Jak wyglądają Prywatne Domy Opieki na terenie Polski?
Osoby starsze często nie potrafią samodzielnie radzić sobie w codziennym życiu. Problemy z pamięcią, ból podczas wykonywania obowiązków czy poważne choroby sprawiają, że potrzebują oni wsparcia i pomocy niemal nieustannie. Niestety, nie zawsze bliscy mogą być z rodzicami czy dziadkami cały czas.
Praca lub dom w dalekim od ich mieszkania miejscu może to uniemożliwiać. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wybór takiej opcji jak prywatny dom opieki.
Przeprowadzka do prywatnego domu opieki – czy to naprawdę takie straszne?
Decyzja o przeprowadzce do domu opieki jest bardzo trudna i bolesna nie tylko dla starszej osoby, ale i dla jej dotychczasowych opiekunów.
Prywatne placówki opiekuńcze gwarantują jednak bardzo wysoki poziom życia i mogą okazać się wygodniejszym rozwiązaniem także dla seniora. Dzięki nim standard życia a nawet zdrowie starszej osoby może się polepszyć. Prywatne domy opieki już dawno przestały być smutnym miejscem pełnym samotnych ludzi – teraz to piękne, spokojne ośrodki i wykwalifikowany personel. Sprawdź, jak wybrać.
Prywatne domy co gwarantują?
Oferta prywatnych domów opieki jest obecnie bardzo szeroka.
Możliwość rehabilitacji stała się niemalże standardem. Także odpowiedni sprzęt, estetyczne, przytulne i wygodne pokoje oraz smaczne posiłki to oczywistość w prywatnych ośrodkach. W wielu miejscach jest gwarantowana całodobowa opieka osób przydzielonych do konkretnego mieszkańca. Niektóre z domów opieki dają możliwość zajęć z udziałem zwierząt domowych, które mogą pomóc w lepszym samopoczuciu seniorów i ich rehabilitacji.
Masażyści, Spa i lekarze to kolejne z oferowanych przez polskie ośrodki możliwości, gwarantujących bezpieczeństwo i dobre samopoczucie starszych osób. Niejednokrotnie atrakcją jest sama lokalizacja domu opieki – bardzo często znajdują się one w wyjątkowo urokliwych miejscach, będących szansą odpoczynku i prywatności. Natura i spokój, jaki ze sobą niesie są doceniane przez zadowolonych mieszkańców.
Prywatne domy opieki, jakie proponują zajęcia?
Terapia zajęciowa
W wielu domach opieki duży nacisk stawiany jest na tak zwaną terapię zajęciową, której celem jest poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego starszych osób chorych jak i pełnosprawnych.
Proponowane mogą być:
- zajęcia manualne, takie jak ogrodnictwo, krawiectwo, stolarstwo i wiele innych,
- zajęcia socjalizujące, spotkania towarzyskie, wspólne wycieczki,
- zajęcia kulturowe i związane ze sztuką, na przykład malarstwo, muzykoterapia i terapia tańcem, rzeźba, zwiedzanie zabytków miast takich jak Kraków, Warszawa, Gdańsk, i wiele innych.
Niektóre prywatne domy opieki oferują także zajęcia ze szkolonymi do tego celu zwierzętami. Proponowane są także różnorodne zajęcia fizyczne, możliwość pomocy przy przygotowywaniu posiłków, wspólne gry i zabawy, rozwiązywanie krzyżówek czy korzystanie z zasobów biblioteki. W czasie wolnym seniorzy mogą oglądać telewizję, słuchać radia czy muzyki. Mogą być także organizowane wycieczki do kin, teatrów lub innych miejsc kultury.
Jakie jeszcze możliwości dają prywatne domy?
W prywatnych domach opieki dba się o wolność, prywatność mieszkańców. Z tego powodu istnieje możliwość uczestnictwa w praktykach religijnych. Placówki oferują także pełne wsparcie opiekunów – nie tylko w wykonywaniu codziennych czynności, ale i jako partnerów do rozmów czy rozrywek.
Prywatne domy– czym się różnią od państwowych?
Konieczność przeniesienia starszej osoby do domu opieki dla wielu rodzin jest bardzo bolesna. Ta trudna decyzja powinna być podjęta z rozwagą, na pierwszy miejscu zaś postawione być powinno dobro i samopoczucie seniora. Jedną z ważnych kwestii jest wybór pomiędzy prywatnym domem opieki, a państwowym domem opieki (DPS).
Prywatne domy opieki, jak wybrać. Czytaj więcej.