Opieka paliatywna, jak postępować z objawami paliatywnymi w domu?

 

Opieka paliatywna nad osobą z chorobą zagrażającą życiu wymaga planowania i wysiłku. Planowanie z wyprzedzeniem i współpraca z innymi zapewnia najlepszą możliwą opiekę i wsparcie dla opiekuna, aby mógł kontynuować swoją ważną rolę.

Poniższe porady i wskazówki mogą Ci pomóc jako opiekunowi w trudnych przypadkach, w opiece paliatywnej hospicjum domowego. Zanim zgłosisz pielęgniarce czy lekarzowi możesz złagodzić ból czy dyskomfort u podopiecznego, którym się opiekujesz.

Różne przypadki z jakimi spotykasz się w opiece wymagają odpowiedniego działania.

Spis treści:

Jak postępować z objawami paliatywnymi w domu?

1. Wskazówki w jedzeniu i piciu

2. Co może mieć wpływ na apetyt?

3. Co zrobić, aby podopieczny spożywał chętniej posiłki?

4. Opieka paliatywna, jak radzić sobie z posiłkami?

5. Co może być powodem nudności i wymiotów?

6. Jak radzić sobie z nudnościami i wymiotami?

7. Opieka paliatywna, jak radzić sobie z nudnościami i wymiotami?

8. Opieka paliatywna, jak dba o pielęgnację jamy ustnej?

9. Naloty w jamie ustnej

10. Protezy

11. Gęsta ślina jak się pozbyć?

12. Suchości w ustach, jak się pozbyć?

13. Pielęgnacja jelit

14. Opieka paliatywna w pielęgnacji przewodu pokarmowego,

15. Oznaki zaparć i przyczyny

16. Jak poradzić sobie z zaparciami?

17. Biegunka

18. Jak sobie poradzić z biegunką?

19. Dezorientacja obłożnie chorego- co to jest i jak pomóc?

20.Opieka paliatywna, jak pomaga choremu w stanie zdezorientowania?

21.Spadek mobilności- w czym jest pomocna opieka paliatywna?

22. Jak poprawić mobilność i niezależność podopiecznego?

Jak postępować z objawami paliatywnymi w domu?


Opieka paliatywna nad osobą z chorobą zagrażającą życiu wymaga planowania i wysiłku. Planowanie z wyprzedzeniem i współpraca z innymi zapewnia najlepszą możliwą opiekę i wsparcie dla opiekuna, aby mógł kontynuować swoją ważną rolę. Poniższe porady i wskazówki mogą Ci pomóc jako opiekunowi w trudnych przypadkach, w opiece paliatywnej hospicjum domowego. Zanim zgłosisz pielęgniarce czy lekarzowi możesz złagodzić ból czy dyskomfort u podopiecznego, którym się opiekujesz. Różne przypadki z jakimi spotykasz się w opiece wymagają odpowiedniego działania.

1. Wskazówki w jedzeniu i piciu


W czasie choroby utrata apetytu ,a co za tym idzie wagi jest częsta. Osoba chora w opiece paliatywnej hospicjum domowego potrzebuje szczególnej formy odżywiania. Istotny jest czas , ilość, a także jakość podawanych posiłków.3. Co może mieć wpływ na apetyt?
Suchość i ból w jamie ustnej, nudności, wymioty i zaparcia mogą wpływać na brak apetytu, a to przekłada się na spożywanie posiłków.

2 . Co może mieć wpływ na apetyt?


Suchość i ból w jamie ustnej, nudności, wymioty i zaparcia mogą wpływać na brak apetytu, a to przekłada się na spożywanie posiłków.

3.  Co zrobić, aby podopieczny spożywał chętniej posiłki?

Opieka paliatywna to także dbanie o odpowiednie żywienie, które dostarczy wartościowych składników odżywczych, a także doda potrzebnych sił obłożnie choremu.

4. Opieka paliatywna, jak radzić sobie z posiłkami? 


Nudności i wymioty są częstym objawem jakie może towarzyszyć podopiecznym w poważnej chorobie. Objawy takie mogą występować razem lub osobno.

5. Co może być powodem nudności i wymiotów?


Powodów może być wiele, ale najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy są:

6. Jak radzić sobie z nudnościami i wymiotami?

7. Opieka paliatywna, jak radzić sobie z nudnościami i wymiotami?

8. Opieka paliatywna, jak dba o pielęgnację jamy ustnej?


Usługa opieki paliatywnej w domu obejmuje swoim zakresem także dbanie o higienę jamy ustnej. Problemy z jamą ustną i ustami są najczęściej spowodowane leczeniem, lekami jakie są przyjmowane przez podopiecznego. Problemy mogą obejmować suchość w ustach, pokryty język, nieświeży oddech, infekcje, pleśniawki i wrzody, otarcia. Utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej, zębów zmniejszy dyskomfort podczas posiłków, a także poprawi komfort spożywania.

9. Naloty w jamie ustnej


Infekcje różnego rodzaju objawiają się białymi plamami na języku, wewnątrz policzków lub żółtą powłoką języka. Może to powodować ból, trudności w połykaniu, a co za tym idzie zmniejszać apetyt. Trzeba regularnie dbać o higienę jamy ustnej, aby zapobiegać wszelkim infekcjom w obrębie jamy ustnej. Sprawdzonymi sposobami są:

10. Protezy

11. Gęsta ślina, jak się pozbyć?


Gęstej śliny można się pozbyć poprzez oddychanie parą, ssanie kostki lodu, ograniczenie słodkich produktów.

12. Suchości w ustach, jak się pozbyć?

14. Opieka paliatywna w pielęgnacji przewodu pokarmowego


Opieka domowa kładzie szczególny nacisk w zakresie prawidłowego funkcjonowania całego przewodu pokarmowego, a zwłaszcza jelit. Zaparcie lub biegunka to duży problem zwłaszcza, gdy podopieczny jest osobą leżącą w opiece paliatywnej hospicjum domowego. Zaparcia są spowodowane zmniejszoną mobilnością, zmniejszonym spożyciem pokarmów i płynów oraz przyjmowaniem niektórych leków. Problemy takie mogą powodować niepokój i dyskomfort, a także mogą być powodem utraty apetytu i utraty wagi.

15. Oznaki zaparć i przyczyny

16. Jak poradzić sobie z zaparciami?

17. Biegunka


Opieka paliatywna w hospicjum domowym może leczyć biegunkę sposobami domowymi, a jeśli nie przyniesie to poprawy, to za pomocą leków. Biegunka to zwiększenie płynności i częstotliwości wypróżnień, które mogą być spowodowane lekami, leczeniem (chemioterapia, radioterapia), dietą lub chorobą. Biegunkę można leczyć sposobami domowymi, a jeśli nie przyniesie to poprawy, to za pomocą leków.

18. Jak sobie poradzić z biegunką?

19. Dezorientacja obłożnie chorego- co to jest i jak pomóc?


To stan umysłu, które sprawia, że ​​ktoś jest niepewny tego, co się wokół niego dzieje, a także może dotyczyć utraty świadomości co do miejsca, w którym się ta osoba znajduje. Stan taki może wpływać na zdolność osoby do jasnego myślenia lub odpowiedniej reakcji. 
Dezorientacja może być spowodowane przez:

20. Opieka paliatywna, jak pomaga choremu w stanie zdezorientowania?

21.Spadek mobilności- w czym jest pomocna opieka paliatywna?


W wyniku ciężkiej choroby czy niepełnosprawności mobilność podopiecznego maleje wraz z postępem choroby. Najczęstszą przyczyną są skutki uboczne leczenia lub przyjmowanych leków. Występuje wtedy często zwiększone zmęczenie, osłabienie mięśni spowodowane chorobą, brak apetytu, pogorszenie odżywiania i często apatia. Brak poprzedniej formy i aktywności ruchowej może być denerwujący dla podopiecznego. Sytuacja taka jest utratą niezależności w dotychczasowym życiu. Pojawia się wtedy zwiększona zależność i potrzeba pomocy ze strony rodziny czy opiekuna.

22. Jak poprawić mobilność i niezależność podopiecznego?

Tekst:

Data utworzenia: 31 marzec 2022

J.Zielska