Oceń swojego lekarza i usługi medyczne

 

Coraz więcej korzystamy z Internetu. Usługi online w ostatnich 2 latach przyspieszyły. Coraz częściej, aby skorzystać z usług medycznych, musimy się rejestrować za pomocą różnych kont internetowych. Jest to (nie da się zaprzeczyć) dobre rozwiązanie z jednej strony, że nie trzeba stać w kolejkach do lekarza, aby zdobyć tzw. “bloczek” czy “numerek”.

 

 

 

Usługi stają się także coraz lepsze, szersze i powszechnie dostępne. Nie ma chyba ludzi, którzy chociaż raz do roku nie muszą zasięgnąć jakieś porady, badań rehabilitacji, etc. W związku z powyższym nasi rządzący dają nam możliwość i zachęcają do oceny po wizycie w danej placówce medycznej. Nowa inicjatywa NFZ pod hasłem „oceń swojego lekarza” daje szanse nam wszystkim, że może wspólnie sprawimy, że coś się poprawi jeszcze na lepsze. Nie wrzucam tu wszystkich do jednego ”worka”, ale jest tak, że czasami usługi medyczne pozostawiają wiele do życzenia. Przed wybraniem odpowiedniej placówki dobrze jest wejść choćby na Google i sprawdzić jak ludzie oceniają lekarza i usługi medyczne.

 

Na stronie NFZ przygotowanej specjalnie dla pacjentów, zachęcają: „oceń swojego lekarza”. Jak wczytasz się w ankietę to widać, że chodzi o szerszą ocenę różnych usług medycznych, a nie tylko lekarza. Dlatego, że NFZ daje taką możliwość, idąc z duchem czasu, jeśli uznamy, że sytuacja, jaka nas spotkała, w starciu ze służbą zdrowia powinna, zostać przekazana do władz nadzorujących daną jednostkę to róbmy to. Z pewnością w dłuższym czasie poprawi to usługi medyczne.

 

Oceń swojego lekarza i usługę medyczną, jak to zrobić?

Chcąc, dokonać oceny świadczeń medycznych możemy, to zrobić na kilka sposobów.

 

Pierwszy krok:

Załóż “Internetowe Konto Pacjenta” na portalu: pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta (jeśli jeszcze nie masz), najłatwiej jest założyć, autoryzując za pomocą swojego konta bankowego, ale nie ma wszystkich banków.

 

Drugi krok:

Jak już założyłeś, wchodzisz w zakładkę “historia leczenia” , dalej w “ zdarzenia medyczne” i tam znajdziesz link, w który trzeba kliknąć. Nie martw się, bo ankieta jest anonimowa, wprawdzie wchodząc, na konto nie jesteś już całkiem anonimowy, jak zapewniają, pomysłodawcy to Twoje dane nie będą dołączone do tej ankiety. Tu jest skala od 1 do 10, według uznania i zgodnie z prawdą stosujesz się do zaleceń NFZ: „oceń swojego lekarza i usługę medyczną”. Nie ma znaczenia, z jakiej pomocy korzystałeś czy to zwykła wizyta u lekarza, badania diagnostyczne, pomoc doraźna w szpitalu na SOR, pobyt na oddziale, zabiegi rehabilitacyjne czy wiele innych usług, każdą możesz poddać swojej ocenie.

 

Trzeci krok:

Odpowiedz na pytania i oceń usługi medyczne

Pomocne będą pytania, na które wystarczy, że odpowiesz zgodnie z tym, co Cię spotkało w zetknięciu ze służbą zdrowia: Łatwość zapisania się na wizytę, zaangażowanie pracowników rejestracji, zaangażowanie lekarza jakości otrzymanej informacji, prawdopodobieństwa polecenia placówki w przyszłości.

 

Przez telefon „oceń swojego lekarza i usługę medyczną”

Druga ocena będzie telefoniczna, łatwiejsza. Nie musisz, jak nie chcesz zakładać konta na stronie, ponieważ możesz wszystko powiedzieć przez telefon. Jeśli byłeś u lekarza specjalisty np. ortopedy, bo czekasz na wymianę biodra, lub u lekarza kardiologa czy innego specjalisty też wydaj ocenę. Zadzwoni do Ciebie ankieter w imieniu Narodowego Funduszu Zdrowia, który zna tylko Twój numer telefonu, twoją płeć i to kiedy i gdzie byłeś na pierwszej wizycie. Nic więcej o Tobie nie wie. Sam bez podawania swoich danych (wrażliwych jak pesel, nazwisko) będziesz, mógł opowiedzieć, jak Ci udzielono porady.

 

NFZ zachęca do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i jak podkreślają, ma to nam wszystkim pomóc, aby ocena zawsze była na "10" punktów. Pewnie tak, ponieważ coraz częściej wybierając się do (zwłaszcza) nowego lekarza, placówki medycznej czy na rehabilitację pierwsze sprawdzamy w Internecie opinie.