Województwo łódzkie jest obszarem, w którym zlokalizowanych jest bardzo dużo państwowych placówek opieki całodobowej. Państwowe domy opieki (DPS) w woj. łódzkim to 56 ośrodki usytuowane w 24 powiatach, które mają przeznaczonych 6329 miejsc dla pensjonariuszy. W tym 18 placówek specjalizuje się w opiece nad osobami przewlekle psychicznie chorymi, a 10 innych państwowych domów opieki opiekuje się niepełnosprawnymi intelektualnie. Pozostałe ośrodki przeznaczone są dla osób przewlekle somatycznie chorych i osób w podeszłym wieku. Najwięcej z nich umiejscowionych jest niedaleko Łodzi oraz Piotrkowa Trybunalskiego.
Domy Opieki Społecznej (DPS) Łódzkie to miejsca, gdzie może przebywać osoba starsza i schorowana, która potrzebuje 24-godzinnej opieki. Koszt pobytu osoby zainteresowanej w państwowym domu opieki to koszt dla rodziny i pensjonariusza około 5000 zł do prawie 7000 zł na miesiąc. Cena jest ustalana przez gminę, w której mieszka osoba zainteresowana pobytem.
Znacząca bazę w województwie łódzkim stanowią prywatne domy opieki, których jest 53 z 1873 miejscami przeznaczonymi dla pensjonariuszy. W specjalizacji prywatnych domów opieki można zauważyć, że tylko 18 placówek deklaruje opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, a pozostałe 35 ukierunkowane są na opiekę ogólną dla osób przewlekle somatycznie chorych i osób w podeszłym wieku. Wśród prywatnych placówek nie ma ani jednego domu opieki dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, czy chorych psychicznie.
Niestety prywatne domy opieki w woj. łódzkim to miesięcznie koszt od około ponad 4000 złotych wzwyż do 6000 złotych w zależności od pokoju 1,2,3-osobowego. Wszystko zależy oczywiście od standardu placówki i wykonywanych zabiegów, czy usług dodatkowych. Jest więc w czym wybierać. Każda osoba, która staje, przed wyborem najlepszego miejsca dla swojego bliskiego musi dokładnie przeanalizować wszelkie aspekty związane z komfortem, jakością opieki oraz kosztami. Ważne jest także to, by ośrodek był zlokalizowany blisko miejsca zamieszkania najbliższych, aby jak najczęściej można było odwiedzać swojego członka rodziny przebywającego w takim ośrodku.
W przypadku państwowych DPS konieczne jest uzyskanie:
1. Skierowanie od ośrodka pomocy społecznej (OPS) i tam należy się udać,
2. Wypełnić wniosek na miejscu,
3. Przedstawić dokumenty dochodowe,
4. Uzasadnienie potrzeby całodobowej opieki (np. na podstawie opinii lekarza).
Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje o dostępnych opcjach lub placówkach w twojej okolicy, zwróć się do miejscowego ośrodka pomocy społecznej lub bezpośrednio do miejscowego DPS.
Copyright © Opieka nad seniorem 24