Demencja- co to jest?
Demencja to zbiór objawów spowodowanych zaburzeniami pracy mózgu. Nie jest to jedna konkretna choroba. Demencja ma wpływ na zachowanie, myślenie i zdolność wykonywania codziennych zadań. Mózgu nie pracuje odpowiednio jest na tyle jego funkcjonowanie zaburzone, że zakłóca normalne życie społeczne lub zawodowe chorej osoby.
Demencja- co jest przyczyną ?
Istnieją różne odmiany demencji, a każda z nich ma swoje własne przyczyny. Najczęstsze typy demencji to choroba Alzheimera, otępienie naczyniowe, otępienie, zwyrodnienie płata czołowego, otępienie związane z alkoholem i inne.
Kto najczęściej choruje na demencję?
Większość chorych osób na demencję jest w wieku starszym, ale także i coraz częściej młodsi ludzie mają problemy. Także nie wszyscy seniorzy cierpią na demencję. Na tą chorobę może zachorować każdy, ale zdecydowanie częściej można spotkać ją u ludzi po 65 roku życia, a czasami i u młodszych.
Kiedy udać się do lekarza?
Każdy czasami zapomina i nie można wpadać w panikę. Są stany, które mogą sugerować początki demencji. W sytuacji niedoboru jakichś witamin, minerałów, przemęczenia też mogą występować podobne zaburzenia pamięci. Także depresja, choroby nowotworowe mózgu mogą dawać takie objawy i wiele innych. W takich sytuacjach najlepiej zasięgnąć porady lekarza i zadbać o to, aby diagnoza została postawiona po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Nie należy zwlekać zwłaszcza, gdy problemy powtarzają się i nasilają. Ważne, aby wdrożyć odpowiednie leczenie, które opóźni postęp choroby.
Demencja- wczesne oznaki
Na początku nikt nie skojarzy oznak demencji ponieważ są niewyraźne i mogą nie być od razu oczywiste. Różne są rodzaje demencji, a więc tylko lekarz może jasno określić. Jednak najbardziej charakterystyczne, które są powtarzalne w objawach choroby to:
- Postępująca i częsta utrata pamięci,
- nerwowość
- zmiana osobowości
- apatia i wycofanie
- utrata zdolności do wykonywania codziennych zadań,
- utrata zdolności do wykonania zaczętego zdania i zaczynanie następnych zadań,
- chaos w wykonywaniu zadania,
- chwilowe ataki agresji,
- zmiana nastrojów.
Demencja- jak można pomóc?
Jeżeli diagnoza zostanie potwierdzona na podstawie badań trzeba dostosować się do zaleceń lekarza specjalisty. Lekarstwa z pewnością mogą zneutralizować objawy demencji. Pomoc i wsparcie najbliższych, a także wyrozumiałość i cierpliwość przyczynią się do lepszego pokonywania choroby. Opieka najbliższych jest niezbędna dla osób z demencją. Pomoc rodzin, przyjaciół i opiekunów może pozytywnie wpłynąć na radzenie sobie z chorobą.