pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

co spakowac do hospicjumCo spakować do hospicjum?

 

Wybierając się do oddziału stacjonarnego warto pamiętać o zabraniu ze sobą podstawowych rzeczy. Posiadanie własnych ubrań, kosmetyków czy często używanych przedmiotów sprawi, że pobyt w domu opieki będzie o wiele bardziej komfortowy. Podpowiadamy o czym w szczególności pamiętać i co pozwalają ze sobą mieć hospicja.

 

Jakie dokumenty zabrać?

Przede wszystkim potrzebne będzie skierowanie do hospicjum. Na zaświadczeniu powinna znaleźć się informacja, że dana osoba wymaga stałej opieki i stosowane do tej pory leczenie nie przyniosło skutków. Wybierając się do hospicjum trzeba ze sobą zabrać również pełną dokumentację dotyczącą stanu zdrowia pacjenta. Warto posiadać rozpiskę wszystkich przyjmowanych leków oraz posiadanych chorób. Dzięki temu hospicjum będzie w stanie odpowiednio zadbać o podopiecznego w łagodzeniu wszystkich objawów choroby.

Poniżej dokładnie wypisane co trzeba zabrać do hospicjum.

 

Zabrać ze sobą należy obowiązkowo następujące dokumenty:

Dowód osobisty chorego,

Oryginał aktualnego ubezpieczenia w ZUS (karta emeryta, rencisty, jeśli osoba pracuje to stosowny dokument),

Skierowanie na oddział hospicyjny, paliatywny wystawione przez lekarza prowadzącego,

 

Dokumentacja historii choroby:

Wszystkie dokumenty medyczne związane z chorobą, jak wypisy ze szpitala, wyniki ostatnich badań),

Dokument lub tzw. zeszyt z notatkami z opieki domowej, jeśli taka była świadczona (będzie pomocny dla lekarza),

 

Pisemna zgoda pacjenta

Należy pamiętać również o pisemnej zgodzie pacjenta na objęcie opieką przez hospicjum. W przypadku pacjentów ubezwłasnowolnionych możliwe jest podpisanie zgody przez opiekuna prawnego.

 

Jaką odzież i bieliznę zabrać do hospicjum?

Pacjenci wybierający się do hospicjum powinni również zabrać ze sobą własne ubrania. Piżama, klapki, bielizna, odzież codzienna, odzież wyjściowa i okrycia wierzchnie na każdą porę roku są zupełnie niezbędne. Pacjent posiadający własną odzież może również czuć się o wiele bardziej komfortowo podczas pobytu.

 

Osoba chora powinna zabrać ze sobą: 

bieliznę osobistą (majtki, piżamę, koszulę nocną, podkoszuki z krótkim rękawem, skarpetki, szlafrok ) dobrze, aby bielizna ta była luźna to nie będzie krępować ruchów i będzie łatwiejsza w przebieraniu.

Zabrać należy po parę kompletów, aby były gotowe na zmianę. 

 

Czy zabrać środki higieny osobistej?

Większość hospicjów udostępnia dla swoich podopiecznych podstawowy zestaw kosmetyków. Jeżeli jednak z uwagi na stan zdrowotny lub własne preferencje pacjent korzysta ze specjalnych środków to można zabrać je do hospicjum ze sobą. Przed udaniem się do hospicjum lepiej zadzwonić i zapytać ponieważ nie wszystkie placówki wymagają własnych środków higienicznych.

 

Jeśli placówka hospicyjna wymaga swoich środków higienicznych to będzie potrzebne:

Ręczniki małe, duże kąpielowe, gąbka do mycia, chusteczki nawilżające do pielęgnacji, mydło, mydło w płynie, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, szampon lub płyn do kąpieli + szampon tzw. 2 w jednym, płyn do płukania ust, dezodorant, krem lub balsam do ciała, wazelina w pomadce do ust, sprzęt do golenia najlepiej maszynka elektryczna (mężczyźni) lub maszynki jednorazowe + krem do golenia + pędzel + woda po goleniu.

Pieluchy jeśli osoba chora wymaga tego.

 

Co dodatkowo trzeba zabrać?

Koniecznie trzeba zabrać ze sobą do hospicjum aktualnie przyjmowane leki przez chorego.

 

Rzeczy do realizacji hobby i rzeczy osobiste

Wybierając się do hospicjum warto pamiętać również o przedmiotach związanych z hobby i rzeczach osobistych. Hospicja pozwalają pacjentom zabrać własne książki, albumy ze zdjęciami czy inne pamiątki. Jedynym warunkiem jest, aby zabrane przedmioty nie stwarzały zagrożenia dla pacjenta oraz jego otoczenia.

 

Warto zapoznać się z regulaminem

Przed skierowaniem się do hospicjum i zgromadzeniem niezbędnych rzeczy warto zapoznać się z regulaminem placówki. To właśnie tam zawarte są informacje na temat tego co można ze sobą do placówki zabrać, a czego pacjenci pod żadnym pozorem nie mogą ze sobą mieć.