pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Hospicjum stacjonarne - co to jest?

 

hospicjumHospicjum zapewnia  opiekę u schyłku życia osobom cierpiącym na chorobę ograniczającą życie. Jednocześnie wspiera rodziny i ich bliskich w trudnych chwilach. Z artykułu dowiesz się wszystkiego o świadczeniach hospicyjnych.

 

Jeśli potrzebujesz opieki paliatywnej świadczonej na oddziale Hospicjum Sacjonarnego to poniżej jest zawsze aktualny spis wszystkich placówek w całej Polsce, które świadczą usługi na oddziałach.

Jak wyszukać Hospicjum Stacjonarne na oddziale paliatywnym w interesującej Cię okolicy?
1. Hospicjum Stacjonarne - wejdź w ten lin, aby wyszukać: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/Szpitale
2. Wpisz w rubrykę Specjalizacja:
    Hospicjum stacjonarne
3. Wybierz z listy województwo, w którym chcesz szukać:
    Hospicjum stacjonarne, a także możesz uzupełnić pozostałe dane jeśli chcesz np: miasto
4. Kliknij na lupę w prawym dolnym rogu

5. Przeglądaj z zawsze aktualnej listy

Spis treści:

Specjalistyczna opieka paliatywna jest świadczona przez hospicjum stacjonarne.

Oddziały opieki paliatywnej znajdują się w szpitalach, oddziałach Caritas i w innych prywatnych ośrodkach opieki specjalistycznej. Z wielkim oddaniem służby medyczne opiekujące się chorymi  biorą pod uwagę fizyczne, społeczne, emocjonalne i duchowe potrzeby pacjentów oraz ich rodzin, i ich bliskich.Tego typu ośrodki są prowadzone przez podmioty publiczne i prywatne. W przypadku państwowych ich funkcjonowanie finansowane jest głównie przez Narodowy Fundusz Zdrowia i dobrowolne datki z wpłat na fundację czy stowarzyszenie. Z kolei drugie są w części dofinansowane przez państwo, darczyńców, samych pensjonariuszy ponoszących koszty pobytu lub ich dzieci czy rodzinę. Hospicja stacjonarne udzielają wsparcia także przypadku śmiertelnie chorych dzieci poniżej 16 roku życia. Jednak do umieszczenia w placówce niezbędna jest pisemna zgoda rodziców. Zagwarantowanie maksymalnie komfortowych warunków pobytu, jaki zapewniają hospicja stacjonarne, a także kompleksowa pomoc poważnie chorym umożliwia alternatywny model opieki paliatywnej nad pacjentami w sytuacji, gdy inni nie mogą już pomóc.

Kadra kierownicza i personel hospicjum podtrzymują szacunek dla świętości ludzkiego życia oraz prawo do profesjonalnej opieki i wsparcia osób znajdujących się w trudnej sytuacji, kiedy najbardziej tego potrzebują.

Co zapewnia hospicjum stacjonarne.

Hospicjum takie zapewnia przyjazną przestrzeń, w której pacjenci ich rodziny i bliscy mogą czuć się wspierani. Pozwala członkom rodziny na powrót do roli współmałżonka, dziecka, rodzica i wycofanie się z roli opiekuna, z którą wiele rodzin ma trudności. W zależności od potrzeb, hospicjum stacjonarne stara się również zapewnić opiekę i wsparcie dla rodzin, poprzez wsparcie w żałobie, a czasami także w załatwianiu spraw socjalnych. Dotyczy to w większości prywatnych placówek, które oferują wiele różnych dodatkowych świadczeń.

Dla kogo jest opieka paliatywna w hospicjum stacjonarnym?

Opieka paliatywna przeznaczona jest dla osób w każdym wieku cierpiących na poważną chorobę, której nie da się już leczyć. Opieka paliatywna i hospicyjna to opieka skoncentrowana na osobie i rodzinie. Świadczona jest dla osób z aktywną, postępującą, zaawansowaną chorobą, która daje niewielkie rokowania na wyleczenie i która oczekuje na śmierć, a której głównym celem jest optymalizacja jakości życia. Opieka taka pomaga ludziom żyć jak najpełniej i jak najwygodniej, gdy żyją z chorobą ograniczającą życie. Opieka paliatywna identyfikuje i leczy objawy opiera się na indywidualnych potrzebach.

Jakich świadczeń udziela hospicjum stacjonarne?

Pobyt na oddziale opieki paliatywnej i hospicyjnej gwarantuje zg. z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej - D20131347.pdf

zarządza się, co następuje:

Hospicjum stacjonarne gwarantuje i realizuje świadczenie w warunkach:

  1. stacjonarnych – w hospicjum stacjonarnym lub w oddziale medycyny paliatywnej,
  2. domowych – w hospicjum domowym dla dorosłych lub dla dzieci do ukończenia 18. roku życia,
  3. ambulatoryjnych – w poradni medycyny paliatywnej.

Świadczenia gwarantowane realizowane w warunkach stacjonarnych obejmują:

  1. świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez lekarzy,
  2. świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki,
  3. leczenie farmakologiczne,
  4. leczenie bólu zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (drabina analgetyczna),
  5. leczenie innych objawów somatycznych,
  6. opiekę psychologiczną nad świadczeniobiorcą i jego rodziną,
  7. rehabilitację,
  8. zapobieganie powikłaniom,
  9. badania zlecone przez lekarza zatrudnionego w hospicjum stacjonarnym lub oddziale medycyny paliatywnej,
  10. zaopatrzenie w wyroby medyczne konieczne do wykonania świadczenia gwarantowanego w hospicjum stacjonarnym lub w oddziale medycyny paliatywnej,
  11. opiekę wyręczającą określana również jako wytchnieniowa lub odciążająca. Obejmuje przyjmowanie świadczeniobiorców do hospicjum stacjonarnego lub oddziału medycyny paliatywnej na okres nie dłuższy niż 10 dni.

Zg. z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej 

Jeśli lekarz na oddziale uzna ,że jest konieczność wykonania dalszych badań to pacjent ma wykonywane badania takie jak: badanie krwi, pomiar ciśnienia, kontrola pracy serca i inne wymagane, a także całodobową opiekę lekarza i pielęgniarki,

Leki i wyroby medyczne są w pełni refundowane,

Hospicjum stacjonarne posiada specjalistyczny sprzęt medyczny, w tym koncentratory tlenu, inhalatory i respiratory dla osób z problemami oddechowymi, pompy infuzyjne do ciągłej podaży leków, jak również glukometry, ciśnieniomierze czy aparat EKG.

Hospicja stacjonarne przyjmują świadczeniobiorców na oddział medycyny paliatywnej na różne okresy w zależności od polityki szpitala jaka została ustalona.

Pacjent ma zagwarantowane nieodpłatnie W/w świadczenia w hospicjum stacjonarnym lub na oddziale medycyny paliatywnej jeśli posiada ubezpieczenie w NFZ.

Jakie jednostki chorobowe kwalifikują się do hospicjum stacjonarnego?

 Hospicjum stacjonarne z opieką paliatywną i hospicyjną według zarządzenia Narodowego Funduszu Zdrowia mogą być objęci pacjenci z następującymi chorobami:

  • nowotwory- C00-D48;
  • choroby wywołane przez wirus HIV- B20-B24;
  • następstwa chorób zapalnych obejmujące ośrodkowy układ nerwowy- G09;
  • układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy- G10-G13;
  • niektóre rodzaje niewydolności oddechowej- J96;
  • kardiomiopatia (choroba mięśnia sercowego) - I42-I43;
  • owrzodzenia odleżynowe - L89
  • stwardnienie rozsiane- G35

Zg.z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 czerwca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej : D20181185.pdf

Opieka paliatywna i hospicyjna obejmuje również wspomaganie rodzin chorych w czasie trwania choroby, jak i w okresie osierocenia i żałoby.

Dodatkowymi świadczeniami w zakresie działalności  jakie świadczy hospicjum stacjonarne w niektórych placówkach może być pomoc w zakresie spraw socjalnych.

Hospicja stacjonarne, oddziały paliatywne świadczą opiekę 24h na dobę przez 7 dni włącznie ze świętami i dniami wolnymi.

Kto sprawuje opiekę nad chorymi w hospicjum stacjonarnym?

Opiekę nad nieuleczalnie chorymi na oddziale paliatywnym w hospicjum stacjonarnym sprawuje zespół osób odpowiednio przygotowanych. W skład zespołu wchodzą:

  • lekarze,
  • pielęgniarki,
  • fizjoterapeuci,
  • psycholog,
  • profesjonalny opiekun. 

Jakie wyposażenie jest w hospicjum stacjonarnym?

Do dyspozycji  hospicjum stacjonarne na swoich oddziałach paliatywnych dla chorych gwarantuje darmowe korzystanie ze sprzętu i wyposażenia takiego, jak:

  • łóżka szpitalne z regulacją wysokości wyposażone w barierki,
  • poduszki, podpórki, wałki i materace przeciwodleżynowe,
  • podnośniki i pasy ślizgowe,
  • ssaki elektryczne,
  • parawany,
  • sprzęt umożliwiający mobilność podopiecznego, taki jak chodziki, balkoniki, wózki inwalidzkie, kule czy laski.

Kto kieruje do hospicjum stacjonarnego?

Do objęcia opieką paliatywną i hospicyjną kieruje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego NFZ.

Chorzy mogą zgłaszać się osobiście lub przez członka rodziny do objęcia opieką hospicyjną.

Wymagana jest pisemna zgoda na opiekę pacjenta, rodziny lub jego prawnego opiekuna.

Ile kosztuje pobyt w hospicjum stacjonarnym?

Hospicjum stacjonarne jest w całości pokrywane przez NFZ. Pacjent nie płaci za pobyt, a zlecane świadczenia ma zapewnione bezpłatnie:

  • opiekę lekarską, pielęgniarską i terapeutyczną,
  • leki i wyroby medyczne,
  • leczenie bólu oraz innych objawów somatycznych,
  • opiekę psychologiczną (pacjenta i jego rodziny),
  • rehabilitację,
  • badania diagnostyczne.

Podstawa prawna: 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej

D20131347.pdf