pasek8

Wyszukiwarka obiektów

 

Hospicjum Domowe to profesjonalna, medyczna opieka w domu 

 

Hospicjum domowe to profesjonalna i specjalistyczna opieka w warunkach domowych. Umożliwia poważnie chorym, cierpiącym na nieuleczalne choroby, gdzie inne terapie zawiodły, pozostanie w swoim domu pod opieką lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, psychologów w gronie najbliższych. Jest to spędzenie ostatnich chwil życia bez bólu i innych uciążliwych objawów nieuleczalnej choroby.

Pomoc w hospicjum domowym pozwala zapewnić pomoc rodzinie chwilę odpoczynku, podjęcie odpowiednich świadczeń w tak ciężkich chwilach.

Wizyty pielęgniarskie są zaplanowane zgodnie z potrzebami pacjenta, ale co najmniej 2 razy na tydzień. Lekarz najczęściej odwiedza chorego 2 razy w miesiącu, chyba że sytuacja wymaga, częściej to wizyty będą częstsze.

 

Jakie choroby kwalifikują się do objęcia opieką w hospicjum domowym?

Opieką paliatywno-hospicyjną w domu chorego (zgodnie z NFZ) mogą być objęci pacjenci z następującymi chorobami:

  • nowotwory- C00-D48,
  • choroby wywołane przez wirus HIV- B20-B24,
  • następstwa chorób zapalnych obejmujące ośrodkowy układ nerwowy- G09,
  • układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy- G10-G13,
  • niektóre rodzaje niewydolności oddechowej- J96,
  • kardiomiopatia (choroba mięśnia sercowego) - I42-I43,
  • owrzodzenia odleżynowe - L89,
  • stwardnienie rozsiane- G35.

Opieką paliatywną i hospicyjną objęte są osoby dorosłe, a także dzieci do ukończenia 18 roku życia.

Pomoc medyczna jest w ustalonych godzinach, łagodzenie bólu oraz innych uciążliwych dolegliwości towarzyszących chorobie, opatrunki, masaże, rehabilitacja, inne czynności medyczne (stomia etc.), higiena, karmienie, pomoc psychologa, duchowa, socjalna, bezpłatne wypożyczenie sprzętu medycznego i pomocniczego.

 

Jakie hospicjum wybrać?

Wybór między hospicjum domowym a stacjonarnym zależy wyłącznie od przebiegu choroby i kondycji pacjenta. Hospicjum domowe zapewnia bliskość rodziny i swojego otoczenia. Jednak, gdy postęp choroby utrudnia opiekę w domu, a chory bardzo cierpi, najlepszym rozwiązaniem będzie oddział paliatywny w hospicjum stacjonarnym pod czułym okiem lekarzy, pielęgniarek i innych specjalistów. 

 

 

A A A

Kaszel u obłożnie chorego, co robić?

 kaszel u obloznie chorego co robic

 

Rodzaje kaszlu u pacjenta obłożnie chorego.

Są sytuacje, że osoba starsza musi przebywać w łóżku przez długi czas z powodu różnych chorób, po operacji, urazu czy w wyniku innej choroby i nie tylko jest to związane z chorobami układu oddechowego.

Jak prawidłowo opiekować się obłożnie chorym?

 obloznie chory pielegnacja

 

Pacjent, który jest obłożnie chory to osoba wymagająca szczególnej opieki i troski rodziny, ponieważ nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i zadbać o własną higienę. Ważne jest, aby rodzina, bliscy wiedzieli, jakie są konieczne zasady opieki i jak karmić obłożnie chorą osobę.

Obłożnie chory, przestrzeganie zasad higieny

 obloznie chory przestrzeganie zasad higieny

 

Opieka nad osobą obłożnie chorą nie może pominąć regularnej wentylacji pomieszczenia. Należy wietrzyć pomieszczenie 2-3 razy dziennie przy chłodnej pogodzie. Natomiast, gdy jest ciepło można wietrzyć pomieszczenie bez ograniczeń czasowych. 

plan opieki w naglych sytuacjach1. Plan opieki w nagłych wypadkach zawiera wszystkie informacje na temat osoby, którą się opiekujesz w danym miejscu(choroby, lekarstwa jakie przyjmuje, sposób opieki),

2. Dzięki temu planowi możesz szybko udzielić pomocy podopiecznemu,

3. Plan ten ułatwia komuś szybkie przejęcie obowiązków od Ciebie lub/i sprawną kontynuację opieki,

4. Wydrukuj Plan Opieki w Nagłych Sytuacjach, wypełnij i zostaw w widocznym miejscu.

docx Plan-opieki-w-naglych-sytuacjach.docx23.87 KB


Przesadzanie chorego z łóżka na wózek, jak to zrobić? 

przesadzanie chorego z lozka na wozek

 

Ten artykuł pomoże w prawidłowy sposób przenieść osobę chorą z łóżka na wózek inwalidzki. Wykonaj krok po kroku poniższe czynności, aby przenieść pacjenta. Poniższa instrukcja zakłada, że ​​pacjent może podeprzeć się na co najmniej jednej nodze.

Odleżyny- co to jest?

 

jak poradzic sobie z odlezynami

 

Odleżyny są wynikiem ciągłego leżenia w łóżku czy siedzenia (wózek inwalidzki) w wyniku choroby lub niepełnosprawności. Wynikający z tego powodu ciągły ucisk na to samo miejsce powoduje z czasem zaczerwienienie, ranę i odleżyny.

Hospicjum domowe dla dzieci

 hospicjum domowe dla dzieci

 

Choroba dziecka to dla rodziców prawdziwy dramat. Nieuleczalnie chore dziecko, które wymaga, stałej opieki nie jest jednak pozostawione samo sobie. Istnieje możliwość skorzystania z opieki w hospicjum domowym.

Opieka paliatywna, jak postępować z objawami paliatywnymi w domu?

opieka paliatywna jak postepowac z objawami paliatywnymi w domu

 

Opieka paliatywna nad osobą z chorobą zagrażającą życiu wymaga planowania i wysiłku. Planowanie z wyprzedzeniem i współpraca z innymi zapewnia najlepszą możliwą opiekę i wsparcie dla opiekuna, aby mógł kontynuować swoją ważną rolę.

Rehabilitacja osoby leżącej, jak wrócić do zdrowia?

 

rehabilitacja osoby lezacej jak wrocic do sprawnosci

 

Osoby obłożnie chore, które pozostają w łóżku przez dłuższy czas są narażone na liczne problemy motoryczne spowodowane unieruchomieniem.  Pierwszym zauważalnym problemem jest szybki ubytek masy mięśniowej i gęstości mineralnej kości. Mięśnie tułowia i nóg zanikają najpierw podczas leżenia w łóżku.

Hospicjum domowe- dla kogo jest opieka paliatywna-hospicyjna?

hospicjum domowe

 

Opieka paliatywna-hospicyjna w domu jest skierowana do osób w każdym wieku z chorobą ograniczającą ich życie, i ich rodzin. Choroby ciężkie, które są  w terminalnej fazie postępującej i nieuleczalnej choroby, potrzebujący każdej wielostronnej pomocy.