pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

choroby psychiczne jak rozpoznacOpieka psychiatryczna - najczęściej zadawane pytania

Choroby psychiczne to stany zaburzenia świadomości, które prowadzą do nierealnego postrzegania rzeczywistości. Chory, który cierpi na chorobę psychiczną ma omamy i urojenia, a tok myślenia mocno zaburzony. Choroby psychiczne prowadzą do nieuzasadnionych zachowań. Choroby te są pewną formą ucieczki osoby chorej od rzeczywistości. Chory żyje w świecie, który często jest wytworem umysłu, dlatego też często wiąże się to z dziwnymi zachowaniami, które są pierwszym objawem choroby psychicznej.

 Skąd mam wiedzieć, kiedy potrzebna jest profesjonalna pomoc?

Są takie objawy, które dają duże prawdopodobieństwo wystąpienia choroby psychicznej. Przede wszystkim są to zaburzenia myślenia i ogólny chaos w opowiadaniu nawet o najprostszych rzeczach. Choroby psychiczne powodują, że chory myli wątki, wraca kilkakrotnie do jednej myśli lub urywa ją w trakcie. Oprócz tego na choroby psychiczne mogą wskazywać urojenia i omamy. Są to stany świadomości, których nie da się przetłumaczyć osobie chorej żadnymi argumentami. Omamy dodatkowo niosą za sobą doznania zmysłowe. Chory uważa, że słyszy i widzi rzeczy nieprawdopodobne. Najczęściej omamy i urojenia występują razem.

Jak pomóc osobie, na której Ci zależy?

Jeśli u najbliższej osoby zostaną zauważone niepokojące objawy najlepszym rozwiązaniem jest przekonanie jej do konsultacji z psychologiem lub psychiatrą. Prawdą jest to, iż tylko profesjonalista będzie w stanie prawidłowo zdiagnozować chorobę psychiczną i skutecznie ją leczyć. Jeśli chory ma myśli samobójcze niezwłocznie należy udać się z nim do szpitala, by jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Czy można wyjść z choroby psychicznej?

Jeśli leczenie zostanie wdrożone szybko, istnieje duża szansa na pokonanie choroby. Lekarz psychiatra zleca w większości przypadków leczenie farmakologiczne, przepisując środki, które mają zminimalizować objawy i pomóc choremu pokonać chorobę. W przypadku, kiedy chory stanowi zagrożenie dla siebie i innych właściwym leczeniem może okazać się leczenie szpitalne.

Często chorzy korzystają także z psychoterapii, która pozwala im na zrozumienie swojego stanu i nauczeniu się żyć z objawami choroby psychicznej tak, by nie pozwolić jej wpływać na komfort życia.

Warto także korzystać z grup wsparcia, które pomagają w większej grupie zrozumieć istotę choroby psychicznej. Osoba chora może poczuć się jak „wśród swoich”, gdyż wszyscy uczestniczący w spotkaniach przeżywają podobne problemy.

Wielkie znaczenie w leczeniu chorób psychicznych ma ich wczesne zdiagnozowanie i uniknięcie poważnych konsekwencji.

Czy choroby psychiczne są związane z wiekiem?

Statystyki podają, że aż 20% naszego społeczeństwa ma zaburzenia psychiczne. Nie wszystkie te osoby zdają sobie z nich sprawę, więc na leczenie zgłasza się tylko część. Choroby psychiczne częściej występują u dorosłych niż u dzieci, ale nie można zakładać, że najmłodszych one nie dotykają. Bagatelizowanie problemów psychicznych u dzieci i nastolatków może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Świadomość występowania zaburzeń w tych grupach wiekowych jest wciąż zbyt niska, a co za tym idzie — pomoc dla chorych jest niewystarczająca.

Jakie są główne rodzaje terapii w zaburzeniach psychicznych?

Rodzaje terapii odpowiednie do wieku chorego. Rodzaj terapii powinien zawsze być dopasowany do wieku chorego. W przypadku najmłodszych najczęściej sięga się po terapię Gestalt, która sprawdza się właściwie u osób w każdym wieku. Dzieci mogą uczestniczyć również w terapii humanistycznej. U nastolatków i młodych ludzi dobrze sprawdzają się terapie poznawczo-behawioralne, które szczególnie są polecane w leczeniu zaburzeń odżywiania. Warto spróbować też psychoanalizy i terapii psychodynamicznej. W przypadku leczenia dorosłych oprócz wymienionych już rodzajów terapii często sięga się po terapię systemową i narracyjną.

Jak opiekować się osobą z zaburzeniami psychicznymi?

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne muszą otrzymać odpowiednią pomoc. Bez niej mogą sobie po prostu nie poradzić z życiem w społeczeństwie. Na każdym kroku należy podkreślić, że zaburzenia psychiczne można leczyć, ale kluczowe jest dobranie odpowiedniego rodzaju terapii do potrzeb pacjenta.

W przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi opieka życzliwie nastawionych do nich osób jest bardzo wskazana. Mądra opieka może być tym, co pomoże w szybszym zakończeniu terapii. Bardzo ważne jest, by opiekun wiedział, na czym polega zaburzenie oraz jakie sytuacje sprawiają, że objawy zaburzenia się nasilają. Opiekun powinien skonsultować się z psychoterapeutą i dowiedzieć się, jak dokładnie powinna przebiegać opieka na konkretnym chorym.