pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Alzheimer, jak rozpoznać i jak sobie radzić?

Jak rozpoznac alzheimera i jak sobie radzicDemencja jest otępieniem, które charakteryzuje się różnymi chorobami mózgu, gdzie cechą wspólna jest utrata pamięci. Najczęściej występującą choroba jest Alzheimer i jest to choroba postępująca. Choroba Alzheimera stanowi 50-60% osób chorych na demencję(otępienie). 

Początek choroby, to utrata pamięci krótkotrwałej, brak słów w wypowiadaniu się, a także zmiany osobowości i nastroju. Objawy te postępują jednak stopniowo, pogarsza się pamięć długotrwała, komunikacja z bliskimi, umiejętność czytania ze zrozumieniem, a w dalszym czasie dochodzą inne poważne utrudnienia w podstawowych czynnościach.

Alzheimer, co robić jeżeli podejrzewasz chorobę?

Jeżeli zaobserwowałeś jakieś z objawów, które Cię niepokoją to musisz zasięgnąć porady psychiatry(bez skierowania) lub neurologa(wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego). Specjalista przeprowadzi serię wymaganych badań, aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę.

Poniżej specjaliści, badania jakie będziesz musiał wykonać:

  • badanie u neuropsychologa,
  • badanie u neurologa,
  • badanie tomograficzne,
  • badanie rezonansem magnetycznym
  • badanie u psychiatry

Im wcześniej lekarz wdroży odpowiednie terapie, lekarstwa, tym dłużej będziesz mógł żyć normalnie i brać udział w życiu rodzinnym, a także społecznym. Nie ma lekarstw na Alzheimera, a jedynie stosowane są leki na łagodzenie i opóźnienie objawów tej choroby. Aby choroba wyhamowała musisz pamiętać, aby regularnie przyjmować przepisane leki, a także stosować się do wszystkich wskazówek lekarza.

Osoby w późniejszych stadiach choroby będą wymagały opieki i wsparcia w codziennych czynnościach życiowych. Dzięki konsekwentnej opiece i wsparciu bliskich można żyć długie lata „dobrze” z chorobą Alzheimera.

 

Alzheimer, na co musisz być przygotowany i jak sobie radzić?

demencja tabela1

 

Jakie postępować z chorym w codziennym życiu?

Alzheimer, problemy z rozmową 

demencja tabela2

 

Alzheimer, problemy z higieną

demencja tabela3

 

Alzheimer, inne problemy i jak sobie radzić?

demencja tabela4

 

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera; ul. Emilii Plater 47 00-118 Warszawa tel.: (22) 622 11 22; www.alzheimer-waw.pl i Departament Obsługi Klientów Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia ; ul. Rakowiecka 26/30 02-528 Warszawa; www.nfz.gov.pl www.pacjent.gov.pl

 

Tekst: