pasek8

Domy Opieki w podlaskim  i DPS podlaskie

 

W podlaskim można podzielić na państwowe DPS oraz prywatne Domy Opieki. Domy opieki DPS w województwie podlaskim finansowane są z publicznych środków, a także z dochodu osób zamieszkujących w tych domach. W 17 powiatach podlaskiego prowadzi, działalność opiekuńczą 75 domów opieki licząc razem państwowe i prywatne. 

Państwowych DPS jest 23 placówki, które świadczą całodobową opiekę nad osobami, które z różnych powodów nie mogą same zapewnić sobie podstawowych warunków bytowych. Zdecydowana większość z nich znajduje się w obrębie Białegostoku. 

 

Podlaskie — Domy Opieki, jakie są rodzaje domów opieki?

Państwowe DPS

ukierunkowane są na szerszy zakres usług opiekuńczych. Najwięcej państwowych placówek DPS w podlaskim daje opiekę osobom przewlekle psychicznie chorych, niepełnosprawnym intelektualnie w tym dzieciom i młodzieży co daje łącznie 15 placówek w tym psychicznie chorym 8 DPS. Szpitale psychiatryczne posiadają łącznie 194 jednostki lecznicze. Dla dorosłych, niepełnosprawnych intelektualnie 2 placówki, a dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie przeznaczonych jest 5 domów z troskliwą opieką. Dla osób przewlekle somatycznie chorych jest 7, dla osób w podeszłym wieku jest 9 DPS i tylko jedna placówka dla osób niepełnosprawnych fizyczne.

Nie ma natomiast ośrodków opiekuńczych dla osób niewidomych czy z chorobą Alzheimera. Ogólnie na koniec 2023 r. było 4001 miejsc w ośrodkach opiekuńczych.

Podlaskie, prywatne Domy Opieki

Biorąc, pod uwagę usługi prywatne, mamy możliwość skorzystania z 24 placówek o różnym profilu specjalizacji. Wiele z tych prywatnych domów w podlaskim prowadzi świadczenia opiekuńcze wielokierunkowo, łącząc opiekę nad osobami niepełnosprawnymi z osobami w starszym wieku. Najwięcej placówek, bo 23 niesie pomoc osobom w podeszłym wieku. Dla osób niepełnosprawnych fizyczne jest przystosowanych 20 prywatnych domów opieki. Natomiast 17 ośrodków jest dla osób przewlekle somatycznie chorych w województwie podlaskim. Nie ma ośrodków prywatnych ze specjalizacją w opiece dla psychicznie chorych, niepełnosprawnych intelektualnie czy dla chorych na Alzheimera.

 

Podlaskie – kto płaci za Dom Opieki?

Koszty pobytu w domu opieki, podobnie jak w innych regionach naszego kraju, są pokrywane z różnych źródeł. w zależności od sytuacji osoby ubiegającej się o miejsce.  Jeżeli o pobyt w takim domu stara się osoba starsza, to najczęściej emerytura lub renta wystarcza na pokrycie kosztów w państwowym DPS. Dom opieki zabiera 70% dochodu, jakie otrzymuje mieszkaniec ze swoich świadczeń. Pozostałe 30% jest pozostawiane do dyspozycji mieszkańca. Prywatne domy opieki określają cenę za pobyt w miesięcznych ratach, które są na podstawie kalkulacji. Kwota nie podlega refundacji, całą należność wpłaca mieszkaniec prywatnego domu lub rodzina.

Co, jeśli przyszły mieszkaniec nie posiada dochodu?

Podlaskie, podobnie jak w innych placówkach tego typu, jeżeli osoba jest zainteresowana zamieszkaniem w państwowym DPS i nie posiada dochodu (emerytury, renty), wówczas pokrywa koszty gmina lub rodzina. Powstaje tzw. obowiązek alimentacyjny (art. 128 k.r.o.) względem zstępnych, wstępnych, który wynika z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Rodzina nie może uchylać, się od płacenia. Jeżeli rodzina nie jest w stanie płacić za DPS, to zobowiązania przechodzą na gminę, która z czasem może zażądać  zwrotu poniesionych kosztów z odsetkami i innymi opłatami od rodziny. 

Osoba zainteresowana zamieszkaniem w DPS jest samotna i bez rodziny

Jeśli osoba starająca się do opieki w DPS nie ma wystarczających środków, jest samotna lub nie ma nikogo bliskiego, obowiązek finansowy przechodzi na gminę. Taka pomoc jest jednak przyznawana po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i ocenie sytuacji materialnej osoby zainteresowanej oraz jej rodziny. Gminy finansują pobyt w DPS, ale nie w prywatnych domach opieki.

 

Podlaskie, kto płaci za prywatny Dom Opieki?

Koszt pobytu w prywatnym domu opieki jest ustalany w zależności od specjalizacji, lokalizacji, standardu, oferowanych usług oraz stanu zdrowia pensjonariusza. Może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Aby osoba zainteresowana mogła, zamieszkać w prywatnym domu opieki to musi, liczyć się z wysokimi opłatami, które w całości pokrywa sama. Nie ma możliwości dopłaty z państwowego budżetu na opiekę w prywatnych placówkach. Koszty związane z pobytem czasami opłaca najbliższa rodzina lub w części dopłaca. Są osoby, które przed laty wykupiły sobie prywatne polisy z planem emerytalnym i teraz mogą z tego skorzystać. Wszystko zależy od zgromadzonych środków na koncie. Jednak jest to jakiś dodatkowy dochód do pobieranych świadczeń z ZUS.

W przypadku prywatnych placówek nie obowiązuje rejonizacja. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem takiej placówki, warto porównać różne opcje i zapytać o szczegółowe warunki finansowe.

 

Podlaskie, czy państwowy DPS może zabrać mieszkanie lub dom?

DPS w Polsce nie może „zabrać” mieszkania osoby przebywającej w państwowym domu opieki w celu pokrycia kosztów opieki. Osoba starająca się do państwowego DPS czy prywatnej placówki nadal jest właścicielem mieszkania, czy domu. Fakt przebywania w domu opieki nie powoduje automatycznej utraty praw do nieruchomości. Żaden dom opieki (państwowy (DPS), prywatny) nie ma prawa sprzedać lub przejąć nieruchomości bez zgody właściciela, chyba że właściciel nieruchomości postanowi inaczej. Jednak chcąc, zamieszkać w ekskluzywnym domu opieki będą potrzebne większe środki.

W takiej sytuacji zainteresowany może zdecydować, się na sprzedaż swojej nieruchomości, a środki przeznaczyć na pokrycie kosztów utrzymania w takiej placówce. Przyszły mieszkaniec domu opieki  może dobrowolnie podpisać umowę, przekazując swoją nieruchomość w zamian za zapewnienie opieki.

Taka decyzja musi być dobrowolna i podpisana przed sądem lub notariuszem. 

 

Podlaskie, ile trzeba mieć emerytury, aby iść do domu opieki?

W podlaskim, aby zamieszkać w DPS, wysokość emerytury czy renty lub innych świadczeń osoby zainteresowanej nie jest  warunkiem przyjęcia. Decyzja zostaje podjęta na podstawie wywiadu, stanu zdrowia, mobilności i innych kryteriów. Opłata za pobyt  w państwowej placówce wynosi  70% dochodów osoby zainteresowanej (np. emerytury, renty, inne świadczenie). Jeśli dochód ze świadczenia nie wystarcza na pokrycie kosztów, resztę dopłaca rodzina lub gmina.

Prywatne domy opieki ustalają cenę za opiekę z zamieszkaniem w zależności od standardu placówki, specjalizacji opieki, etc.

 

Państwowe DPS, jak zacząć starać się o przyjęcie?

W przypadku państwowych DPS konieczne jest uzyskanie:

  1. skierowanie od ośrodka pomocy społecznej (OPS) i tam należy się udać, 
  2. Wypełnić wniosek na miejscu, 
  3. Przedstawić dokumenty dochodowe,
  4. Uzasadnienie potrzeby całodobowej opieki (np. na podstawie opinii lekarza).

Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje o dostępnych opcjach lub placówkach w twojej okolicy, zwróć się do miejscowego ośrodka pomocy społecznej lub bezpośrednio do miejscowego DPS.

 

 

Wyszukiwarka obiektów

A A A

podlaskie

Hospicjum stacjonarne-oddział paliatywnyhospicjum-proroka-eliasza-michalowo-zdjecia_1
Opis
województwo: podlaskie
Adres, miejscowość lub kod pocztowy: 17-210 Narew, Makówka 81
mail: stacjonarne@hospicjumeliasz.pl
Specjalizacja: Dla osób obłożnie, nieuleczalnie chorych w ostatniej fazie śmiertelnej choroby, Leczenie bólu i innych ciężkich objawów w warunkach szpitalnych
Państwowy DPS
Opis16-400 Suwałki, Gen. Pułaskiego 66
województwo: podlaskie
Adres, miejscowość lub kod pocztowy: 16-400 Suwałki, Gen. Pułaskiego 66
mail: sekretariat@dpskalina.suwalki.pl
fax: 87 562 85 07
Dla osób: Placówka dla osób przewlekle somatycznie chorym obojga płci, których stan zdrowia nie wymaga leczenia szpitalnego, ale uzasadnia potrzebę opieki i terapii.
Specjalizacja: Dla osób przewlekle somatycznie chorych
Państwowy DPS
Opis17-120 Brańsk Jana Pawła II 12
województwo: podlaskie
Adres, miejscowość lub kod pocztowy: 17-120 Brańsk Jana Pawła II 12
mail: dpsbransk@dpsbransk.pl
Dla osób: Placówka dla kobiet i mężczyzn w podeszłym wieku przewlekle somatycznie chorych.
Specjalizacja: Dla osób przewlekle somatycznie chorych, Dla osób w podeszłym wieku
Państwowy DPS
Opis16-070 Choroszcz, Al. Niepodległości 4
województwo: podlaskie
Adres, miejscowość lub kod pocztowy: 16-070 Choroszcz, Al. Niepodległości 4
mail: sekretariat.dps.choroszcz@st.bialystok.wrotapodlasia.p
fax: 85 -713 14 40
Dla osób: Placówka dla kobiet i mężczyzn z chorobami i zaburzeniami psychicznymi.
Specjalizacja: Dla osób przewlekle psychicznie chorych
Państwowy DPS
Opis15-530 Białystok, Baranowicka 203
województwo: podlaskie
Adres, miejscowość lub kod pocztowy: 15-530 Białystok, Baranowicka 203
mail: sekretariat@dpsb.bialystok.pl
fax: 85 - 74 33 575
Dla osób: Placówka dla dorosłych, młodzieży i dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, a także przewlekle psychicznie chorych. Ośrodek świadczy również dzienne specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z chorobą Alzheimera.
Specjalizacja: Dla osób przewlekle psychicznie chorych, Dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, Dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, Dla osób z chorobą Alzheimera
Państwowy DPS
Opis16-300 Augustów, Studzieniczna 2
województwo: podlaskie
Adres, miejscowość lub kod pocztowy: 16-300 Augustów, Studzieniczna 2
mail: dpsstudzieniczna@outlook.com
tel. kom.: 600 575 169
Dla osób: Placówka dla dziewcząt w wieku od 3 do 30 lat z niepełnosprawnością intelektualną oraz schorzeniami towarzyszącymi.
Specjalizacja: Dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie
Państwowy DPS
Opis16-050 Michałowo , Garbary 1
województwo: podlaskie
Adres, miejscowość lub kod pocztowy: 16-050 Michałowo , Garbary 1
mail: dps@wp.pl
fax: 85 717 60 90
Dla osób: Placówka dla osób przewlekle psychicznie chorych.
Specjalizacja: Dla osób przewlekle psychicznie chorych
Państwowy DPS
Opis18-100 Łapy, Surazska 67, Uhowo
województwo: podlaskie
Adres, miejscowość lub kod pocztowy: 18-100 Łapy, Surazska 67, Uhowo
mail: dpsuhowo@wp.pl
Dla osób: Placówka dla osób przewlekle somatycznie chorych i osób w podeszłym wieku.
Specjalizacja: Dla osób przewlekle somatycznie chorych, Dla osób w podeszłym wieku
Państwowy DPS
Opis18-400 Łomża, Polowa 39
województwo: podlaskie
Adres, miejscowość lub kod pocztowy: 18-400 Łomża, Polowa 39
mail: sekretariat@dpslomza.info
fax: 86 216 52 51
Dla osób: Placówka dla dzieci, młodzieży i osób starszych niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim.
Specjalizacja: Dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, Dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie
Państwowy DPS
Opis16-080 Tykocin, Klasztorna 1
województwo: podlaskie
Adres, miejscowość lub kod pocztowy: 16-080 Tykocin, Klasztorna 1
mail: dpstykocin@wp.pl
fax: 85 718 76 87
Dla osób: Placówka jest przeznaczony dla kobiet chorych psychicznie.
Specjalizacja: Dla osób przewlekle psychicznie chorych
Państwowy DPS
Opis17-230 Białowieża, Centura 2
Adres, miejscowość lub kod pocztowy: 17-230 Białowieża, Centura 2
mail: dpsbial@poczta.internetdsl.pl
fax: 85 681 2792
Dla osób: Placówka dla osób w podeszłym wieku, a także dla przewlekle somatycznie chorych.
Specjalizacja: Dla osób przewlekle somatycznie chorych, Dla osób w podeszłym wieku
Państwowy DPS
Opis19-314 Kalinowo, Golubie 7
Adres, miejscowość lub kod pocztowy: 19-314 Kalinowo, Golubie 7
mail: sekretariat@dpslili.pl
tel. kom.: 500 150 381
fax: 87 621 11 97
Dla osób: Placówka dla osób dorosłych, obu płci, przewlekle psychicznie chorych, nie wymagających leczenia szpitalnego.
Specjalizacja: Dla osób przewlekle psychicznie chorych
Państwowy DPS
Opis19-124 Jaświły, Mociesze 4A
Adres, miejscowość lub kod pocztowy: 19-124 Jaświły, Mociesze 4A
mail: kontakt@dpsmociesze.pl
fax: 85 716-88-94
Dla osób: Placówka dla osób w podeszłym wieku i dla osób przewlekle somatycznie chorych.
Specjalizacja: Dla osób przewlekle somatycznie chorych, Dla osób w podeszłym wieku
Hospicjum stacjonarne-oddział paliatywny
Opis
województwo: podlaskie
Adres, miejscowość lub kod pocztowy: 16-300 Augustów, I Pułku Ułanów Krechowieckich 17
mail: hospicjum@post.pl
fax: 87 643 47 04 wew. 21
Specjalizacja: Dla osób obłożnie, nieuleczalnie chorych w ostatniej fazie śmiertelnej choroby, Leczenie bólu i innych ciężkich objawów w warunkach szpitalnych, Dla osób obłożnie, nieuleczalnie chorych w ostatniej fazie śmiertelnej choroby, Leczenie bólu i innych ciężkich objawów w warunkach szpitalnych
Hospicjum stacjonarne-oddział paliatywny
Opis
województwo: Podlaskie
Adres, miejscowość lub kod pocztowy: 15-027 Białystok, ul. Ogrodowa 12
fax: 85- 743 59 13
Specjalizacja: Dla osób obłożnie, nieuleczalnie chorych w ostatniej fazie śmiertelnej choroby, Leczenie bólu i innych ciężkich objawów w warunkach szpitalnych