pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Alzheimer- pobudzenie i agresja w chorobie

 
AlzheimerAlzheimer jest chorobą, która powoduje w większości przypadków pobudzenie lub agresję. Osoby, które zapadną na tę chorobę i mogą stawać się w miarę postępu choroby agresywne. Osoba taka będzie niespokojna lub też może, być zmartwiona nie będzie mogła się ustatkować, uspokoić.

 

Osoba taka będzie niespokojna lub też może, być zmartwiona nie będzie mogła się ustatkować, uspokoić. Choroba ta może powodować także bezsenność. Osoba chora będzie miała problemy ze snem. Zanim zaczną się poważne problemy z Alzheimerem, muszą być podawane środki farmakologiczne, które złagodzą te objawy. Chory może atakować słownie domowników jak i będzie próbował uderzyć, gdy będziemy podawać lekarstwo lub egzekwować inne zachowanie.
 
 

Alzheimer- przyczyny pobudzenia

Osoba chora na tę chorobę z czasem staje się jak małe dziecko. Na początku będzie miała problemy ze zrozumieniem. Jednak w niedługim okresie czasu zacznie okazywać większe niezadowolenie i nieposłuszeństwo. Powodów może być niezliczona ilość. Wszystko zależy od poszczególnego przypadku. Powodem niezadowolenia czy agresji może być niechęć wykonywania poleceń opiekuna. Często taka osoba nie chce się myć i tu pojawia się już agresja. Nie da się wytłumaczyć choremu, że musi się wykąpać czy umyć zęby etc. Bywają i takie przypadki, że chory będzie załatwiał swoje sprawy fizjologiczne, gdzie popadnie np. w pokoju. Nie da sobie wytłumaczyć, że trzeba skorzystać z łazienki. Alzheimer daje takie objawy nawet we wczesnej fazie choroby i trzeba być przygotowanym na to. 
 

Jakie mogą być przyczyny agresji?

W większości przypadków pobudzenie i agresja pojawiają się z jakiegoś powodu. Z doświadczenia opiekunów można wymienić różne zachowania chorego.

Najczęstsze przyczyny agresji to na przykład osoba może mieć:

Poczucie straty- nie może pogodzić się z tym, że nie może sama kierować autem, samemu wyjść na zewnątrz (początek choroby)
Mało odpoczynku lub snu w nocy
Zaparcia
Ból
Depresję
Zmiana odzieży
Zabrudzona bielizna lub pielucha, która przeszkadza
Nagła zmiana w dobrze znanym miejscu np. przemeblowanie
Zmiana opiekuna
Zbyt duży hałas (TV, muzyka) lub zamieszanie z powodu obecności innych osób w otoczeniu zwłaszcza nieznanych 
Jest nakłaniana przez innych do zrobienia czegoś np. przebranie się
Przyjęcia lekarstw
Działanie lekarstw (uboczne)
 

Alzheimer, jak poradzić sobie z agresją?

Jeśli zauważysz, że na Twoją prośbę osoba chora nie reaguje, a wręcz zaczyna, być coraz bardziej nerwowa to na jakiś czas, odstąp od zamierzonego celu (mycie, przebieranie odzieży). 
Jeśli widzisz oznaki nerwowości i braku reakcji na twoje komendy to koniecznie odstąp od egzekwowania zachowania, zanim zaczną się problemy z zachowaniem. Musisz być łagodna i spokojna. Uśmiech, ale delikatny, czyli pogodna mimika wiele może ci pomóc. Nie okazuj złości czy zdenerwowania, ponieważ to nakręci agresję chorego.  Staraj się nie ignorować problemu jeśli zachowanie agresywne będzie przybierało na sile i częstotliwości występowania. W takiej sytuacji zapytaj lekarza, czy lek jest potrzebny, aby zapobiec lub zmniejszyć pobudzenie czy agresję.
 
 

Sposoby radzenia sobie z pobudzeniem lub agresją:

Mów zawsze spokojnie
Słuchaj z zainteresowanie co chory ma do powiedzenia
Pokaż, że rozumiesz i staraj się pomóc
Na początku choroby (jeszcze) staraj się być konsekwentny i regularnie wymagaj kąpieli, mycia, przebierania odzieży, przyjmowania lekarstw, jedzenia o tej samej porze każdego dnia.
Chory musi mieć ulubione przedmioty i zdjęcia, aby czuł się bezpieczniej, a będzie łatwiejsza opieka
Spróbuj delikatnego dotyku, łagodnej, cichej muzyki, czytania, spacerów, towarzystwa
Zachowaj porządek w miejscu przebywania chorego
Spróbuj odwrócić uwagę osoby ulubioną przekąską, przedmiotem lub czynnością.
 

Wszystkie powyższe porady dotyczą choroby w fazie początkowej, gdy masz jeszcze kontakt słowny i możesz się porozumieć. W miarę postępu choroby będzie to coraz bardziej utrudnione, aż w końcu niemożliwe.

Alzheimer, kiedy przybierze, na sile musisz mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i chorego na tę chorobę. Będzie się zdarzał wybuch niezadowolenia czy nawet agresji. Musisz zachować czujność i mieć oczy dookoła głowy, aby nie doszło do tragedii. Może osoba chora zrobić sobie niechcący krzywdę np. uderzyć się o róg mebli, upaść, uciec z domu itp. lub ciebie zaatakować.