Hospicjum domowe
Opieka w hospicjum domowym daje szeroki zakres wsparcia w ostatniej terminalnej fazie choroby.
Przeznaczona jest dla osób w każdym wieku cierpiących na poważną chorobę, której nie da się już leczyć, a tylko leczy objawy opiera się na potrzebach.
Odleżyny są wynikiem ciągłego leżenia w łóżku lub siedzenia w wyniku niepełnosprawności na wózku inwalidzkim. Odleżyny są na skórze, gdzie znajdują się obszary kostne(łokcie, kość ogonowa, biodra, pięty, kolana, a czasami i głowa, plecy i pod piersiami).
Mającym duży wpływ na występowanie odleżyn jest niezdolność podopiecznego do swobodnej zmiany pozycji w obrębie wózka inwalidzkiego czy łóżka. Wynikający z tego ciągły ucisk na to samo miejsce powoduje z czasem zaczerwienienie, ranę i odleżyny.
Wraz z wiekiem, a także z zaawansowaną, postępującą chorobą zmniejszający dopływ krwi do skóry powoduje jej rozpad(rany) i w efekcie pojawienie się odleżyny. Zmiany odleżynowe mogą być od zaczerwienienia skóry do głębokiej infekcji mięśni i/lub kości.
Dla kogo jest opieka paliatywna-hospicyjna?
Opieka paliatywna-hospicyjna w warunkach domowych jest skierowana do osób w każdym wieku z chorobą ograniczającą ich życie, i ich rodzin. Choroby ciężkie, które są w terminalnej fazie postępującej i nieuleczalnej choroby, potrzebujący każdej wielostronnej pomocy.
Opieka nad osobą z chorobą zagrażającą życiu wymaga planowania i wysiłku. Planowanie z wyprzedzeniem i współpraca z innymi zapewnia najlepszą możliwą opiekę i wsparcie dla opiekuna, aby mógł kontynuować swoją ważną rolę.
Poniższe porady i wskazówki mogą Ci pomóc jako opiekunowi w trudnych przypadkach, w opiece paliatywnej hospicjum domowego. Zanim zgłosisz pielęgniarce czy lekarzowi możesz złagodzić ból czy dyskomfort u podopiecznego, którym się opiekujesz.
Różne przypadki z jakimi spotykasz się w opiece wymagają odpowiedniego działania.