pasek8

Wyszukiwarka obiektów

Informacje o Hospicjum stacjonarnym

 

Jeśli stan chorego ulegnie zmianie, pogorszeniu lub stanie się skomplikowany, może potrzebować opieki szpitalnej na oddziale paliatywnym w hospicjum stacjonarnym. Stacjonarne oddziały opieki paliatywnej (hospicja) na oddziale szpitalnym opiekują się chorymi 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Placówki stacjonarne są prowadzone przez podmioty publiczne lub prywatne i nadzorowane przez NFZ. Pobyt na oddziale jest bezpłatny (pokrywa NFZ). Są prywatne hospicja, które mają, umowę z NFZ i wtedy pobyt jest bezpłatny. Natomiast część z nich ma także możliwość pobytu pełnopłatnego zgodnego z cennikiem danej placówki.

Wszystkie oddziały w hospicjum stacjonarnym zajmują się ciężko chorymi pacjentami, gdy opieka w domu nie jest  już możliwa. Opieka hospicyjna koncentruje się bardziej na pomocy pacjentowi w zapewnieniu mu jak największego komfortu pod koniec życia oraz spokojnej i godnej śmierci.

Celem działalności  jest zapewnienie możliwie najwyższej jakości życia, łagodzenie bólu związanego z chorobą i innych dokuczliwych objawów, a także  wsparcie psychologiczne dla chorego i rodziny. 

Oddziały hospicyjne są zaprojektowane tak, aby czuć się jak najbardziej „domowo”. Godziny odwiedzin w hospicjum są różne, a rodzina może spędzać z chorym tyle czasu, ile chce. Najbliżsi mogą także pomagać w opiece nad chorym.

Niektóre oddziały hospicjum stacjonarnego dysponują niewielką liczbą łóżek. Inne jednostki mogą być częścią domu opieki dla osób starszych, jak Caritas. Większość jednostek opieki paliatywnej oferuje pokoje 1,2,3- osobowe, ale nie zawsze tak jest.

Hospicjum stacjonarne to przestrzeń pełna ciepła, wsparcia i miłości. Personel hospicjum, składający się z lekarzy, pielęgniarek, psychologów, kapelanów i wolontariuszy, tworzy atmosferę, w której pacjenci i ich bliscy czują się bezpieczni i otoczeni czułą opieką.

Osoby chore, są przyjmowane na oddział, na podstawie skierowania od lekarza w ramach ubezpieczenia. Pobyt na oddziale jest bezpłatny (pokrywa NFZ). Pacjenci, którzy cierpią, na poniższe choroby mogą uzyskać pomoc na oddziale paliatywnym hospicjum stacjonarnego:

Zaawansowane stadia nowotworów, choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane (SM) czy choroba Parkinsona, zaawansowane choroby serca, płuc lub nerek, trudno gojące się oparzenia, inne choroby przewlekłe w zaawansowanym stadium, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia i wymagają specjalistycznej opieki paliatywnej.

Więcej o przyjęciach do hospicjum

 

 

A A A

Hospicjum w warunkach stacjonarnych (poza domem) 

opieka hospicyjna i paliatywna w warunkach stacjonarnych

 

Opieka hospicyjna i paliatywna, to wszechstronna, całościowa opieka nad pacjentem chorującymi na nieuleczalne, nie poddające  już leczeniu, postępujące choroby. Celem tej opieki  jest zapobieganie i uśmierzenie bólu, łagodzenie objawów somatycznych i cierpień psychicznych.

Co spakować do hospicjum?

 

co spakowac do hospicjum

 

Wybierając się na oddział hospicjum, warto pamiętać o zabraniu ze sobą podstawowych rzeczy. Posiadanie własnych ubrań, kosmetyków czy często używanych przedmiotów sprawi, że pobyt w domu opieki będzie o wiele bardziej komfortowy.

Medycyna paliatywna, opieka paliatywna co to jest?

 medycyna paliatywna co to jest

 

Opieka paliatywna inaczej nazywana medycyną paliatywną to rodzaj opieki skierowanej przede wszystkim do osób przewlekle, nieuleczalnie chorych. Na samym początku tego rodzaju opieka przeznaczona była jedynie dla osób z nowotworami złośliwymi. Obecnie zakres opieki został znacząco rozszerzony.

Jakie są rodzaje hospicjum i co oferują?

 

jakie sa rodzaje hospicjum

 

Opieka paliatywna i hospicyjna nad chorymi wymagającymi stałych działań leczniczych, pielęgnacyjnych, psychologicznych czy rehabilitacyjnych ma różne formy. W takim zakładzie opiekuńczym każdy potrzebujący opieki może liczyć na pełną opiekę, wysoką jakość usług, troskę i czułość ze strony pracowników.

Icd 10 kod - co oznacza?

 icd 10 kod co oznacza

 
Jednym z warunków przyjęcia do hospicjum stacjonarnego ciężko, nieuleczalnie chorego dziecka do 18 lat jest wymagane właściwie określone schorzenie zgodnie z tabelą Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Na skierowaniu musi być wpisany odpowiedni kod icd 10.
 

Kto może uzyskać informacje o stanie zdrowia pacjenta?                                                   

informacje o stanie zdrowia pacjenta kto moze uzyskac 

Pacjent w Polsce zgodnie z prawem może w dowolnej chwili otrzymać informacje od lekarza, w której się leczy o swoim stanie zdrowia. Może to zrobić osobiście, jeżeli jego stan zdrowia fizyczny i psychiczny pozwala na to.

         Kod ICD 10 dla osób dorosłych- sprawdź                                                                    

kod icd 10 dla osob doroslych sprawdz

 

Kod icd 10 jest używany zamiast nazw chorób, jak jeszcze do niedawna. Lekarze posługują się tymi kodami ze względu na łatwość i dokładność opisu jednostki chorobowej. Lekarze wpisują na skierowaniach do innych jednostek medycznych, na badania, do szpitala, a także na skierowaniu do hospicjum.

Hospicjum Stacjonarne- co to jest i dla kogo?

 

hospicjum stacjonarne co to jest

 

Hospicjum zapewnia  opiekę u schyłku życia osobom cierpiącym na chorobę ograniczającą życie. Jednocześnie wspiera rodziny i ich bliskich w trudnych chwilach. Z artykułu dowiesz się wszystkiego o świadczeniach hospicyjnych.