pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Leki dla seniorów, jak bezpiecznie przyjmować?                                                               

leki dla seniorow opiekaserwis24 pl

Coraz więcej zażywamy różnych leków, a to na niestrawność, na stawy, na choroby krążeniowe i inne przypadłości. Oprócz lekarstw przepisywanych przez lekarza lubimy dokupić jeszcze tzw. leki  bez recepty. W miarę, jak się starzejemy, przybywa coraz więcej schorzeń, a co za tym idzie, jest coraz więcej leków. Bardzo ważne jest, mieć świadomość, że częste przyjmowanie lekarstw mogą zwiększyć ryzyko niepożądanych, a może nawet szkodliwych interakcji lekowych. Wskazanym jest, jak najwięcej wiedzieć o lekach, które przyszło nam przyjmować, aby uniknąć problemów z lekami.

 

 

 

Leki, na co należy uważać? 

Każdy organizm ludzki jest inny i inaczej będzie reagował na leki. Jednemu nic się nie stanie a drugi będzie miał problemy zdrowotne po zażywaniu tego samego lekarstwa. Temat jest bardzo skomplikowany i poważny ze względu na nasze zdrowie.

Na przykład zmiany w układzie pokarmowym mogą wpływać na szybkość, z jaką leki dostają się do naszego krwioobiegu. Masa naszego ciała np. niska lub wysoka może mieć wpływ na działanie leku, oraz na to, jak długo pozostaje on w organizmie. Układ krążenia może zwolnić, co może wpłynąć na szybkość dostania się leków do wątroby i nerek. Wątroba i nerki mogą również pracować wolniej, wpływając na sposób, w jaki leki rozkładają się w organizmie i usuwają z niego.

 

Lekarstwa, a interakcje

Jak w ulotkach można przeczytać opisy leków, wszystkie zawierają informację ” jak każdy lek i ten… ma działanie niepożądane”. Dlatego podkreślam, że trzeba zawsze czytać przed przyjęciem pierwszej dawki, informacje od producenta danego leku. Zawsze jeszcze można poprosić lekarza czy aptekarza o zmianę. Ze względu na zmiany w organizmie istnieje również większe ryzyko interakcji lekowych u osób starszych. Sprawdź czy twoje leki wchodzą w interakcje?

Leki mogą wchodzić w interakcje, gdy dwa lub więcej leków reaguje ze sobą, powodując niepożądane skutki. Ten rodzaj interakcji może również spowodować, że jeden lek nie będzie działał tak dobrze, a nawet sprawi, że jeden lek będzie, silniejszy niż powinien. 

 

Leki-stan zdrowia, interakcje

Na przykład masz problemy z jelitami ( biegunka) i weźmiesz sobie węgiel na oczyszczenie   organizmu wraz z innymi lekami np. na ciśnienie, które musisz brać regularnie. Możesz się spodziewać, że węgiel przyjęty wraz z lekami na ciśnienie zneutralizuje pozostałe, gdy w jednym czasie zażyjesz. Dlatego, jak widzisz, jest to bardzo ważne, aby przyjmowane leki działały prawidłowo i były, widoczne efekty musisz zachować odstępy w przyjmowaniu.

 

Tabletki- alkohol- interakcje

Nie można łączyć leków z alkoholem! Tu nie ma dyskusji. Nie wiesz, kiedy może wystąpić interakcja leku z trunkiem nawet najsłabszym. Na przykład mieszanie alkoholu z niektórymi lekami może powodować: utratę przytomności, pamięci, drażliwość, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, uczucie zmęczenia i spowolnić reakcje, a nawet zgon. Lepiej nie sięgać w tym okresie po alkohole.

 

Lekarstwa, a jedzenie

Lekarstwa mogą także wchodzić w interakcje z żywnością, jaką spożywamy, a także z niektórymi napojami poza alkoholem. Nasze jedzenie może wpływać na wchłanianie leku. Niektóre lekarstwa  mogą również wpływać na sposób wchłaniania lub wykorzystywania składników odżywczych w organizmie. Dlatego ważnym jest zapoznać się z ulotką każdego leku i jeśli pisze, aby przyjmować na czczo, po jedzeniu lub przed jedzeniem to znaczy, że taka interakcja może zachodzić i dany lek nie będzie prawidłowo działać.

 

Leki, przyjmować czy nie?

Jeśli lekarz zapisze jakieś lekarstwa, które mają, nam pomóc zwalczyć chorobę to zawsze należy obserwować organizm, jak reaguje na lek. Najlepiej mieć zeszyt i wszystko pod datą i godziną pisać. Ja tak piszę w kalendarzu, o tek wzięłam lek “A”  i jadłam o tej to i to itd.

Śledź (może) w ten sposób ewentualne działania niepożądane, aby pomóc lekarzowi dowiedzieć się, jak organizm reaguje na lek.

 

Lekarstwa, i co dalej?

Skontaktuj się lekarzem  jeśli dostałeś nowe leki, po których źle się czujesz. Masz różne objawy, których dotąd nie występowały. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, aby zmienił ci lekarstwa. Nie podejmuj samodzielnej decyzji bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Historia choroby, chorób będzie pomocna dla lekarza przy doborze odpowiednich leków. Lekarz będzie  chciał wiedzieć o innych schorzeniach, które masz lub miałeś, oraz o tym, jak jesteś leczony lub byłeś leczony przez innych lekarzy. Spisz sobie na kartce listę schorzeń, które przedstawisz lekarzowi. Twój lekarz powinien wiedzieć o wszystkich twoich chorobach, na które się leczysz.

 

Leki do pudełeczek na 7 dni

Dobrym sposobem na prawidłowe i bezpieczne przyjmowanie lekarstw jest raz w tygodniu porozkładanie tabletek do pudełeczek zgodnie z harmonogramem. W aptece możesz kupić na cały tydzień zestaw 7 pudełeczek z przegródkami, w które wkłada się poszczególne leki. Jest to bardzo wygodny i bezpieczny sposób na lekarstwa, które regularnie przyjmujesz. Zaoszczędzisz wiele czasu i nerwów i będziesz pewny, że nie pomyliłeś tabletek.

Uzupełnij leki  wystarczająco wcześnie, aby uniknąć wyczerpania leków, co może powodować problemy z prawidłowym działaniem leków.

Sprawdź, datę ważności lekarstw, czy opakowanie jest oryginalne. Nie kupuj leków, jeżeli opakowanie zostało naruszone lub minęła data ważności. Data ważności jest ważna z uwagi na skuteczność leku.

Leki są zbyt drogie i nie zawsze mnie stać na wykupienie. Jeśli martwisz, się kosztem swojego leku możesz poprosić aptekarza o wydanie tańszego zamiennika. Prawie zawsze kupisz lek o takim samym działaniu, ale o wiele tańszy.

 

Zapytaj swojego lekarza o zniżkę dla seniora. Nie zawsze lekarz pomyśli o tym. Tu przeczytasz o refundacji.

Jeśli w Twoim domu są dzieci, pamiętaj, aby odkładać leki poza ich zasięgiem i wzrokiem oraz nie brać leków przy nich.

 

Tekst:

Data utworzenia: 19 kwiecień 2023 

J. Zielska