W województwie dolnośląskim, które ma 30 powiatów jest około 174 wszystkich domów opieki. Domy te oferują szeroką gamę świadczeń prozdrowotnych, integracyjnych, kulturalnych, rozwijających zainteresowania i pasje. Polskie społeczeństwo jest społecznością starzejącą się. Dlatego też tak potrzebnymi instytucjami są domy opieki dla ludzi chorych, samotnych czy niepełnosprawnych.
Przeglądając domy opieki - w województwie dolnośląskim można zauważyć, że jest ciągle jeszcze duże zapotrzebowanie na takie usługi. Województwo dolnośląskie dysponuje domami opieki w większości dla osób w podeszłym wieku, przewlekle somatycznie chorych. Drugie miejsce zajmuje opieka nad osobami dorosłymi, młodzieżą i dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, i jest ich w woj. dolnośląskim, aż 24 placówki. Następną specjalizacją w opiece jest rehabilitacja i opieka nad osobami przewlekle psychicznie chorymi, gdzie na całe woj. dolnośląskie jest 9 ośrodków. Najmniejszą grupę stanowią ośrodki mające zapewnić opiekę dla osób niepełnosprawnych fizycznie i jest tych ostatnich tylko 5 placówek. Trzeba podkreślić, że są także placówki ze specjalnością w opiece nad osobami z Alzheimerem. Jedynym wysoce specjalistycznym ośrodkiem, który jest połączeniem placówki państwowej i prywatnej, jest Ośrodek Badawczo-Naukowo-Dydaktyczny Chorób Otępiennych im.Księdza Henryka Kardynała Gulbinowicza, Ośrodek Alzheimerowski Sp. z o.o. w Ścinawie. Ośrodek jest dla pacjentów z podejrzeniem zaburzenia funkcji poznawczych, łagodnym, umiarkowanym otępieniem. W ośrodku tym można jak najwcześniej rozpoznać chorobę Alzheimera i skutecznie leczyć (https://osrodek-alzheimer.pl).
Wszystkie domy opieki w dolnośląskim prywatne, jak i państwowe są pod stałym nadzorem odpowiednich instytucji, które czuwają nad prawidłowym prowadzeniem placówek.
Budynki pozbawione są barier architektonicznych, a także przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Ośrodki w większości są wyposażone w nowoczesne sprzęty, przystosowane meble do potrzeb mieszkańców z niepełnosprawnością, sale do rehabilitacji wyposażone w nowoczesną bazę fizykoterapeutyczną, a także urządzenia do krioterapii ogólnoustrojowej, niektóre placówki dysponują basenem. W domach opieki w woj. dolnośląskim prowadzone są przez cały rok zajęcia pod okiem rehabilitantów i trenerów zajęciowych. Nad bezpieczeństwem zdrowotnym czuwają lekarze i pielęgniarki, a w pozostałych pracach personel techniczny.
Większą część, bo około 93 jest państwowych domów opieki (DPS) w woj. dolnośląskim. Koszt zamieszkania w DPS na terenie województwa dolnośląskiego waha się w granicach 5700 zł/ miesiąc do nawet ponad 9000 zł/ miesiąc. Są to średnie miesięczne koszty utrzymania w skali województwa. Pamiętać należ, że mieszkaniec domu DPS płaci 70% z danej kwoty emerytury, renty w stosunku miesięcznym.
Prywatne domy opieki w tym województwie, stanowią w sumie około 60 placówek. Wśród prywatnych domów, są placówki ukierunkowane na opiekę dla osób przewlekle somatycznie chorych i w podeszłym wieku to stanowi większość z prywatnych ośrodków w woj. dolnośląskim. Można zauważyć, że jest niemała liczba placówek dla osób niepełnosprawnych fizycznie. W domach tych pod okiem specjalistów od fizjoterapii można szybciej wrócić do lepszej sprawności fizycznej. Placówki te oferują bogatą ofertę skierowaną do osób mających problemy z narządami ruchu niezależnie od przyczyny (zwyrodnienia, powypadkowe, inne).
Ceny prywatnych domów opieki w województwie dolnośląskim zaczynają się od około 6 tys. zł do około 10 tys. zł w skali miesiąca. Kwota za pobyt uzależniona jest od standardów, jak i od szeregu dodatkowych świadczeń bez względu na wysokość emerytury czy renty. Mieszkaniec prywatnego domu opieki lub rodzina płacą 100% kwoty.
Copyright © Opieka nad seniorem 24