez świadków.

Powyższe rodzaje testamentów dają możliwość sporządzenia ostatniej woli w każdym czasie. Po spełnieniu wskazanych warunków będą obowiązywać w sposób nieograniczony czasowo.

 

Wykonawca testamentu, jaką rolę pełni?

Jeżeli spadkodawca chce, aby jego wola wyrażona w testamencie została po jego śmierci jak najpełniej zrealizowana może ustanowić wykonawcę testamentu.

Powołanie wykonawcy testamentu stanowi również odciążenie spadkobierców od obowiązków związanych z zarządem spadkiem.

Wykonawcę testamentu ustanawia wyłącznie sam spadkodawca w treści swojego testamentu. Spadkodawca do osoby wykonawcy powinien mieć szczególne zaufanie. Ustanowienie wykonawcy testamentu czyni zbędnym powołanie przez sąd spadku kuratora spadku.

 

Czy ustanowić wykonawcę testamentu?

Spadkodawca powinien rozważyć powołanie wykonawcy testamentu szczególnie w sytuacjach, gdy:

  • testament zawiera liczne rozrządzenia,
  • w skład spadku wchodzą składniki wymagające sprawnego i ciągłego zarządzania (np. przedsiębiorstwo czy gospodarstwo rolne),
  • spadkobiercy są skłóceni i mogą nie być skłonni do współdziałania po śmierci spadkodawcy,
  • spadkobierca jest niezdolny do samodzielnego zarządu spadkiem (jest osobą małoletnią lub ubezwłasnowolnioną).

 

Wykonawcą testamentu może być tylko osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.

 

 

cdn.