Wyszukiwarka obiektów
A A A

firma opiekuncza 2

Jakie usługi oferują firmy opiekuńcze?

Od lat rozwija się rynek usług opiekuńczych. W ostatnich latach  widać znaczny wzrost zapotrzebowania na takie usługi. Zakres usług jaki oferują firmy opiekuńcze jest szeroki i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Rodziny czy bliscy szukający wsparcia w opiece nad ukochaną osobą mają zagwarantowane usługi profesjonalnych opiekunek, które potrafią poradzić sobie w każdej sytuacji.

Wybierając firmę opiekuńczą ma się gwarancję, że osoba pozostawiona w domu nie będzie sama. Pod okiem opiekunki będzie miała zapewnioną wszelką wymaganą pomoc, wsparcie, a także towarzystwo drugiej osoby w chwilach gdy rodzina jest poza domem lub jest się samotnym. Wybierając opiekunkę lub opiekuna z profesjonalnej firmy mamy gwarancję jakości usług opiekuńczych, gdyż firma dba o poziom swojego personelu opiekuńczego, a także o najwyższy poziom usług świadczonych przez odpowiednio dobrany personel.

Oferta firm opiekuńczych skierowana jest na:

 • Całodobowa opieka nad osobą starszą z zamieszkaniem,
 • Opieka nad osobą starszą na godziny,
 • Opieka nad osobą dorosłą ze względu na chorobę,
 • Opieka nad osobą dorosłą niepełnosprawną, 
 • Opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi z zamieszkaniem,
 • Opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi na godziny, 
 • Opieka nad osobą wymagającą stałej opieki specjalistycznej,
 • Opieka nad osobą wymagającą opieki pielęgniarskiej,
 • Opieka nad osobą mającą problemy z poruszanie się,
 • Opieka nad osobą po hospitalizacji, 
 • I wiele innych problemów, w których opieka jest niezbędna. 

Zakres usług oferowany przez agencje opiekuńcze jest bardzo szeroki, a także elastyczny.

Można w dowolny sposób wybrać potrzebne usługi opiekuńcze dostosowane do potrzeb. Firmy mają usługi 24h/7 dni w tygodniu, a także na godziny.

Począwszy od podstawowych czynności takich jak:

Pomoc w toalecie, a więc mycie ciała podopiecznego, kąpiel, mycie włosów, układanie włosów, golenie, obcinanie paznokci u nóg, obcinanie paznokci u rąk, 

Korzystanie z toalety w doprowadzeniu podopiecznego do toalety, transfer na wózku inwalidzkim do toalety, zmiana pieluchy podopiecznemu, umycie po załatwieniu spraw fizjologicznych,

Przygotowywanie i podawanie posiłków na prośbę podopiecznego opiekunka przygotuje posiłek lub całodobowe posiłki z powierzonych produktów. Wyżywienie przygotowane będzie z zachowaniem wskazówek jakie zażyczy sobie podopieczny. Przestrzegane są wszelkie zasady żywieniowe zalecane przez rodzinę. Jedzenie przygotowane z najwyższą starannością i zachowaniem czystości, a także z uwzględnieniem zaleceń lekarskich. Przy opiece całodobowej opiekunowie mają także zagwarantowane wyżywienie zgodnie z zawartą umową. 

Drobne prace domowe ograniczają się do utrzymania porządku wokół podopiecznego, gdzie przebywa w ciągu dnia i nocy.

Do takich obowiązków opiekunów należy:

 • Mycie naczyń po śniadaniu, obiedzie, kolacji, a także w ciągu dnia jeśli korzysta podopieczny i opiekun, 
 • Zamiatanie, odkurzanie w pomieszczeniu, gdzie przebywa podopieczny,
 • Umycie podłogi w pomieszczeniach, gdzie przebywa podopieczny, 
 • Ścieranie kurzu tam, gdzie przebywa w ciągu dnia i nocy podopieczny, 
 • Pranie za pomocą pralki wszystkich ubrań, pościeli, ręczników, które używa podopieczny w czasie opieki, 
 • Prasowanie wybranych części garderoby podopiecznego, prasowanie pozostałych rzeczy, które są używane w czasie opieki jeśli jest taka potrzeba, 
 • Podlewanie kwiatków w domostwie jeśli takie są w miejscu wykonywania usługi opiekuńczej.

 

Pozostałe prace w domu podopiecznego wymagają dodatkowych ustaleń między stronami umowy. Jednak zakres obowiązków opiekunów w domach prywatnych jest w agencjach określany w taki sam sposób. 

Opiekunka czy opiekun nie może wykonywać napraw, konserwacji, mycia okien w domu, prania firanek, trzepania dywanów, a ogólnie mówiąc nie może robić generalnych porządków. Od tego są inne specjalistyczne firmy wykonujące takie usługi.

Robienie zakupów nie ogranicza się do kupienia tylko produktów dla podopiecznego jeśli mówimy o opiece z zamieszkaniem. Tu trzeba przewidzieć odpowiednią kwotę zgodnie z wcześniej podpisaną umową na wyżywienie, środki czystości i inne potrzebne rzeczy jak leki jeśli jest taka konieczność. 

Najlepiej jak w umowie wpisze się (jak to robi większość firm) kwotę wydatków na tydzień. Opiekun wtedy może spokojnie planować menu dla podopiecznego, a także uwzględnić swoje potrzeby żywieniowe. 

Kwota przeznaczona na prowadzenie domu musi być odpowiednią do utrzymania. Jest to bardzo dobry sposób, aby uniknąć nieporozumień. 

 

Wizyty u lekarza

W ramach usług opieki jaką proponują firmy opiekuńcze znajduje się wspólne wyjście do lekarza, lekarza dentysty, do okulisty, do innego specjalisty na zabiegi rehabilitacyjne, na inne wymagane badania lekarski, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia podopiecznego.

 

Wspólne spacery

Następnym zadanie w ramach domowej opieki jaką wybierzemy są spacery podopiecznego z opiekunką. Osoby, które nie mają podpory w innym człowieku, gdy zostają same boją się wychodzić z domu. Obawiają się upadku nie czują się pewnie. W związku z tym potrzebują drugiej osoby, która będzie towarzyszyć jej w wyjściu na zewnątrz. Dlatego oferta firm opiekuńczych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób starszych, dorosłych, które nie mogą same funkcjonować w życiu codziennym. Dla zachowania jak najlepszej sprawności fizycznej i umysłowej codzienny spacer przy wsparciu opiekunki czy opiekuna zapewni podopiecznemu naturalną formę ruchu i gimnastyki, a także przyczyni się do zachowania lepszej kondycji.