W województwie świętokrzyskim, w 14 powiatach prowadzi usługi opiekuńcze łącznie 64 placówki państwowe i prywatne. DPS w tym regionie proponuje opiekę osobom starszym, jak i młodym. Najwięcej, bo 23 domów DPS, jest dla osób w podeszłym wieku oraz osób przewlekle somatycznie chorych. Następne miejsce pod względem ilości jest dla osób przewlekle psychicznie chorych, wszystkich w świętokrzyskim jest 14 placówek. Dalej zajmują trzecie miejsce dla osób niepełnosprawnych intelektualnie razem także dla dzieci, młodzieży i dorosłych co stanowi 8 ośrodków opiekuńczych. Po jednej placówce w świętokrzyskim jest dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i dla osób niedowidzących i niewidzących. W sumie państwowe domy opieki w świętokrzyskim posiadają ok. 3971 miejsc.
Prywatne ośrodki opiekuńcze w świętokrzyskim oferują zainteresowanym opiekę w 20 placówkach dla osób przewlekle somatycznie chorych w podeszłym wieku i niepełnosprawnych fizycznie. Łącznie w tych dwudziestu, prywatnych domach opieki jest przygotowanych ok. 911 miejsc.
Domy Opieki Społecznej (DPS) w świętokrzyskim to miejsca, gdzie może znaleźć całodobową opiekę i wsparcie zarówno osoba starsza, schorowana, jak i młoda, która potrzebuje 24-godzinnej opieki. Koszt pobytu w państwowym domu opieki to koszt dla pensjonariusza około 5000 zł do prawie 8000 zł na miesiąc, ustalany przez gminę, w której znajduje się dany ośrodek.
Koszty pobytu w domu opieki, podobnie jak w innych regionach naszego kraju, są pokrywane z różnych źródeł w zależności od sytuacji osoby ubiegającej się o miejsce. Jeżeli o pobyt w takim domu stara się osoba starsza, to najczęściej emerytura lub renta wystarcza na pokrycie kosztów w państwowym DPS. Dom opieki pobiera 70% świadczenia, jakie otrzymuje mieszkaniec. Pozostałe 30% jest pozostawiane na drobne wydatki.
W województwie świętokrzyskim, podobnie jak w innych ośrodkach tego typu, jeżeli osoba zainteresowana chce zamieszkać w państwowym- DPS, a nie posiada dochodu (emerytury, renty), wówczas koszty pokrywa gmina lub rodzina. Powstaje tzw. obowiązek alimentacyjny (art. 128 k.r.o.) względem zstępnych, wstępnych, który wynika z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeżeli rodzina nie jest w stanie płacić za DPS, to zobowiązania przechodzą na gminę, która z czasem może zażądać zwrotu poniesionych kosztów z odsetkami i innymi opłatami od rodziny.
Jeśli osoba starająca się o przyjęcie do DPS nie ma wystarczających środków, jest samotna nie ma nikogo bliskiego to obowiązek finansowy przechodzi na gminę. Taka pomoc jest jednak przyznawana po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i ocenie sytuacji materialnej osoby zainteresowanej oraz jej rodziny. Gminy finansują pobyt w DPS, ale nie w prywatnych domach opieki.
Koszt pobytu w prywatnym domu opieki jest ustalany w zależności od specjalizacji, lokalizacji, standardu, oferowanych usług oraz stanu zdrowia pensjonariusza. Może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Aby osoba zainteresowana mogła, zamieszkać w prywatnym domu opieki to musi, liczyć się z wysokimi opłatami, które w całości pokrywa sama lub z pomocą najbliższych.
Nie ma możliwości dopłaty (z budżetu państwowego) za opiekę w prywatnych placówkach. Kwota nie podlega refundacji, całą należność wpłaca mieszkaniec prywatnego domu lub rodzina.
DPS czy prywatna placówka opiekuńcza nie może „zabrać” nieruchomości osoby przebywającej w domu opieki w celu pokrycia kosztów. Osoba starająca się do państwowego DPS czy prywatnej placówki nadal pozostaje właścicielem nieruchomości. Fakt zamieszkania w domu opieki nie powoduje automatycznej utraty praw do nieruchomości. Żaden dom opieki (państwowy (DPS), prywatny) nie ma prawa sprzedać lub przejąć nieruchomości bez zgody właściciela, chyba że właściciel nieruchomości postanowi inaczej. Przyszły mieszkaniec domu opieki może dobrowolnie w porozumieniu z rodziną podpisać umowę, przekazując swoją nieruchomość w zamian za zapewnienie opieki. Taka decyzja musi być dobrowolna i podpisana przed sądem lub notariuszem.
W przypadku państwowych DPS konieczne jest uzyskanie:
1. Skierowanie od ośrodka pomocy społecznej (OPS) i tam należy się udać,
2. Wypełnić wniosek na miejscu,
3. Przedstawić dokumenty dochodowe,
4. Uzasadnienie potrzeby całodobowej opieki (np. na podstawie opinii lekarza).
Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje o dostępnych opcjach lub placówkach w twojej okolicy, zwróć się do miejscowego ośrodka pomocy społecznej lub bezpośrednio do miejscowego DPS.
Copyright © Opieka nad seniorem 24