co spakowac do hospicjumWybierając się do hospicjum warto pamiętać o zabraniu ze sobą podstawowych rzeczy. Posiadanie własnych ubrań, kosmetyków czy często używanych przedmiotów sprawi, że pobyt w domu opieki będzie o wiele bardziej komfortowy. Podpowiadamy o czym w szczególności pamiętać i co pozwalają ze sobą mieć hospicja.

Jakie dokumenty zabrać?

Przede wszystkim potrzebne będzie skierowanie do hospicjum. Na zaświadczeniu powinna znaleźć się informacja, że dana osoba wymaga stałej opieki i stosowane do tej pory leczenie nie przyniosło skutków. Wybierając się do hospicjum warto ze sobą posiadać również pełną dokumentację dotyczącą stanu zdrowotnego. Warto posiadać rozpiskę wszystkich przyjmowanych leków oraz posiadanych chorób. Dzięki temu hospicjum będzie w stanie odpowiednio zadbać o podopiecznego.

Należy pamiętać również o pisemnej zgodzie pacjenta na objęcie opieką przez hospicjum. W przypadku pacjentów ubezwłasnowolnionych możliwe jest podpisanie zgody przez opiekuna prawnego.

Czy zabierać ubrania?

Pacjenci wybierający się do hospicjum powinni również zabrać ze sobą własne ubrania. Piżama, klapki, bielizna, odzież codzienna, odzież wyjściowa i okrycia wierzchnie na każdą porę roku są zupełnie niezbędne. Pacjent posiadający własną odzież może również czuć się o wiele bardziej komfortowo podczas pobytu.

Czy zabierać kosmetyki?

Większość hospicjów udostępnia dla swoich podopiecznych podstawowy zestaw kosmetyków. Jeżeli jednak z uwagi na stan zdrowotny lub własne preferencje pacjent korzysta ze specjalnych środków to można zabrać je do hospicjum ze sobą.

Rzeczy do realizacji hobby i rzeczy osobiste

Wybierając się do hospicjum warto pamiętać również o przedmiotach związanych z hobby i rzeczach osobistych. Hospicja pozwalają pacjentom zabrać własne książki, albumy ze zdjęciami czy inne pamiątki. Jedynym warunkiem jest, aby zabrane przedmioty nie stwarzały zagrożenia dla pacjenta oraz jego otoczenia.

Warto zapoznać się z regulaminem

Przed skierowaniem się do hospicjum i zgromadzeniem niezbędnych rzeczy warto zapoznać się z regulaminem placówki. To właśnie tam zawarte są informacje na temat tego co można ze sobą do placówki zabrać, a czego pacjenci pod żadnym pozorem nie mogą ze sobą mieć.

 

Hospicjum domowe dla dzieci

Choroba dziecka to dla rodziców prawdziwy dramat. Nieuleczalnie chore dziecko, które wymaga stałej opieki nie jest jednak pozostawione samo sobie. Istnieje możliwość skorzystania z hospicjum domowego, które gwarantuje opiekę nad chorym i prowadzi szereg czynności rehabilitacyjnych. Przedstawiamy czym jest hospicjum domowe dla dzieci, w jaki sposób z niego skorzystać i na co można liczyć w jego ramach. Zapraszamy do lektury.

Czym jest hospicjum domowe dla dzieci?

Hospicjum domowe dla dzieci to forma opieki paliatywnej, która jest realizowana bezpośrednio w domu pacjenta. Konieczność skorzystania z hospicjum zachodzi w sytuacji, gdy choroba dziecka jest nieuleczalna, a jego dalszy pobyt w szpitalu w danym momencie jest bezcelowy lub niemożliwy. W takiej sytuacji pacjent powraca do domu, gdzie niezbędne jest zapewnienie mu dalszej opieki.

Co oferuje hospicjum domowe dla dzieci?

Skorzystanie z hospicjum domowego dla dzieci gwarantuje to, że podopieczny pozostaje pod opieką specjalistycznego zespołu. W skład zespołu oferującego opiekę nad chorym wchodzą: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuta, psycholog, pedagodzy, ksiądz, pracownik socjalny i wolontariusze. Każda z osób ma za zadanie zapewnić jak największe wsparcie dla dziecka i jak najwyższy komfort funkcjonowania. Dodatkowo dziecko nadal może korzystać z pomocy innych specjalistów i dalszego leczenia. Specjaliści oferowane przez hospicjum domowe dla dzieci są do dyspozycji podopiecznego o praktycznie każdej porze. Poszczególni specjaliści odwiedzają podopiecznego zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Stanowią wsparcie dla najmłodszych i pomagają rodzicom w opiece nad dzieckiem.

Jak skorzystać z hospicjum domowego i ile kosztuje?

Hospicjum domowe dla dzieci dostępne jest dla najmłodszych, którzy mają udokumentowaną postępującą i nieuleczalną chorobę oraz dla cierpiących na choroby zaburzające normalne funkcjonowanie. Dokładna lista chorób, które kwalifikują się do przyjęcia do hospicjum domowe wyszczególniona jest na stronach rządowych.

Hospicjum domowe jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym skorzystanie z profesjonalnego wsparcia nie jest związane z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów za opiekę.

 

Skierowanie do hospicjum domowego wzór NFZ

Hospicjum domowe obecnie zdobywa coraz większe uznanie, a co za tym idzie coraz więcej osób decyduje się na taką formę opieki nad osobą przewlekle chorą i nie będącą w stanie samodzielnie funkcjonować. Domowa atmosfera jest bowiem dla wielu pacjentów najbardziej odpowiadająca rehabilitacji i gwarantuje największy komfort psychiczny. Dodatkowo wsparcie specjalistycznego zespołu sprawia, że nawet w domowych warunkach możliwe jest zagwarantowanie opieki na najwyższym poziomie. Przedstawiamy kto może wystąpić o skierowanie do hospicjum domowego, jak wygląda wzór wniosku do NFZ i inne najważniejsze informacje na temat tej formy opieki.

Kto wystawia skierowanie do hospicjum domowego?

Skierowanie do hospicjum domowego może być wystawione dla osób nieuleczalnie bądź przewlekle chorych, które wymagają stałej opieki zespołu specjalistów. Lista chorób kwalifikujących pacjentów do skorzystania z hospicjum domowego wyszczególniona jest w dzienniku ustaw. Niektóre z chorób i schorzeń to:

  • Nowotwory
  • Niektóre zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego
  • AIDS
  • Kardiomiopatia
  • I wiele innych

Dodatkowo lista chorób jest zdecydowanie dłuższa u dzieci i obejmuje również niektóre wady genetyczne. Skierowanie do hospicjum domowego wystawia lekarz prowadzący. Tego rodzaju skierowanie można otrzymać również przy wypisie pacjenta ze szpitala. Lekarz specjalista na podstawie wiedzy na temat stanu zdrowia pacjenta jest w stanie podjąć decyzję o skierowanie go do tej formy opieki. Dodatkowo przygotuje całą dokumentację, która potwierdzi przebieg choroby u danej osoby.

Skierowanie do hospicjum domowego

Samo skierowanie do hospicjum domowego można bez problemu znaleźć w sieci. Sam dokument nie jest bardzo obszerny. Wystarczy, że lekarz kierujący wypełni podstawowe informacje na temat pacjenta i wpisze konkretną dolegliwość pacjenta wraz z kodem ICD10. Dodatkowo do samego skierowania należy dołączyć dokumentację medyczną, potwierdzenie uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, dowód osobisty pacjenta i osoby zgłaszającej. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja o tym czy dana osoba kwalifikuje się pod opiekę hospicjum domowego.