Województwo to uważane jest za jedno z najpiękniejszych krajobrazowo miejsc w naszym kraju. Jest to województwo, które mieści prawie 1,5 miliona mieszkańców. Największe zaludnienie jest widoczne w bliskiej odległości od Olsztyna i Elbląga. To właśnie tam zlokalizowana jest największa ilość domów opieki. Nasze społeczeństwo niestety starzeje się i coraz więcej osób potrzebuje stałej opieki. Domy opieki w woj. warmińsko-mazurskim to aż 77 placówki zarówno prywatne, jak i państwowe. Państwowe domy opieki w woj. warmińsko-mazurskim to 52 ośrodków, które, jak wspomniano wcześniej, są zlokalizowane w pobliżu Olsztyna i Elbląga oraz na trasie między tymi miastami.
Domy opieki państwowe DPS i prywatne w warmińsko-mazurskim pełnią ważną rolę w zapewnieniu opieki dla osób, które z różnych powodów nie są w stanie funkcjonować samodzielnie. Wszystkie placówki zapewniają krótkoterminową, jak i długoterminową opiekę, specjalistyczne usługi wspomagające, jak rehabilitację i integrację społeczną. Są one przeznaczone dla różnych grup potrzebujących, w tym osób starszych, niepełnosprawnych, przewlekle chorych, a także dla dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami w tym z poważnymi problemami zdrowotnymi, jak choćby problemy psychiczne.
Państwowe DPS w warmińsko-mazurskim, mają różne specjalizacje w zakresie i profilu świadczeń opiekuńczych. Najwięcej placówek DPS jest dla osób, w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych. Takich placówek w województwie warmińsko-mazurskim jest 26. Drugie miejsce pod względem ilości państwowych DPS, zajmują placówki dla dorosłych, młodzieży i dzieci niepełnosprawnych intelektualnie i jest ich 13. Jedna państwowa placówka na całe warmińsko-mazurskie jest ze specjalistyczną opieką dla osób niewidomych i słabo widzących.
Trzecie miejsce pod względem ilości domów jest dla osób przewlekle psychicznie chorych i jest 12 wszystkich placówek DPS.
Tylko 2 placówki opiekuńcze DPS z profilem dla osób niepełnosprawnych fizycznie.
Prywatne domy opieki w tym województwie są w zdecydowanej większości ukierunkowane na świadczenia łączone. W całym województwie prywatne domy opieki oferuję około 950 miejsc w opiece długoterminowej. Jak rozkłada się ilość domów ze względu na specjalizację w opiece.
W 25 prywatnych domach opieki można uzyskać opiekę dla osób w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych.
Drugie miejsce ex aequo zajmują prywatne placówki specjalizujące się w opiece nad osobami niepełnosprawnymi fizycznie, a także nad osobami w podeszłym wieku i jest ich po 19 w woj. warmińsko-mazurskim.
Nie ma prywatnych domów opieki o specjalizacjach takich, jak dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, chorych psychicznie, niedowidzących, czy z chorobą Alzheimera.
Koszty pobytu w domu opieki w tym województwie, podobnie jak w innych regionach naszego kraju, są pokrywane z różnych źródeł. w zależności od sytuacji osoby potrzebującej opieki oraz jej rodziny. Najczęściej zobowiązanie pochodzi z emerytury lub renty, a rzadziej od rodziny. Osoba, która chce mieszkać w państwowym DPS, a ma, przyznaną emeryturę lub rentę to opłaca pobyt z tych dochodów. Dom opieki zabiera 70% dochodu, jakie otrzymuje mieszkaniec. Pozostałe 30% jest pozostawiane do dyspozycji mieszkańca.
Warmińsko-mazurskie nie różni się co do kryteriów przyjęcia do DPS, jak inne placówki w kraju. Jeśli osoba jest zainteresowana zamieszkaniem w państwowym DPS i nie posiada dochodu (emerytury, renty), wówczas pokrywa koszty rodzina. Powstaje tzw. obowiązek alimentacyjny względem zstępnych, wstępnych, który wynika z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeżeli rodzina uchyla, się od płacenia to obowiązek przechodzi na daną gminę. Jednak z czasem gmina może zażądać zwrotu poniesionych kosztów z odsetkami i innymi opłatami od rodziny.
Jeśli osoba zainteresowana nie ma wystarczających środków, jest samotna lub rodzina nie jest w stanie ponieść kosztów, obowiązek pokrycia przechodzi na gminę. Taka pomoc jest jednak przyznawana po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i ocenie sytuacji materialnej osoby oraz jej rodziny. Gminy finansują pobyt w DPS, ale nie w prywatnych domach opieki.
Aby osoba zainteresowana zamieszkaniem mogła zamieszkać w prywatnym domu opieki to należy liczyć się z wysokimi kosztami. Państwo nie będzie dopłacać do takiej opieki. Koszty związane z pobytem w prywatnym domu opieki w Polsce są pokrywane w całości przez osobę korzystającą z tych usługi lub jej rodzinę. Część rodzin dopłaca do opieki w prywatnych placówkach. Zdarzają się osoby, które wcześniej wykupiły sobie prywatne polisy z planem emerytalnym, które w odpowiednim czasie są zabezpieczeniem finansowym do wykorzystania na takie cele. Wszystko zależy od zgromadzonych środków na koncie.
jest ustalany w zależności od specjalizacji, lokalizacji, standardu, oferowanych usług oraz stanu zdrowia pensjonariusza. Może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. W przypadku prywatnych placówek nie obowiązuje rejonizacja. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem takiej placówki, warto porównać różne opcje i zapytać o szczegółowe warunki finansowe.
DPS w Polsce nie może „zabrać” mieszkania osoby przebywającej w państwowym domu opieki w celu pokrycia kosztów opieki. Osoba starająca się do państwowego DPS czy prywatnej placówki nadal jest właścicielem mieszkania: Fakt przebywania w domu opieki nie powoduje automatycznej utraty praw do mieszkania. Żaden dom opieki nie ma prawa sprzedać lub przejąć nieruchomości bez zgody właściciela, chyba że właściciel nieruchomości postanowi' inaczej np. zdecyduje się na sprzedaż swojej nieruchomości, a środki w jakiejś części przeznaczy na pokrycie kosztów utrzymania w domu opieki. Przyszły mieszkaniec domu opieki może dobrowolnie podpisać umowę z gminą lub domem opieki, przekazując swoją nieruchomość w zamian za zapewnienie opieki. Taka decyzja musi być dobrowolna i udokumentowana najlepiej przed notariuszem lub sądem.
W Polsce, aby zamieszkać w państwowym DPS, wysokość emerytury czy renty lub innych dochodów osoby starszej nie jest warunkiem przyjęcia. Decyzja zostaje podjęta na podstawie wywiadu, stanu zdrowia, mobilności i innych czynników. Opłata za pobyt w państwowej placówce wynosi 70% dochodów osoby zainteresowanej (np. emerytury lub renty). Jeśli świadczenie nie wystarcza na pokrycie kosztów, resztę dopłaca rodzina lub gmina.
Prywatne domy opieki ustalają same cenę opieki z zamieszkaniem w zależności od placówki i specjalizacji opieki.
W przypadku państwowych DPS konieczne jest uzyskanie:
Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje o dostępnych opcjach lub placówkach w twojej okolicy, zwróć się do miejscowego ośrodka pomocy społecznej lub bezpośrednio do miejscowego DPS.
Copyright © Opieka nad seniorem 24