pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Najczęściej Zadawane Pytania

najczesciej zadawane pytaniaKto sprawuje opiekę nad mieszkańcami w Domu Opieki?

Dom Opieki zatrudnia wykwalifikowany personel: lekarzy, psychologa, psychiatrę, pielęgniarki, opiekunki, rehabilitantów, terapeuci zajęciowi, pokojówki, kucharze, pozostały personel.

 

Czy w Domu Opieki jest bezpiecznie?

Tak, nad bezpieczeństwem czuwa personel obsługujący Dom Opieki. Drzwi mają odpowiednie zamki,a budynki są monitorowane całą dobę. Nikt obcy nie może wejść niezauważony. Budynki wyposażone są w system przeciwpożarowy i przywoławczy.

 

Czy w Domu Opieki jest możliwość leczenia się?

Pensjonariusze Domu Opieki mogą kontynuować leczenie u lekarzy specjalistów. Na miejscu w placówkach jest zawsze dostępny lekarz POZ, który udziela niezbędnej pomocy.

 

Czy Dom Opieki zapewnia środki higieniczne i leki?

Domy Opieki gwarantują środki higieniczne, leki , ale koszty musi pokryć pensjonariusz dodatkowo. Czy Domy Opieki mają ofertę rehabilitacji?

Większość Domów Opieki zapewnia na miejscu swoim podopiecznym dostęp do zajęć rehabilitacyjnych. Niektóre Domy Opieki dowożą swoich pensjonariuszy do ośrodków zdrowia na rehabilitację.

 

Czy zajęcia rehabilitacyjne w Domu Opieki są płatne?

W większości Domów Opieki zajęcia rehabilitacyjne są refundowane przez NFZ, a więc bezpłatne. Jednak są Domy Opieki, gdzie można dodatkowo wykupić więcej zajęć rehabilitacyjnych. Wtedy trzeba będzie zapłacić dodatkowo.

 

Czy można odwiedzać pensjonariuszy w Domu Opieki?

Wszystkie Domy Opieki mają wyznaczone godziny odwiedzin dla odwiedzających swoich podopiecznych.

 

Czy odwiedzająca rodzina, która przyjedzie z daleka może wynająć pokój na noc?

Niektóre Domy Opieki mają tzw. “pokoje gościnne” , ale trzeba przed przyjazdem upewnić się i ewentualnie zarezerwować nocleg.

 

Czy Domy Opieki zapewniają opiekę duszpasterską?

W zdecydowanej większości Domy Opieki gwarantują dostęp do praktyk religijnych na miejscu lub w okolicznych parafiach dowożąc swoich podopiecznych.

 

Czy wyżywienie w Domach Opieki jest przygotowywane na miejscu?

Większość Domów Opieki posiada własną kuchnię, w której przygotowuje posiłki. Proszę czytać opisy Domów Opieki.

 

Czy Domy Opieki uwzględniają zalecenia dietetyczne?

Tak, wszystkie Domy Opieki uwzględniają zalecenia lekarza, dietetyka w ustalaniu jadłospisu dla poszczególnych osób.

 

Czy samemu można przygotować sobie drobny posiłek poza kuchnią?

Tak, są Domy Opieki, które mają tzw. aneksy kuchenne wyposażone w niezbędne urządzenia i sprzęt kuchenny. Można przyrządzić sobie wtedy drobny posiłek.

 

Czy odzież musi być podpisana?

Tak, dobrze jest, aby wszystko miało wszyte naszywki z nazwiskiem i imieniem. Zapobiega to pomyłkom, a także ułatwia pracę personelu Domu Opieki.

 

Czy można w Domach Opieki trzymać swoje ulubione zwierzątko?

Niektóre Domy Opieki mają takie warunki, aby mieć ze sobą pieska, kotka, lub ptaszka. Trzeba indywidualnie pytać w administracji danego ośrodka.

 

 

 

choroby psychiczne jak rozpoznacOpieka psychiatryczna - najczęściej zadawane pytania

Choroby psychiczne to stany zaburzenia świadomości, które prowadzą do nierealnego postrzegania rzeczywistości. Chory, który cierpi na chorobę psychiczną ma omamy i urojenia, a tok myślenia mocno zaburzony. Choroby psychiczne prowadzą do nieuzasadnionych zachowań. Choroby te są pewną formą ucieczki osoby chorej od rzeczywistości. Chory żyje w świecie, który często jest wytworem umysłu, dlatego też często wiąże się to z dziwnymi zachowaniami, które są pierwszym objawem choroby psychicznej.

domy opieki najczesciej zadawane pytania

Domy Opieki - najczęściej zadawane pytania

Dom Opieki to placówki finansowane przez  samorządy, prywatnych sponsorów, a także opłacane przez samych mieszkańców. Zapewniają całodobową, profesjonalną opiekę osobom, które z racji wieku, chorób lub niepełnosprawności nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu.

Czytaj także:
Opieka domowa - pomoc domowa

Opieka nad osobą starszą- jak załatwić?   Wybór dobrego dostawcy usług opiekuńczych (pielęgniarki, opiekunki) nie jest prosty. Zgłaszając, się do danego świadczeniodawcy z zamiarem wyboru, gdy jest potrzebna w Twojej rodzinie...