DPS zapewniają wsparcie, opiekę i wszelką pomoc osobom starszym, chorym oraz niepełnosprawnym. Województwo wielkopolskie oferuje świadczenia, które różnią się zakresem usług, lokalizacją, a także specjalizacją w opiece.
W województwie wielkopolskim funkcjonuje 119 domów opieki w tym 54 prywatne i 65 domów pomocy społecznej (DPS), które są podzielone według specjalizacji, takich jak:
Dla osób przewlekle somatycznie chorych
Dla osób w podeszłym wieku
Dla osób przewlekle psychicznie chorych
Dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie
Dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie
Dla osób niepełnosprawnych fizyczne
Dla osób uzależnionych od alkoholu
Dla niewidomych
Dla osób z chorobą Alzheimera
Niektóre z państwowych DPS oferują miejsca dla około 200 osób, w tym dla osób przewlekle somatycznie oraz psychicznie chorych, a inne DPS są małe, kameralne, mające charakter dużej rodziny i posiadają około 35 miejsc dla osób w podeszłym wieku. W Wielkopolsce najwięcej jest przyjęć do domów pomocy społecznej o profilu dla osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych.
Domy Opieki w Wielkopolsce, podobnie jak w innych regionach Polski, udostępniają mieszkańcom różne dostępne formy aktywizacji, które mają na celu uzyskanie poprawy jakości życia. Oto kilka dostępnych funkcji dostępnych w Domach Opieki, w Wielkopolsce:
ćwiczenia, np. gimnastyka dla seniorów w tym na świeżym powietrzu, basen, zajęcia z tańca, arteterapia, muzykoterapia, hortiterapia.
organizacja imprez okolicznościowych, spotkania z ciekawymi ludźmi, np. pisarzami, artystami, organizowanie wycieczek do miejsc kultury, takich jak muzea, teatry, wyjazdy do parków krajobrazowych, na pikniki czy festyny regionalne, bale karnawałowe, zabawy andrzejkowe czy spotkania świąteczne (np. Wigilia, Wielkanoc).
warsztaty różnego rodzaju w tym z zakresu historii, kultury ruchu, kursy komputerowe, językowe, kluby dyskusyjne lub literackie.
spotkania modlitewne i msze święte na terenie placówki, wyjazdy pielgrzymkowe do miejsc kultu religijnego.
warsztaty gotowania, pieczenia i tradycji.
wypożyczania książek, prasy oraz słuchania audiobooków, organizowanie czytania na głos dla osób niedowidzących.
lekarska, pielęgniarska, opiekuńcza i wspomagająca.
Wybór odpowiedni Domu Opieki czy to państwowego (DPS), czy prywatnego jest kluczowy dla bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia osoby zainteresowanej zamieszkaniem w takim nowym środowisku. Oto najważniejsze kryteria, które warto wziąć pod uwagę.
Dobrze jest wybierać domy, które ze względu na lokalizację usytuowane są niedaleko rodziny. Dogodne położenie domu będzie z korzyścią dla mieszkańca nowego domu, jak i dla bliskich, którzy będą mogli regularnie odwiedzać bliską osobę. Szukając miejsc w Wielkopolsce, najłatwiej jest, przeglądać wpisując np. dom/ domy opieki w Poznaniu; dom/ domy opieki w Kaliszu i tak dalej. Wszystko zależy od miejsca zamieszkania danej osoby. Wyszukiwanie, aby było bardziej precyzyjne można połączyć z dodaniem jakiejś specjalizacji: dom opieki dla osób niepełnosprawnych ruchowo w Poznaniu, czy dom opieki dla osób z demencją w Koninie.
Koszty zamieszkania w prywatnej placówce będą zależne od standardu, w jakim dana osoba chce zamieszkać. Jeżeli przyszły mieszkaniec chce, mieszkać w pokoju jednoosobowym z łazienką to cena będzie wyższa od pokoju 2, 3-osobowego. Dodatkowo w cenę mogą być wliczane dodatkowe usługi typu pedicure, fryzjer i inne podobne. Placówki o wysokim standardzie tzw. luksusowe mogą kosztować nawet od 6000 do nawet 10 000 zł miesięcznie bez względu na dochody.
DPS są domami opieki finansowanymi przez państwo. Kalkulacje cenowe ustalane są podobnie, jak w prywatnych domach opieki, jednak jest zasadnicza różnica w płaceniu za pobyt. Przyszły mieszkaniec może dostać miejsce w takim domu bez względu na swoje dochody. Szanse ma ten z niskimi dochodami (emerytura, renta), jak i ten z wysokimi dochodami. Mieszkaniec płaci 70% swojego dochodu (np. emerytury), a pozostałą część pokrywa gmina. To, co pozostaje z emerytury, czy renty, 30% jest do dyspozycji mieszkańca. Ceny domów opieki w Wielkopolsce mieszczą się w przedziale od 5 500 do 8000 zł brutto na miesiąc. Trzeba zaznaczyć, że ceny tu także są różne w zależności od placówki. Koszty mogą być wyższe w przypadku specjalistycznej opieki, np. dla osób z chorobą Alzheimera.
W przypadku państwowych DPS konieczne jest uzyskanie:
Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje o dostępnych opcjach lub placówkach w twojej okolicy, zwróć się do miejscowego ośrodka pomocy społecznej lub bezpośrednio do miejscowego DPS.
Copyright © Opieka nad seniorem 24