pasek8

Wyszukiwarka obiektów

Informacje o Hospicjum stacjonarnym

 

Jeśli stan chorego ulegnie zmianie, pogorszeniu lub stanie się skomplikowany, może potrzebować opieki szpitalnej na oddziale paliatywnym w hospicjum stacjonarnym. Stacjonarne oddziały opieki paliatywnej (hospicja) na oddziale szpitalnym opiekują się chorymi 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Placówki stacjonarne są prowadzone przez podmioty publiczne lub prywatne i nadzorowane przez NFZ. Pobyt na oddziale jest bezpłatny (pokrywa NFZ). Są prywatne hospicja, które mają, umowę z NFZ i wtedy pobyt jest bezpłatny. Natomiast część z nich ma także możliwość pobytu pełnopłatnego zgodnego z cennikiem danej placówki.

Wszystkie oddziały w hospicjum stacjonarnym zajmują się ciężko chorymi pacjentami, gdy opieka w domu nie jest  już możliwa. Opieka hospicyjna koncentruje się bardziej na pomocy pacjentowi w zapewnieniu mu jak największego komfortu pod koniec życia oraz spokojnej i godnej śmierci.

Celem działalności  jest zapewnienie możliwie najwyższej jakości życia, łagodzenie bólu związanego z chorobą i innych dokuczliwych objawów, a także  wsparcie psychologiczne dla chorego i rodziny. 

Oddziały hospicyjne są zaprojektowane tak, aby czuć się jak najbardziej „domowo”. Godziny odwiedzin w hospicjum są różne, a rodzina może spędzać z chorym tyle czasu, ile chce. Najbliżsi mogą także pomagać w opiece nad chorym.

Niektóre oddziały hospicjum stacjonarnego dysponują niewielką liczbą łóżek. Inne jednostki mogą być częścią domu opieki dla osób starszych, jak Caritas. Większość jednostek opieki paliatywnej oferuje pokoje 1,2,3- osobowe, ale nie zawsze tak jest.

Hospicjum stacjonarne to przestrzeń pełna ciepła, wsparcia i miłości. Personel hospicjum, składający się z lekarzy, pielęgniarek, psychologów, kapelanów i wolontariuszy, tworzy atmosferę, w której pacjenci i ich bliscy czują się bezpieczni i otoczeni czułą opieką.

Osoby chore, są przyjmowane na oddział, na podstawie skierowania od lekarza w ramach ubezpieczenia. Pobyt na oddziale jest bezpłatny (pokrywa NFZ). Pacjenci, którzy cierpią, na poniższe choroby mogą uzyskać pomoc na oddziale paliatywnym hospicjum stacjonarnego:

Zaawansowane stadia nowotworów, choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane (SM) czy choroba Parkinsona, zaawansowane choroby serca, płuc lub nerek, trudno gojące się oparzenia, inne choroby przewlekłe w zaawansowanym stadium, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia i wymagają specjalistycznej opieki paliatywnej.

Więcej o przyjęciach do hospicjum

 

 

A A A

         Kod ICD 10 dla osób dorosłych- sprawdź                                                                    

kod icd 10 dla osob doroslych sprawdz

 

Kod icd 10 jest używany zamiast nazw chorób, jak jeszcze do niedawna. Lekarze posługują się tymi kodami ze względu na łatwość i dokładność opisu jednostki chorobowej. Lekarze wpisują na skierowaniach do innych jednostek medycznych, na badania, do szpitala, a także na skierowaniu do hospicjum.

Bez kodu skierowanie będzie nieważne. Zadbaj o wpisanie na skierowaniu odpowiedniego kodu icd 10, jeśli ubiegasz się o przyjęcie do hospicjum.

Schorzenia sklasyfikowane są według odpowiednich podgrup, dzięki temu lekarze mogą sprawnie przeprowadzać diagnozę i lepszej udzielić porady medycznej.

Poniżej wykaz chorób, które mają podane kody.

Zapoznaj się z krótkim spisem, aby sprawdzić ze skierowaniem, które wystawił ci lekarz.

Wykaz nieuleczalnych postępujących i ograniczających życie chorób, w których są udzielane świadczenia z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej dla osób dorosłych, a także dla dzieci do 18 lat.

 Dla ułatwienia każdy kod jest podświetlony na żółto.

Dla Osób dorosłych  

kod ICD 10

1 . C00-D48  -  Nowotwory

2 . B20-B24 - Choroby wywołane przez wirus HIV

3 .   G09     - Następstwa chorób zapalnych obejmujące ośrodkowy układ nerwowy

4 . G10-G13 -  Układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy

5 .    J96       -  Niektóre rodzaje niewydolności oddechowej, gdzie indziej nieklasyfikowana

6 . I42-I43 - Kardiomiopatia (choroba mięśnia sercowego)

7 .   L89     - Owrzodzenia odleżynowe

Jeśli potrzebna Ci jest konsultacja z lekarzem w celu uzyskania skierowania do hospicjum to wejdź na stronę, wybierz odpowiedniego lekarza i umów się na wizytę ze specjalistą lub teleporadę.

Źródło:

kod ICD 10

Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r.(poz. 1347)Załącznik nr1

Dz.U. 2013 poz. 1347 - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

pdfKod-ICD-10_dla-osob-doroslych.pdf - Pobierz