pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Opieka nad seniorem po wyjściu ze szpitala

 

opieka nad senioremZ miesiąca na miesiąc przybywa ludzi chorych na poważne choroby. Po odpowiednim leczeniu w placówce szpitalnej powracający do domu w większości potrzebują nadal opieki. Ponieważ coraz więcej szpitali chce szybko i bezpiecznie wypisać pacjentów do domu Ty i Twoi bliscy możecie odczuwać niepokój przed wypisaniem ze szpitala bez dodatkowego wsparcia w domu, zwłaszcza gdy jest ono potrzebne.

Dobrym tu rozwiązaniem jest wsparcie rządu w tym zakresie, które refunduje usługę taką jak opieka nad seniorem lub innymi bliskimi w swoim domu.

Kiedy wracasz do zdrowia albo Twój najbliższy po poważnej chorobie czy wypadku, to jest odpowiednia chwila na pomoc profesjonalnej opieki (wyszukaj tu). Oczywiście poza opieką ze strony najbliższych. Opieka nad osobą bliską to krótkoterminowa pomoc lekarska, pielęgniarska, opiekuńcza w Twoim miejscu zamieszkania. Co musisz zrobić, aby dostać bezpłatne wsparcie medyczne. W trzech krokach pokazuje jak uzyskać pomoc.

1 krok
Skierowanie od lekarza

Opieka nad seniorem czy inną bliską osobą będzie wymagać wielu wysiłków i odpowiedniej pomocy medycznej. Skierowania możesz poprosić już przy wypisie ze szpitala lub od lekarza z przychodni, który ma podpisaną umowę z NFZ: lekarz rodzinny, specjalista, onkolog, ortopeda (jeśli jesteś np. po operacji biodra), neurolog, etc.

2 krok
Refundacja NFZ

NFZ zrefunduje Ci świadczenie, pomoc dla osoby wymagającej opieki. Otrzymasz wsparcie medyczne w zakresie odpowiednim do stanu zdrowia osoby, którą będziesz się opiekować. Jeśli w rachubę wchodzi opieka nad seniorem, który miał wylew i jest częściowo z niedowładem lub będzie (tylko) osobą leżącą, ale jej stan zdrowia pozwoli, na opiekę domową to lekarz wystawi skierowanie na hospicjum domowe. Tu pomoc lekarska, pielęgniarska, opiekuńcza czy rehabilitacyjna będzie przychodzić do domu w ustalonych godzinach. Dalsza opieka nad seniorem lub inną bliską osobą będzie we własnym zakresie.

Jeżeli stan zdrowia podopiecznego nie pozwala, na opiekę domową nawet ze wsparciem medycznym ze względu na zaawansowaną postać choroby to wtedy pozostaje stacjonarne hospicjum lub szpital na oddziale medycyny paliatywnej. Opieka może być ciągła lub tymczasowa albo mieć formę opieki wyręczającej (do 10 dni), gdy bliscy nie są w stanie jej zapewnić lub chcą odpocząć.

Ostatnią formą bezpłatnej pomocy, jaką daje (refunduje) NFZ jest opieka nad seniorem lub inną bliską osobą w formie ambulatoryjnej. Jeżeli stan zdrowia na tyle uległ poprawie, jest stabilny i można iść na wizytę do poradni medycyny paliatywnej. Dla osób bliskich, które opiekują się chorymi, jest także wsparcie psychologiczne (bezpłatne) w formie ambulatoryjnej lub stacjonarnej. W poradni medycyny paliatywnej otrzymasz: konsultacje lekarskie, pomoc psychologa, pomoc pielęgniarki i opiekuna. Tu także potrzebne jest skierowanie od lekarza NFZ, jak i do wszystkich powyższych.