pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Zaburzenia lękowe- co to jest?   

 

opieka wytchnieniowa dla kogoZaburzenia lękowe to zespół problemów ze zdrowiem psychicznym. Mogą one obejmować ogólne zaburzenia lękowe, fobie społeczne, fobie specyficzne oraz zaburzenia paniczne, a także depresję, która  jest często powiązana z zaburzeniami lękowymi. Zaburzenia lękowe to powszechne problemy ze zdrowiem psychicznym, które dotykają wielu ludzi w różnym wieku od okresu dziecięcego do senioralnego.

 

Jakie są objawy zaburzeń lękowych?

Głównymi cechami zaburzenia lękowego są lęki lub myśli, które są stałe, niepokojące i przeszkadzają w codziennym życiu. Ataki paniki lub lęku, a także strach przed tymi atakami. Zachowania polegające na unikaniu (unikanie sytuacji, która może wywołać niepokój lub panikę).

Zaburzenia lękowe- objawy

Lęk staje się zaburzeniem, gdy jest bezpodstawny, nadmierny i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Zaburzenia lękowe najczęściej obejmują np: agorafobię (strach przed otwartą przestrzenią). Odwrotnością jest  klaustrofobia (lęk, strach przed zamkniętą przestrzenią np: winda, piwnica).

lęk przed sytuacjami społecznymi,  osoby z fobią społeczną boją się negatywnej oceny lub oceny ze strony innych co rodzi strachu przed zrobieniem czegoś, co może ich upokorzyć publicznie (wystąpienia publiczne, spotkania towarzyskie .na imprezach w pracy). Z czasem może to doprowadzić do izolacji społecznej i pozostania w samotności.

ogólne zaburzenia lękowe z innych przyczyn to nadmierny niepokój i ciągłe zamartwianie się wieloma rzeczami. Niepokój może być skoncentrowany na rodzinie lub znajomych, zdrowiu, pracy, pieniądzach.

Zaburzenia lękowe- do czego mogą prowadzić nieleczone?

Nieleczone zaburzenia lękowe mogą prowadzić do izolacji społecznej i choroby depresyjnej. W niektórych przypadkach chorobowych nieleczone zaburzenia lękowe mogą upośledzać zdolność osoby do pracy, nauki i wykonywania codziennych czynności takich jak np: mycie, jedzenie, sprzątanie, etc. Może również nieleczona choroba lękowa zaszkodzić relacjom z przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami. Często zdarza się, że depresja i lęk występują w parze wzajemnie się uzupełniając  w tym samym czasie. Depresja może być poważną chorobą z wysokim ryzykiem samookaleczenia czy nawet prowadzić do samobójstwa.

Czy powrót do zdrowia jest możliwy dzięki terapii?

Jeśli osoba dotknięta chorobą zostanie poddana szybkiemu leczeniu to powrót do zdrowia w przypadku zaburzeń lękowych jest możliwy. Musi terapia iść w parze ze wsparciem rodziny i najbliższych, którzy będą rozumieli sytuację.

Zaburzenia lękowe- metody leczenia

Skuteczne metody leczenia zaburzeń lękowych mogą obejmować:

Terapia poznawczo-behawioralna ( bardzo skuteczna) związana z zachowaniem, reagowaniem  – osoba chora powinna z pomocą otoczenia zmieniać wzorce myślenia, przekonań i zachowań, które mogą wywoływać lęk. Terapia ta pozwala wykryć, te zniekształcone interpretacje rzeczywistości i zastąpić je właściwymi. Wykorzystywana jest w wyprowadzaniu chorych z depresji, nerwic, fobii, lęków napadowych, zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych, schizofrenii oraz stresu pourazowego.

Terapia ekspozycyjna  – polega na stopniowym przygotowywaniu osoby chorej na sytuacje wywołujące celowy niepokój przy użyciu hierarchii strachu. Zakłada, że osoby dotknięte nadmiernym lękiem muszą się konfrontować z różnymi sytuacjami budzącymi ten lęk. W ten sposób oswajają się stopniowo z sytuacją, dopóki nie zostanie zmniejszony nadmierny poziom lęku.

Radzenie sobie z lękiem i techniki relaksacyjne – na przykład głęboka relaksacja mięśni, medytacja, ćwiczenia oddechowe i poradnictwo.

Leki – mogą to być leki przeciwdepresyjne i benzodiazepiny (leki przeciwlękowe).

Zaburzenia lękowe- gdzie możesz uzyskać pomoc?

  • Twój  lekarz rodzinny
  • Lekarz psychiatra - nie potrzebujesz skierowania
  • Psycholog - potrzebujesz skierowanie

Do psychologa potrzebujesz skierowanie

Znajdź poradnię blisko swojego domu.

Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA:  22 484 88 01; 800 70 2222. Centrum Wsparcia jest prowadzone przez Fundację Itaka: stopdepresji.pl

Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dorosłych 116 123 (w godz.14-22) – prowadzony przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego:  www.psychologia.edu.pl/116123.html

Wyszukiwarka przychodni specjalistycznych - psychiatrycznych (wpisz w rubryce np: Leczenie psychiatryczne geriatryczne), a następnie wybierz województwo gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne