pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Obłożnie chory- mycie głowy

 
obloznie chory mycie glowy opiekaserwis24 plPacjent obłożnie chory jest zdany na pomoc innych w zakresie higieny osobistej. Utrzymanie odpowiedniej czystości może być prawdziwym wyzwaniem dla osób opiekujących się chorym. Zapewnienie ciągłej dbałości o higienę zwłaszcza na początku choroby nie jest proste, a opiekunowie nie mający doświadczenia nie mają wiedzy jak wykonywać zabiegi higieniczne.
Jednym z większych wyzwań jest mycie głowy osoby leżącej.

Poza kwestią higieniczną pielęgnacja włosów ma dobry  wpływ na psychikę pacjenta. Może odgrywać rolę w utrzymaniu poczucia własnej wartości i dobrego samopoczucia podczas leżenia w łóżku.

Co daje mycie głowy obłożnie choremu?

Dbanie o włosy pacjentów obłożnie chorych daje także możliwość obserwacji skóry głowy pod kątem oznak uszkodzeń odleżynowych, wybroczyn skórnych, łupieżu, suchości skóry oraz ukrytych chorób skóry. Dodatkowo można też zaobserwować czy głowa nie ma innych niepokojących oznak jak zadrapania, które mogą świadczyć o swędzeniu, czy bólu. Jak widać nie jest to zabieg tylko higieniczny, ale także zapewni ciągłą kontrolę stanu zdrowia poprzez systematyczną kontrolę skóry głowy. Bardzo ważne jest obserwowanie zwłaszcza, gdy osoba chora nie jest w stanie komunikować się swobodnie i zgłaszać różnych dolegliwości.
 
 

Obłożnie chory, jak umyć włosy w łóżku?

Zanim przystąpisz do procedury mycia włosów pacjenta obłożnie chorego w łóżku, musisz najpierw zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne przybory. Szampony suche  i szampony bez spłukiwania mogą być pomocne, jednak nie mogą zastąpić mycia włosów wodą. Takie środki mogą być stosowane niezwykle rzadko i w wyjątkowych sytuacjach. Możesz także zakupić gotowy zestaw prysznic i basen (nadmychiwany) do mycia głowy z pompką. Koszt takiego zestawu nie jest duży i można zaopatrzyć się zwłaszcza, gdy osoba chora będzie pozostawać w łóżku dłuższy czas. Komplet takiego sprzętu jest bardzo praktyczny i łatwy w użyciu. Jeśli natomiast pacjent rokuje dobrze i nie potrzebujesz zaopatrywać się w taki zestaw, podpowiadamy jak sprawnie, domowym sposobem umyć głowę osobie chorej w pozycji leżącej. Mycie głowy pacjenta, gdy podopieczny jest obłożnie chory wymaga przygotowania i cierpliwości.
Poniższe wskazówki pomogą ci w przejściu przez ten zabieg higieniczny.
 
 

Musisz przygotować sobie następujący sprzęt:

Cerata/ochraniacz na materac lub prześcieradło z tworzywa sztucznego
Miednica (duża)
Gąbka do mycia lub rękawica frotte ( kilka sztuk na zmianę)
Dzbanek większy kubek
Worki na śmieci
Rękawiczki medyczne
Szampon najlepiej naturalny (bez chemii) 
Ręczniki
Ciepła woda
Mała podłużna poduszka pod szyję
Suszarka do włosów
 
 

Mycie głowy obłożnie chorego w 10 krokach:

 
1 . Obłożnie chory powinien leżeć płasko w łóżku.
2 .  Przygotuj sobie pod rękę wszystkie niezbędne rzeczy do mycia głowy/ włosów
3 . Przygotuj osobę obłożnie chorą omawiając spokojnie cały zabieg higieniczny.
4 . Połóż pod szyją poduszeczkę, aby lepszy mieć dostęp do całej głowy
5 . Rozłóż ceratę lub ochraniacz na materac, aby nie zmoczyć łóżka
6 . Nalej dobrze ciepłej wody do miednicy
7 . Namocz gąbkę z niewielką ilością szamponu
8 . Połóż swoją rękę pod kark lekko unosząc głowę i umyj gąbką tył głowy, a następnie pozostałe części
9 . To samo wykonuj nową gąbką lub rękawicą maczając w czystej wodzie, aż piana zniknie
10 . wytrzyj ręcznikiem do sucha, a następnie suszarką
 
 
Obłożnie chory na co zwrócić szczególną uwagę
 
Osoby pozostające w pozycji leżącej są narażeni na wysokie ryzyko wystąpienia odleżyn. Dlatego podczas mycia głowy sprawdzaj zawsze skórę czy nie występują zaczerwienienia, które mogą prowadzić do odleżyn.
Właściwa opieka osoby leżącej ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania powstawaniu odleżyn, a co za tym idzie poważnych dalszych problemów zdrowotnych. Odleżyny, są spowodowane ograniczonym ukrwieniem komórek skóry, pojawiają się, gdy skóra jest pod stałym naciskiem przez dłuższy czas. Z powodu ograniczonego dopływu krwi komórki przestają normalnie funkcjonować. W przypadku, gdy pacjent jest obłożnie chory najczęstszymi miejscami odleżyn mogą być:
Tył głowy
Biodra
Pięty
Wewnętrzne kolana
Pośladki i kość ogonowa
Dolna część pleców
Kręgosłup
Łokcie
Ramiona
 
Sprawdź czy wymienione części ciała są zmienione. Jeśli zaobserwujesz jakieś niepokojące zmiany to zgłoś pielęgniarce lub lekarzowi, aby zapobiec odleżynom.
Pielęgnacja skóry ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania odleżynom. Pamiętaj, że pacjent obłożnie chory nie jest sam zadbać o siebie.