Co jakiś czas słyszymy w radiu komunikaty o zaginięciu osób starszych, które zaginęły. Osoby starsze z demencją lub początkami Alzheimera często opuszczają dom i nie mogą wrócić. Jeszcze inni potrafią wyrzucać śmieci przez okno, włączać i wyłączać kuchenkę gazową czy wodę, mylić kuchnię z toaletą.
Z pomocą przychodzi nowa technologia, która ułatwia opiekę nad seniorem podczas naszej pracy. Z tego artykułu dowiesz się o różnych urządzeniach, które pomagają radzić sobie z tymi problemami.
Osoby starsze z rozwijającą się demencją zaczynają doświadczać różnych trudności w komunikacji, orientacji w przestrzeni, a także upośledzona jest ich pamięć. W późniejszych etapach stopniowo przestają rozpoznawać krewnych i uświadamiać sobie, kim są i gdzie przebywają. Demencji często towarzyszy bezsenność, apatia, brak koordynacji. Choroba ta rozwija się stopniowo. Zaostrzenie choroby można czasem spowolnić, ale nie da się jej zatrzymać, ani cofnąć zmian. Sprawdź, jak sobie radzić z Alzheimerem.
Opieka nad osobą starszą jest dużym wyzwaniem i obciążeniem dla rodziny chorego, jak i jego najbliższych. Każdy przypadek otępienia jest inny i występuje z różnym nasileniem objawów. Istnieje jednak szereg przydatnych urządzeń, które mogą ułatwić rozwiązywanie codziennych zadań i częściowo odciążyć opiekunów pacjenta.
Opieka nad seniorem- urządzenia zabezpieczające
Osoba z demencją stopniowo traci umiejętności samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego. Na początku choroby może jeszcze mieszkać sam, ale potrzebna będzie większa pomoc i nadzór. Z biegiem czasu samodzielne życie stanie się niemożliwe, a wymagania dotyczące bezpieczeństwa mieszkaniowego wzrosną i trzeba będzie sięgnąć po nowe rozwiązania, aby podnieść bezpieczeństwo chorego.
Opieka nad seniorem będzie wymagać urządzeń do kontroli i bezpieczeństwa w życiu codziennym takich jak:
Zabezpieczenie okien,
aby osoba starsza nie wypadła przez okno- załóż blokady/ograniczniki, które nie pozwolą na zbyt szerokie otwarcie okna. Jest na naszym rynku sporo rozwiązań gwarantujących bezpieczne uchylenie okna czy drzwi. Taka blokada jest dostępna we wszystkich sklepach budowlanych.
Zabezpieczenie gniazdek elektrycznych
wprawdzie wydaje się nam, że tylko małe dzieci mogą coś zmajstrować przy gniazdku, ale to nie jest prawda. Zdarzają się przypadki, że osoba z demencją może sobie pomylić gniazdko i może dojść do tragedii. Opieka nad seniorem i w tym aspekcie musi być brana pod uwagę. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie zabezpieczenia do gniazdek, które oferują różne sklepy czy stoiska elektryczne.
Kuchenka z automatycznym odcięciem gazu
Kuchenki gazowe z palnikami czy z płytą powinny być szczególnie brane pod uwagę. Sprawdzić należy, czy mają fabryczne zabezpieczenie (nowe mają wszystkie), a jeśli nie to dobrze wymienić na bezpieczne. Zgodnie z dyrektywą UE, wszystkie dostępne na rynku kuchenki gazowe muszą posiadać zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Są to specjalne czujniki, które w przypadku zgaśnięcia płomienia (zalanie, przeciąg) , automatycznie odłącza się dopływ gazu do palnika. Czytaj więcej o zabezpieczeniu kuchenki gazowej.
Kuchenki elektryczne jak i gazowe
do nich można także kupić zabezpieczenia na pokrętła, aby osoba starsza z demencją nie mogła jej włączyć.
Kuchenka mikrofalowa
jest generalnie bezpieczniejsza, ale lepiej umieścić ją w szafce zamykanej podczas naszej nieobecności.
Opieka nad seniorem z demencją wymaga wyprzedzającego przewidywania różnych sytuacji, i tak niezbędnym wyposażeniem domu są:
- czujniki dymu, które będą alarmować w razie pożaru.
- Bateria na fotokomórkę- woda w łazience czy kuchni jest następnym etapem w zabezpieczeniu przed zalaniem. Wiele osób starszych po prostu zapomina zakręcić kran. Łatwo wtedy może dojść do zalania. Można założyć baterię z termostatem bezdotykową na fotokomórkę z czujnikiem ruchu. Bateria taka jest bardzo praktyczna i oszczędna.
- Urząrzenia RTV i AGD powinny zostać zabezpieczone. Najprościej będzie zamknąć je w odpowiednio przystosowanych szafkach i zamykanych na kluczyk.
- Poręcz zabezpieczająca na schodach, która pomoże osobie starszej w bezpiecznym poruszaniu się.
- Dywaniki lub taśmy antypoślizgowe powinny bezwzględnie zostać uwzględnione. Na schodach zdarza się najwięcej wypadków. Aby zminimalizować upadki, koniecznie zabezpiecz schody.
-
Maty antypoślizgowe- łazienka może być szczególnie niebezpieczna, a zwłaszcza dla seniorów. Opieka nad seniorem, który ma początki Alzheimera i coraz częściej zapomina, zabezpiecz podłogę w łazience i WC. Osoba starsza może odczuwać strach, postaraj się wyposażyć łazienkę i WC w maty antypoślizgowe na podłogę i koniecznie pod prysznic czy do wanny. Dobrym rozwiązaniem jest ławeczka nakładana na wannę lub specjalny stołek pod prysznic. Podczas mycia senior nie będzie odczuwał strachu, że upadnie.
- Uchwyty obok ubikacji i przy wannie czy pod prysznicem będą bardzo pomocne.
- Nakładki na ostre narożniki są bardzo wskazane, aby podczas ewentualnego upadku osoba starsza nie uderzyła się w kant szafki czy innego mebla. Uderzenie takie może mieć tragiczne skutki, a więc lepiej zabezpieczyć te miejsca wcześniej.
- Czujnik ruchu- światło powinno być dostatecznie silne, aby osoba starsza, która w większości ma słabszy wzrok, a także problemy z poruszaniem mogła swobodnie i bezpiecznie przemieszczać się po domu. Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem jest zamontowanie w pomieszczeniach czujników ruchu, które będą zapalały lampy, kiedy osoba będzie wchodzić do pomieszczenia. Lampy z czujnikami ruchu są także oszczędne, ponieważ same wyłączają światło, gdy osoba wychodzi z pomieszczenia.
- Elektryczna niania- opieka nad seniorem dotyczy także opieki nocnej, w której elektroniczna niania, wideo może być przydatna podczas wspólnego zamieszkiwania. Urządzenie to kojarzymy z dziećmi, ale można z dobrym skutkiem zastosować elektroniczną nianię w stosunku do naszych rodziców czy dziadków. Aby w nocy nie biegać do pokoju seniorów, wystarczy podłączyć elektroniczną nianię, która będzie dawała nam sygnał jeśli osoba starsza będzie czegoś potrzebować.
Organizacja kuchni
Gdy mieszkamy z osobą, która ma początki demencji czy Alzheimera musimy pamiętać także o zabezpieczeniu kuchni. O kuchence gazowej i elektrycznej już pisałam wyżej.
Zabezpiecz:
Niebezpieczne narzędzia, które trzeba bezwzględnie usunąć z pola widzenia osoby starszej takie jak: noże zwłaszcza te ostre, widelce, nożyce do cięcia drobiu, nożyczki inne szpikulce, które w kuchni używamy.
Lekarstwa i witaminy, które są dużym zagrożeniem dla osoby starszej, jak i dzieci. Dobrym rozwiązaniem jest szafka lub szuflada zamykana na klucz, lub inaczej ta, tak aby nie można dostać się do jej zawartości.
Środki do czyszczenia (chemia gospodarcza). Usunąć należy wszystkie środki chemiczne z pola widzenia osoby starszej. Zawierają one niebezpieczne związki, które mogą powodować nawet śmierć.
Opieka nad seniorem wymaga wysiłku i zaangażowania, aby przestrzeń, w której przebywa w ciągu dnia i w nocy była bezpieczna. Poukładanie, zabezpieczenie i wprowadzenie nowych rozwiązań będzie skutkowało tym, że nasze życie będzie spokojniejsze, a osoba starsza nie będzie narażona na nieprzyjemne zdarzenia.
Tekst:
Data utworzenia: 24 czerwiec 2023
J. Zielska