pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Jak starać się o miejsce w DPS?

 

jak starac sie o miejsce w dpsJeśli się zdecydujesz zamieszkać w placówce to w pierwszej kolejności zgłoś się do Domu Pomocy Społecznej (DPS), właściwego dla miejsca zamieszkania dla Ciebie (pod uwagę brane jest miejsce pobytu tej osoby, która się stara). Na wniosek osoby zainteresowanej ośrodek przeprowadzi wywiad środowiskowy oraz pomoże osobie zainteresowanej zgromadzić niezbędną dokumentację.

 

Po przeprowadzeniu wywiadu oraz rozpatrzeniu wniosku ośrodek wydaje decyzję dotyczącą umieszczenia osoby zainteresowanej w Domu Pomocy Społecznej.

Jakie są opłaty za pobyt w placówce?

Pobyt w Domu Pomocy Społecznej jest odpłatny, a wysokość odpłatności ustala  sama placówka biorąc pod uwagę sytuacje wnioskującego.

 

Opłata za pobyt wynosi w zależności od sytuacji:

 

1) Mieszkaniec DPS, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu;

2) Małżonek, zstępni przed wstępnymi – zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2:

3) W przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego

kryterium,

4) W przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu  pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium  dochodowego na osobę w rodzinie;

5) Opłatę za pobyt w DPS mogą wnosić osoby niewymienione w ust. 2.

6) Jeżeli krewnych nie ma lub nie można wyegzekwować środków to koszty pobytu pokrywa gmina (zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej Dz. U. z 2013 poz. 182 gmina ponosi opłaty).

7) Dochód mieszkańca domu podejmującego pracę ze wskazań terapeutyczno-rehabilitacyjnych lub uczestniczącego w warsztatach terapii zajęciowej, stanowiący podstawę naliczania opłaty, zmniejsza się o 50% kwoty otrzymywanej z tytułu wynagrodzenia za tę pracę lub o kwotę odpowiadającą wysokości kieszonkowego wypłacanego z tytułu uczestnictwa w tych  warsztatach.

Gminie przysługuje prawo dochodzenia zwrotu poniesionych na ten cel wydatków.

 

Kto jest zwolniony z opłat za pobyt w DPS i w jakich sytuacjach?

 

Zwolnienie z opłat za pensjonariusza jest w sytuacji, gdy:

1.osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,

2.  osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

3. mieszkaniec domu, a także inna osoba obowiązana do wnoszenia opłat za pobyt w DPS, jeżeli mieszkaniec domu przebywa u tej osoby, nie ponoszą opłat za okres nieobecności mieszkańca domu nieprzekraczającej 21 dni w roku kalendarzowym.

4. za małoletniego mieszkańca domu nie wnosi się opłaty z jego dochodu i dochodu osób obowiązanych do wnoszenia opłaty w okresie jego nieobecności nieprzekraczającej 70 dni w roku kalendarzowym, jeżeli w tym czasie przebywa w domu rodzinnym.

 

Osoby wnoszące opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej można zwolnić, na ich wniosek, częściowo lub całkowicie z tej opłaty, w szczególności jeżeli:

1.wnoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w DPS, ośrodku wsparcia lub innej placówce;

2.występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka

rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych;

3.małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia;

4.osoba obowiązana do wnoszenia opłaty jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko.

 

Kto poniesie koszty zwrotu wydatków poniesionych na świadczenia pomocy społecznej?

 

Obowiązek zwrotu wydatków ( Art. 96. 1. ) poniesionych na świadczenia z pomocy społecznej spoczywa na:

 

1. osobie i rodzinie korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej,

2. spadkobiercy osoby, która korzystała ze świadczeń z pomocy społecznej – z masy spadkowej,

3. małżonku, zstępnych przed wstępnymi osoby korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej – jedynie w przypadku, gdy nie dokonano zwrotu wydatków zgodnie z pkt 1 i 2, w wysokości przewidzianej w decyzji dla osoby lub rodziny korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej.

 

Świadczenia nienależnie pobrane podlegają zwrotowi od osoby lub rodziny korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej, niezależnie od dochodu rodziny.

 

Kto wydaje decyzję o umieszczeniu w placówce DPS?

 

Decyzję o skierowaniu do placówki wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej.

  • Organ gminy prowadzącej ośrodek,
  • Starosta powiatu prowadzącego taką placówkę,
  • Marszałek województwa w przypadku regionalnych ośrodków.

 

Uwaga:

W przypadku braku miejsc w DPS o zasięgu gminnym lub powiatowym gmina może kierować osoby tego wymagające do domu pomocy społecznej, który nie jest prowadzony na zlecenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty. W takim przypadku stosuje się odpowiednio artykuł, że wysokość opłaty za pobyt w takim domu określa umowa zawarta przez gminę z podmiotem prowadzącym dom.

 

Źródło:

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 listopada 2012 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o pomocy społecznej

D20130182L.pdf