pasek8

Wyszukiwarka obiektów

 

Hospicjum Domowe to profesjonalna, medyczna opieka w domu 

 

Hospicjum domowe to profesjonalna i specjalistyczna opieka w warunkach domowych. Umożliwia poważnie chorym, cierpiącym na nieuleczalne choroby, gdzie inne terapie zawiodły, pozostanie w swoim domu pod opieką lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, psychologów w gronie najbliższych. Jest to spędzenie ostatnich chwil życia bez bólu i innych uciążliwych objawów nieuleczalnej choroby.

Pomoc w hospicjum domowym pozwala zapewnić pomoc rodzinie chwilę odpoczynku, podjęcie odpowiednich świadczeń w tak ciężkich chwilach.

Wizyty pielęgniarskie są zaplanowane zgodnie z potrzebami pacjenta, ale co najmniej 2 razy na tydzień. Lekarz najczęściej odwiedza chorego 2 razy w miesiącu, chyba że sytuacja wymaga, częściej to wizyty będą częstsze.

 

Jakie choroby kwalifikują się do objęcia opieką w hospicjum domowym?

Opieką paliatywno-hospicyjną w domu chorego (zgodnie z NFZ) mogą być objęci pacjenci z następującymi chorobami:

  • nowotwory- C00-D48,
  • choroby wywołane przez wirus HIV- B20-B24,
  • następstwa chorób zapalnych obejmujące ośrodkowy układ nerwowy- G09,
  • układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy- G10-G13,
  • niektóre rodzaje niewydolności oddechowej- J96,
  • kardiomiopatia (choroba mięśnia sercowego) - I42-I43,
  • owrzodzenia odleżynowe - L89,
  • stwardnienie rozsiane- G35.

Opieką paliatywną i hospicyjną objęte są osoby dorosłe, a także dzieci do ukończenia 18 roku życia.

Pomoc medyczna jest w ustalonych godzinach, łagodzenie bólu oraz innych uciążliwych dolegliwości towarzyszących chorobie, opatrunki, masaże, rehabilitacja, inne czynności medyczne (stomia etc.), higiena, karmienie, pomoc psychologa, duchowa, socjalna, bezpłatne wypożyczenie sprzętu medycznego i pomocniczego.

 

Jakie hospicjum wybrać?

Wybór między hospicjum domowym a stacjonarnym zależy wyłącznie od przebiegu choroby i kondycji pacjenta. Hospicjum domowe zapewnia bliskość rodziny i swojego otoczenia. Jednak, gdy postęp choroby utrudnia opiekę w domu, a chory bardzo cierpi, najlepszym rozwiązaniem będzie oddział paliatywny w hospicjum stacjonarnym pod czułym okiem lekarzy, pielęgniarek i innych specjalistów. 

 

 

A A A

 rehabilitacja osoby lezacej jak wrocic do sprawnosci

 

Osoby obłożnie chore, które pozostają w łóżku przez dłuższy czas są narażone na liczne problemy motoryczne spowodowane unieruchomieniem.  Pierwszym zauważalnym problemem jest szybki ubytek masy mięśniowej i gęstości mineralnej kości. Mięśnie tułowia i nóg zanikają najpierw podczas leżenia w łóżku.

Osłabienie mięśni wpływa również na układ kostny, ponieważ przy braku odpowiedniej stymulacji metabolizm kości jest znacznie zaburzony. Jednym z głównych powikłań długiego przebywania w łóżku osób starszych, charakteryzującym się utratą masy i funkcji mięśni, jest tzw. sarkopenia. Jej występowanie w tej grupie osób starszych zdecydowanie wzrasta na oddziałach rehabilitacyjnych, a rehabilitacja osoby leżącej powinna być priorytetowa i podjęta jak najszybciej. Oprócz tego mogą pojawiać się inne i dodatkowe problemy, takie jak:

 odleżyny,

osłabienie/zanik mięśni,

stopniowe pogorszenie koordynacji ruchowej,

skrócenie mięśni,

powikłania oddechowe,

problemy (nasilające się) z trawieniem i przyswajaniem pokarmów,

rehabilitacja osoby leżącej zminimalizuje problemy z wypróżnianiem się (stolec i mocz),

problemy z krążeniem krwi,

demineralizacja kości.

Wszystkie wymienione powyżej powikłania mogą szybko się rozwinąć i skutkować długimi procesami rekonwalescencji.

W rzeczywistości unieruchomienie bezpośrednio i negatywnie wpływa na jakość życia i stało się istotnym aspektem zapobiegania wszelkim powiązanym powikłaniom. Sprawdź, jaki sprzęt rehabilitacyjny będzie ci potrzebny.

Rehabilitacja osoby leżącej, dlaczego jest ważna?

Większość osób starszych nie dochodzi do formy w odpowiednim czasie po leżeniu w łóżku. Raczej pozostaje im dostosować się do nowo obniżonego poziomu sprawności. Seniorzy w stanie spoczynku, leżąc w łóżku tracą, tkankę mięśniową prawie trzykrotnie częściej niż osoby młodsze. W związku z powyższym intensywne ćwiczenia mogą zwiększyć szanse na pełne wyleczenie, przyspieszyć powrót do zdrowia i zapobiec przyszłym kontuzjom. Należy pamiętać, że czas wychodzenia z osłabienia po długim leżeniu następuje o wiele wolniej niż tempo utraty. Przy intensywnych ćwiczeniach pacjenci w każdym wieku wymagają 2,5 tygodnia rehabilitacji na tydzień leżenia w łóżku. W przypadku osób starszych, rehabilitacja osoby leżącej będzie to trwała o wiele dłużej. Odpowiedni program rehabilitacji prowadzony pod nadzorem rehabilitantów może pomóc seniorowi na szybszy powrót do normalnej sprawności. Sprawdź, jaki rodzaj rehabilitacji wybrać.

Ocena stanu niepełnosprawności po leżeniu 

Szerokie spojrzenie jest ważne przy ocenie osoby starszej pod kątem rehabilitacji. Po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu pacjenta  niezbędna jest  ocena przedchorobowego stanu funkcjonalnego danej osoby. Jeśli dana osoba nie była samodzielna mobilnie przed chorobą, jest mało prawdopodobne, aby rehabilitacja osoby leżącej pomogła osiągnąć to po długim leżeniu. Ważne jest, aby osoba po długim przebywaniu w łóżku została zdiagnozowana i leczona na inne choroby jeśli takie występują. W przeciwnym razie schorzenia takie jak niewydolność serca, niedokrwistość i przewlekła posocznica moczowa to tylko przykłady stanów, które negatywnie wpłyną na zdolność seniora do podjęcia rehabilitacji i czerpania z niej wymiernych korzyści.

Rehabilitacja osoby leżącej jest bardzo energetycznym procesem  i aby były widoczne rezultaty, osoba starsza po długim leżeniu musi czuć się dobrze i być pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego. Rehabilitacja osoby starszej po długim leżeniu powinna zakładać zwiększenie mobilności i usprawnienie do osiągnięcia całkowitej samodzielności bez pomocy innych osób.

Każdy program rehabilitacyjny jest dobierany indywidualnie, aby zaspokoić wyjątkowe potrzeby i pragnienia danej osoby. Choroby współistniejące są, niemal powszechne u osób starszych co może w nieprzewidywalny sposób skomplikować i przerwać rehabilitację. Podsumowując, należy podkreślić, że rehabilitacja osoby leżącej po dłuższym okresie przebywania w łóżku jest bezwzględnie wymagana, aby zapobiec powikłaniom, które mogą lawinowo narastać i prowadzić do większych problemów zdrowotnych często nieodwracalnych.

Tekst:

Data utworzenia: 25 kwiecień 2023 

J.Zielska