pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Jakie są rodzaje hospicjum i co oferują?

 

jakie sa rodzaje hospicjumOpieka paliatywna i hospicyjna nad chorymi wymagającymi stałych działań leczniczych, pielęgnacyjnych, psychologicznych czy rehabilitacyjnych ma różne formy. W takim zakładzie opiekuńczym każdy potrzebujący opieki może liczyć na pełną opiekę, wysoką jakość usług, troskę i czułość ze strony pracowników. Co więcej, tutaj emeryci nie będą się martwić, że „stresują” swoich synów i córki bezradnością i nie pozwalają im w pełni spędzić czasu z rodziną.

 
 

 

Można wyróżnić podział ze względu na zakres opieki:

OPIEKA W WARUNKACH STACJONARNYCH 
OPIEKA W WARUNKACH DOMOWYCH
OPIEKA W WARUNKACH SPECJALISTYKI AMBULATORYJNEJ

 

Rodzaje hospicjum, a forma opieki

OPIEKA STACJONARNA

Największą grupę placówek tworzy pierwsza tzw. stacjonarna z wymienionych kategorii, która oferuje również kompleksową formułę pomocy najpoważniej chorym, a także ich rodzinom. Tego typu ośrodki są prowadzone przez podmioty publiczne albo prywatne i podlegają nadzorowi NFZ. W przypadku państwowych ośrodków ich funkcjonowanie umożliwiają finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia i dobrowolne datki z wpłat na fundację czy stowarzyszenie.

OPIEKA DOMOWA

Kolejne rodzaje hospicjum to opieka domowa jest to kolejna forma opieki, która odbywa się w warunkach domowych i jest utrzymywane przez bliskich w jakimś zakresie. Chorzy i ich rodziny ponoszą koszty pobytu (rodziców, dziadków, dzieci) przebywających w hospicjum domowym. Jednak, aby taka opieka była możliwa w domu to stan zdrowia chorego, jak i  warunki zamieszkania, i zaangażowanie bliskich w opiekę muszą być odpowiednie. 

W przypadku śmiertelnie chorego dziecka poniżej 16. roku życia do umieszczenia w placówce niezbędna jest pisemna zgoda rodziców. Zagwarantowanie maksymalnie komfortowych warunków pobytu może sugerować alternatywny model opieki paliatywnej nad chorym. Jest nim hospicjum domowe, czyli objęcie podopiecznego pełnymi świadczeniami leczniczo-pielęgnacyjnymi w miejscu zamieszkania.

Rodzaje hospicjum, na jaką opiekę może liczyć chory? 

Chory w hospicjum domowym ma zapewnioną opiekę:

Wizyty lekarza,

pielęgniarki,

fizjoterapeuty,

psychologa.

Leczenie farmakologiczne w zakresie łagodzenia bólu, innych objawów, a także zapobieganie innym powikłaniom.

Chory ma możliwość bezpłatnie:

wypożyczyć sprzęt medyczny, 

wykonać badania zlecone przez lekarza zatrudnionego w hospicjum domowym.

Wizyty lekarskie i pielęgniarskie odbywają się:

Dwa razy w miesiącu (najmniej) przychodzi na wizyty lekarz. 

Dwa razy w tygodniu (minimum) przychodzi do domu chorego pielęgniarka.
Lekarz i pielęgniarka może odwiedzać chorego częściej w zależności od indywidualnych potrzeb. Chory ma zapewniony dostęp do pomocy całodobowo, 7 dni / tydzień.
Wizyty pozostałego personelu ustala się indywidualnie z lekarzem i opiekunem.

Jeśli chora kobieta jest w ciąży lub stan zdrowia drastycznie pogorszył się już po porodzie, otrzyma też wsparcie wykwalifikowanej położnej.

W takim hospicjum może liczyć na pomoc w utrzymaniu odpowiedniej higieny intymnej i monitorowanie stanu zdrowia aż do przyjścia na świat jej dziecka.

Rodzaje hospicjum, a opieka ambulatoryjna   

Poradnia opieki ambulatoryjnej, paliatywnej w ramach ubezpieczenia zapewnia:

niezbędne, wymagane i zlecone przez lekarza badania diagnostyczne,
ordynację niezbędnych leków,
zabiegi pielęgnacyjne,
kierowanie do innych podmiotów leczniczych,
wydawanie niezbędnych orzeczeń i opinii.

Hospicja perinatalne są  to ośrodki wsparcia doraźnego dla rodziców, którzy dowiedzieli się o śmiertelnej chorobie lub bardzo poważnej wadzie rozwojowej jeszcze przed porodem – w okresie płodowym.

Hospicja te, to placówki zajmujące się przygotowaniem opiekunów w aspekcie:

zdrowotnym,

formalnym oraz psychicznym do poradzenia sobie z nieuchronnym odejściem małego dziecka. Troszcząc się o pomoc rodzicom w codziennych potrzebach medycznych i pielęgnacyjnych.