pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Specjalistyczne usługi opiekuńcze co to jest?

 

specjalistyczne usługi opiekuńczeJest to potrzebny zakres wsparcia, pomocy, dostosowany do indywidualnych potrzeb danej osoby (podopiecznego). Usługi te związane są z chorobą, niepełnosprawnością czy innymi czynnikami. Pomoc jest wielowymiarowa, która ma na celu ułatwienie funkcjonowania, poprawę sprawności fizycznej, emocjonalnej i bytowej osoby objętej takim programem.

Zakres asysty jest dobrany do potrzeb, jakie wynikają ze schorzenia, niepełnosprawności lub innych przyczyn osoby występującej o takie wsparcie.

Dla kogo specjalistyczne usługi opiekuńcze?

Usługi te są dla osób z racji:

wieku i postępujących chorób, które ograniczają funkcjonowanie,

osób samotnych wymagających pomocy innych,

osób niepełnosprawnych z różnych przyczyn,

osób mających problemy w poruszaniu się,

osób leżących,

z powodu innych przyczyn tu nie opisanych,

Specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą zostać przyznane dla osób, które wymagają pomocy innych, mimo że mieszkają w jednym gospodarstwie domowym (domu, mieszkaniu).

Są jednak sytuacje, gdy rodzina, małżonek, dzieci, wnuki nie mogą zapewnić takiej pomocy z różnych powodów wtedy, też można zlecić pomoc w ramach specjalistycznych usług opiekuńczych.

 

Kto może świadczyć specjalistyczne  usługi opiekuńcze?

Wykonywanie specjalistycznych usług opiekuńczych może być świadczone tylko przez osoby, które posiadają odpowiednie, specjalistyczne przygotowanie jak: rehabilitant, terapeuta zajęciowy, logopeda, pedagog, psycholog, pielęgniarka, pracownik socjalny, asystent osoby niepełnosprawnej.

Co wchodzi w zakres specjalistycznych usług opiekuńczych?

Specjalistyczne usługi opiekuńcze są wykonywane w następujących zakresach:

Rehabilitacji, która usprawni funkcję organizmu całkowicie lub częściowo, gdy osoba jest np. po wylewie, po operacji, po urazie, po udarze mózgu, po zawale serca i wielu podobnych problemach tu niewymienionych.

Specjalistyczne usługi opiekuńcze dają także możliwość skorzystania z fizjoterapii, i fizykoterapii, która jest  częścią rehabilitacji. Zabiegi te przyczynią się do poprawy funkcji organizmu, a także redukcji bólu i poprawy zakresu ruchu. Celem zabiegów fizjoterapii jest przyspieszenie powrotu do zdrowia, poprawy funkcji organizmu zwłaszcza po ciężkich chorobach, wypadkach, operacjach w ostrym stadium choroby, gdy ból jest bardzo mocny (np. po złamaniach, zapaleniach, wylewach, zawałach, urazach kręgosłupa i innych narządów ruchu itp.).

Wykonywane mogą być takie zabiegi jak:

Stosowane są tu różne metody jak ruch, bodźce elektryczne, termiczne, chemiczne czy świetlne, terapia manualna, masaże, specjalistyczne ćwiczenia, rozciąganie mięśni, mobilizacja stawowa, terapia przeciwobrzękowa, prądy, ultradźwięki i inne zlecone przez specjalistę.

W czym pomoże rehabilitacja, fizjoterapia?

Zabiegi z fizjoterapii są pomocne w schorzeniach wielu układów:

Układ nerwowo-mięśniowo-szkieletowy i wynikające z niego problemy jak:

Ból pleców, po operacji biodra, kręgosłupa, urazy różnych narządów ruchu, stany zapalne w stawach itp.

Układ nerwowy i wynikające z tego problemu neurologiczne jak: wylew i niedowłady, Parkinson, SM, Alzheimer, itp.

Układ sercowo-naczyniowy i wynikające  z tego problemu takie jak: choroby serca, po zawale, po wylewach, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroby naczyń mózgowych, choroby naczyń obwodowych (np. brak przepływu krwi w tętnicach, co powoduje ból nóg, niewydolność żylna i inne).

Układ oddechowy, schorzenia powodujące problemy po takich chorobach jak:

Grypa, Covid, zapalenie płuc, rak płuc, astma, zator płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza i wiele innych związanych z układem oddechowym.

W czym pomoże psycholog?

Specjalistyczne usługi opiekuńcze zapewnią także pomoc psychologiczną. Psycholog będzie motywował podopiecznego do aktywności różnego rodzaju, poprawy komunikacji w otoczeniu, udzielaniu porad i pomocy w sytuacjach kryzysowych, prowadził rozmowy z podopiecznym.

W czym będzie pomocny terapeuta zajęciowy?

Terapeuta zajęciowy, który będzie rozwijał umiejętności samoobsługi jak dbanie o siebie, dbanie o miejsce zamieszkania, dbanie o higienę itp.

W czym pomoże pedagog?

Pedagog będzie prowadził podopiecznego w nawiązywaniu relacji z otoczeniem, pomoc w edukacji, organizacja czasu wolnego, relacje z miejscem pracy, nauki, właściwe relacje z rodziną, a podopiecznym.

 W czym pomoże pracownik socjalny?

Bardzo potrzebne wsparcie, a niedoceniane, jakie umożliwiają specjalistyczne usługi opiekuńcze, jest opieka pracownika socjalnego.

Pracownik socjalny pomoże zadbać o codzienne czynności życiowe.

Pracownik socjalny będzie przeprowadzał wywiad w środowisku, analizował sytuację podopiecznego, dokonywał analizy, formułował wnioski z tego wynikające, kwalifikował do zasadności przyznawania świadczeń. Udziela także wskazówek, porad, rozwiązuje problemy życiowe, kieruje w podejmowaniu odpowiedniej decyzji, pokazuje, w jaki sposób można uzyskać wsparcie, wskazuje, z jakiej pomocy można skorzystać, jakie świadczenia przysługują,  do jakich instytucji państwowych i innych organizacji zwrócić się o pomoc, pomaga w zaspokojeniu niezbędnych potrzeb życiowych. osób. Pracownik socjalny w ramach wykonywanych zadań jest zobowiązany do zachowania tajemnicy.

W czym pomoże asystent osoby niepełnosprawnej?

Asystent osoby niepełnosprawnej pomoże w załatwieniu spraw urzędowych, wysłaniu korespondencji, wyjściu do szkoły, na rehabilitację, do lekarza, pomoże przy szukaniu pracy, zgromadzeniu i przygotowaniu  dokumentów itp.

Specjalistyczne usługi opiekuńcze przyznawane są na wniosek rodziny, bliskich, osoby zainteresowanej. Ośrodki przed przyznaniem ustalają potrzeby zasadności świadczenia na podstawie wywiadu w danej rodzinie, a także na podstawie dokumentacji medycznej. Ustalają także zakres potrzebnej pomocy, czas wykonywania usług specjalistycznych i miejsce.

Tekst: 

Data utworzenia: 09 luty 2023

 J.Zielska