pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

jak zadbac o swoja przyszlosc wczesniej

Jak zadbać wcześniej o swoją przyszłość?

 

Są sytuacje w życiu, gdy los może zaskoczyć, czy to przez nagłą chorobę nowotworową, wylew, udar, wypadek czy demencję (zanik pamięci). Nie czekaj na odpowiedni moment i nie odkładaj ważnych spraw na przyszłość. 

Zaplanuj swoją przyszłość już teraz z wyprzedzeniem, póki jeszcze jest czas i zdrowie. Nie pozostaw swoich bliskich z problemami finansowymi i prawnymi.

Dobrze będzie, gdy Twój wybór będzie znany bliskim wcześniej, a wszystkie sprawy prawne i finansowe będą uregulowane i jasne. Jeśli nie będziesz w stanie sam podejmować już decyzji w wyniku postępującej choroby wtedy to Twoi bliscy będą w spokoju mogli zapewnić Ci troskliwą opiekę. Zaplanowanie Twojej przyszłości może obejmować kwestie związane z Twoimi finansami, stylem życia czy opieką zdrowotną.

 

Co się stanie, gdy nie zdążysz na czas uregulować swoich spraw?

 

Często decyzje podejmowane przez Twoich bliskich będą podobne, jak te, które sam byś wybrał. Czasami mogą być bardzo utrudnione i inne co może oznaczać, że:

Będziesz zmuszony do opieki, której nie chcesz,

Będziesz zmuszony do zabiegów, którym nie poddałbyś się,

Utracisz zabiegi i pielęgnację, którą chciałbyś i byłaby najodpowiedniejsza dla Ciebie,

Twoi bliscy, zamiast dbać o Ciebie uwaga ich będzie skupiona na zdobyciu pieniędzy na Twoją opiekę, zabiegi, lekarstwa,

Z powodu nieuregulowanej sytuacji prawnej, majątkowej Twoi bliscy będą zmuszeni zajmować się skomplikowanymi kwestiami prawnymi dlatego, że nie dokonałeś odpowiedniego zapisu w odpowiednim czasie, w wielu kwestiach.

Poniżej przedstawione są praktyczne informacje, które pomogą Ci już teraz zaplanować przyszłość swoją i Twoich bliskich, na których opiekę i pomoc będziesz mógł liczyć.

Uporządkuj swoje sprawy finansowe poprzez:

 

Sporządzenie testamentu

„Zapisanie” poszczególnych składników majątku na wypadek śmierci

Zawarcie umowy darowizny na wypadek śmierci

Majątkową umowę małżeńską

Zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia

 

SPORZĄDZENIE TESTAMENTU

 

  1. Testament jest dokumentem o znaczeniu prawnym, który wskazuje, kto będzie dziedziczyć Twój majątek po Twojej śmierci. W razie śmierci bez wcześniejszego sporządzenia testamentu, Twój majątek zostanie podzielony zgodnie z zasadami prawa cywilnego. Taki sposób rozrządzenia majątkiem może być jednak niezgodny z Twoją wolą. Podział majątku w takim wypadku jest także długotrwałym oraz skomplikowanym procesem, co przysparza dodatkowy stres rodzinie, która musi przejść przez skomplikowaną drogę sądową.
  2. Zadbaj o pomoc przy sporządzeniu testamentu. W przypadku jednak nieprzewidzianych komplikacji, testament sporządzony przez samego zainteresowanego może prowadzić także do dodatkowych problemów po jego śmierci. Warto więc zadbać o profesjonalną pomoc przy sporządzaniu ostatniej woli. Pomocy takiej może udzielić wyspecjalizowana w prawie spadkowym kancelaria prawna. Upewnij się również, że Twój testament będzie przechowywany w bezpiecznym miejscu oraz zapewnij, że zaufana osoba bliska również będzie znała miejsce jego przechowywania.
  3. Zmiana testamentu
    Możesz odwołać cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia w każdej chwili, jednak tak długo jak posiadasz pełną zdolność do czynności prawnych (testamentu nie można bowiem sporządzić ani odwołać przez przedstawiciela). W przypadku więc zmiany okoliczności (np. rozwód, śmierć małżonka, zawarcie związku małżeńskiego lub rozwód Twoich dzieci, śmierć spadkobiorcy, zakup czy sprzedaż składników Twojego majątku), zmiana treści rozrządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci będzie więc możliwa.

 

ZAPIS POSZCZEGÓLNYCH SKŁADNIKÓW MAJĄTKU NA WYPADEK ŚMIERCI

 

Wyjątek od zasady „zapisywania” swojego majątku poszczególnym osobom poprzez testament stanowi możliwość zapisania poszczególnych składników majątku ze wskazaniem osoby, która taki składnik ma otrzymać.

W testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego możesz zapisać oznaczonej osobie określony przedmiot, który osoba ta nabędzie z chwilą Twojej śmierci(tzw. zapis windykacyjny). W ten sposób można zapisać skonkretyzowaną rzecz, prawo majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne czy prawa i obowiązki wspólnika spółki osobowej bądź ustanowić na rzecz określonej osoby użytkowanie lub służebność.

 

ZAWARCIE UMOWY DAROWIZNY NA WYPADEK ŚMIERCI

 

Zawarcie umowy darowizny na wypadek śmierci spowoduje, że przedmiot darowizny nie wejdzie do spadku po Tobie, lecz trafi do obdarowanego. Skutek przejścia własności nastąpi jednak dopiero z chwilą Twojej śmierci. Przedmiotem natomiast darowizny muszą być konkretne rzeczy lub prawa (a nie spadek). Bez znaczenia jest przy tym, czy umowa ta obejmuje wiele różnych przedmiotów lub praw oraz czy wyczerpią one cały albo prawie cały Twój majątek - nawet w takim wypadku bowiem umowa darowizny na wypadek Twojej śmierci może zostać przez Ciebie ważnie zawarta.

Możliwość zawarcia umowy darowizny na wypadek śmierci - choć jest dyskusyjna - została potwierdzona w polskim orzecznictwie (umowa ta nie jest uregulowana w kodeksie cywilnym).

Uchwała Sądu Najwyższego z 13 grudnia 2013 r., sygn. III CZP 79/13:

Dopuszczalne jest zawarcie umowy darowizny na wypadek śmierci, jeżeli jej przedmiotem są konkretne rzeczy lub prawa, a umowa nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”.

 

MAJĄTKOWA UMOWA MAŁŻEŃSKA

 

Zasadą jest, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Jeżeli pozostajesz we wspólności majątkowej małżeńskiej, w chwili Twojej śmierci dziedziczeniu podlegać będzie Twój udział w Waszym małżeńskim majątku wspólnym oraz Twój majątek osobisty. Twój małżonek uzyska więc swoją połowę Waszego majątku wspólnego oraz udział w całości Twojego majątku w wysokości nie mniejszej niż jedna czwarta.

Możliwa jest jednak zmiana powyższych zasad poprzez zawarcie pomiędzy Tobą a małżonkiem małżeńskiej umowy majątkowej w formie aktu notarialnego.

Podstawa prawna:

art. 47 § 1 kro: „Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa”.

art. 501kro: „W razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej. Przepis ten nie wyłącza zastosowania art. 43 § 2 i 3”.

 

UMOWA O ZRZECZENIE SIĘ DZIEDZICZENIA

 

Jako przyszły spadkodawca, możesz poprzez umowę ze spadkobiercą ustawowym zawrzeć umowę, w której przyszły spadkobierca zrzecze się dziedziczenia po Tobie.

Na skutek umowy o zrzeczenie się dziedziczenia zrzekający się i jego zstępni (potomkowie) zostaną wyłączeni od dziedziczenia po Tobie. Oznacza to, że osoby te nie będą dziedziczyć po Tobie z ustawy, co jednak nie wyklucza powołania ich przez Ciebie do spadku w testamencie.

Umowa taka musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.Dla skutecznego zawarcia takiej umowy wymagana jest Twoja co najmniej ograniczona zdolność do czynności prawnych oraz pełna zdolność do czynności prawnych osoby, która ma dokonać zrzeczenia.

Podstawa prawna:

art. 1048 k.c.: Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego”.

 

Wolisz porozmawiać?

Zadzwoń na infolinię pod numer 800 70 2222 od 6:00 do 23:00 zgodnie z grafikiem dyżurów – www.centrumwsparcia.pl/grafik-dyzurow-specjalistow/. Czeka na Ciebie psychiatra, prawnik, asystent zdrowienia, seksuolog, pracownik socjalny i terapeuta uzależnień. Możesz wyszukać w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania https://centrumwsparcia.pl/znajdz-placowke/