W województwie lubelskim, w 24 powiatach jest oddanych 71 placówek opiekuńczych, które świadczą swoje usługi w profesjonalny sposób, zapewniając pomoc medyczną i opiekuńczą. Państwowych domów opieki - DPS jest 45 na tym terenie. Prywatnych domów opieki w lubelskim jest 24, które udzielają długoterminowo pomocy osobom samotnym i schorowanym.
W lubelskim większość placówek jest łączona pod względem specjalizacji w świadczeniach opiekuńczych. Przykładem takim może być DPS w Biłgoraju wraz z filią, gdzie na opiekę przeznaczone jest ok. 200 miejsc dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie oraz dla osób przewlekle psychicznie chorych.
Innym przykładem łączenia specjalizacji w opiece może być w powiecie krasnostawskim placówka z filiami na ok. 300 miejsc. Łączona jest tu opieka dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, dla osób przewlekle somatycznie chorych i dla osób przewlekle psychicznie chorych. Najwięcej DPS jest dla osób w podeszłym wieku oraz dla osób przewlekle somatycznie chorych co stanowi 17 placówek państwowych w lubelskim.
Następne miejsce pod względem ilości ośrodków opiekuńczych jest dla osób dorosłych niepełnosprawnej intelektualnie, dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie i tu oddanych jest 14 placówek opiekuńczych.
Dla osób przewlekle psychicznie chorych jest 10 państwowych domów DPS.
Najmniej, bo tylko 4 placówki przeznaczone jest dla osób niepełnosprawnych fizycznie. Nie ma natomiast ośrodków opiekuńczych dla osób niewidomych czy z chorobą Alzheimera.
Wszystkich prywatnych domów opieki w lubelskim jest 24 ośrodki. Najwięcej, bo 21, jest o profilu dla osób w podeszłym wieku oraz dla osób przewlekle somatycznie chorych i niepełnosprawnych.
Tylko 3 placówki prywatne w lubelskim prowadzące działalność nie świadczą opieki dla osób niepełnosprawnych. Nie ma ośrodków prywatnych ze specjalizacją w opiece dla psychicznie chorych, niepełnosprawnych intelektualnie czy dla chorych na Alzheimera.
Koszty pobytu w domu opieki, podobnie jak w innych regionach naszego kraju, są pokrywane z różnych źródeł w zależności od sytuacji osoby ubiegającej się o miejsce. Jeżeli o pobyt w takim domu stara się osoba starsza, to najczęściej emerytura lub renta wystarcza na pokrycie kosztów w państwowym DPS. Dom opieki pobiera 70% dochodu, jakie otrzymuje pensjonariusz swoich świadczeń. Pozostałe 30% jest pozostawiane do dyspozycji mieszkańca. Prywatne domy opieki określają cenę za pobyt w miesięcznych ratach na podstawie własnej kalkulacji. Kwota nie podlega refundacji ze środków publicznych. Całą należność wpłaca mieszkaniec prywatnego domu lub rodzina.
W województwie lubelskim, jeżeli osoba jest zainteresowana zamieszkaniem w państwowym DPS i nie posiada dochodu (emerytury, renty), wówczas pokrywa koszty rodzina lub gmina. Powstaje tzw. obowiązek alimentacyjny (art. 128 k.r.o.) względem zstępnych, wstępnych, który wynika z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Rodzina nie może uchylać, się od płacenia. Jeżeli rodzina nie jest w stanie płacić za DPS, to zobowiązania przechodzą na gminę, która z czasem może zażądać zwrotu poniesionych kosztów z odsetkami i innymi opłatami od rodziny.
Jeśli osoba starająca się do opieki w DPS nie ma wystarczających środków, jest samotna lub nie ma nikogo bliskiego, obowiązek finansowy przechodzi na gminę. Taka pomoc jest jednak przyznawana po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i ocenie sytuacji materialnej osoby zainteresowanej oraz jej rodziny. Gminy finansują pobyt w państwowych placówkach DPS.
Prywatne domy opieki w lubelskim nie są w żaden sposób refundowane, dofinansowywane ze środków publicznych. Koszt pobytu w prywatnym domu opieki jest ustalany w zależności od specjalizacji, lokalizacji, standardu, oferowanych usług oraz stanu zdrowia pensjonariusza. Należność może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, które w całości pokrywa mieszkaniec prywatnej placówki.
Koszty związane z pobytem czasami opłaca najbliższa rodzina lub w części dopłaca. Są osoby, które przed laty wykupiły sobie prywatne polisy z planem emerytalnym i teraz mogą z tego skorzystać. W przypadku prywatnych placówek nie obowiązuje rejonizacja. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem takiej placówki, warto porównać różne opcje i zapytać o szczegółowe warunki finansowe.
Państwowy (DPS) czy prywatny dom opieki w Polsce nie może „zabrać” mieszkania, domu (innej nieruchomości) osoby przebywającej w państwowym/prywatnym domu opieki w celu pokrycia kosztów tej opieki. Osoba starająca się do państwowego DPS czy prywatnej placówki nadal jest właścicielem mieszkania, czy domu (innej nieruchomości). Fakt przebywania w domu opieki nie powoduje automatycznej utraty praw do nieruchomości. Żaden dom opieki (państwowy, prywatny) nie ma prawa sprzedać lub przejąć nieruchomości bez zgody właściciela, chyba że właściciel nieruchomości postanowi inaczej. W sytuacji, jeżeli zainteresowany zamieszkaniem w prywatnej placówce nie posiada, wystarczających środków to może zdecydować, się na sprzedaż swojej nieruchomości, a środki przeznaczyć na pokrycie kosztów utrzymania w takim domu opieki.
Taka decyzja musi być dobrowolna i podpisana przed sądem lub notariuszem w porozumieniu z rodziną.
W przypadku państwowych DPS konieczne jest uzyskanie:
Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje o dostępnych opcjach lub placówkach w twojej okolicy, zwróć się do miejscowego ośrodka pomocy społecznej lub bezpośrednio do miejscowego DPS.
Copyright © Opieka nad seniorem 24