pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Pamięć, jak poprawić?

 

pamiec jak poprawic opiekaserwis24 plPamięć tak zwana dobra czy słaba? Problemy z zapamiętywaniem występują u osób niemal w każdym wieku, a nie tylko u osób starszego pokolenia. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi ma problemy z pamięcią w różnym stopniu. Nie da się ukryć, że seniorzy są bardziej narażeni na wystąpienie wyraźnego zapominania, gdyż cały organizm się starzeje, funkcje poznawcze mózgu również z czasem ulegają pogorszeniu.

Jednak nasza pamięć może się pogorszyć również z przyczyn niezwiązanych z wiekiem, na przykład z powodu silnego stresu, braku snu, chronicznego zmęczenia, przyjmowanych leków itp. Trzeba zauważyć, że pogorszenie pamięci to nie wyrok, jakby mogło się wydawać. Istnieje wiele dostępnych sposobów na wyeliminowanie tego rodzaju zaburzeń poznawczych, od ćwiczeń umysłowych poprzez fizyczne, włącznie z przyjmowaniem leków. O tym, jak możesz poprawić zapamiętywanie, dowiesz się z tego artykułu. Jakie są inne przyczyny słabej pamięci, przeczytaj.

Pamięć, czy problemy z zapamiętywaniem są nieuniknione?

Nie ma konkretnych statystyk pokazujących częstość występowania zaburzeń pamięci we wszystkich grupach wiekowych. Problemy z zapamiętywaniem mogą już zauważyć uczniowie, którzy przez wiele lat zmuszeni byli do nauki ogromnej ilości nowych informacji. W bardziej dojrzałym wieku do konieczności zapamiętywania i przetwarzania danych dołącza się jeszcze poziom stresu. Są powody do niepokoju, czyhające na dorosłego za każdym rogiem. Jest to chociażby stresujący tryb życia, który może mieć negatywny wpływ na pamięć. Średnio 15% populacji w wieku produkcyjnym skarży się na pogorszenie sprawności umysłowej. Z wiekiem, gorsza pamięć jako naturalny proces starzenia pojawia się i wtedy mogą wystąpić okresowe zapominania. Jako część procesu starzenia, prawie zawsze jest ono związane z pojawieniem się roztargnienia, spadkiem zdolności do długotrwałej koncentracji, lekami czy chorobą. Może to być wspomniany już stres, a także przedłużająca się depresja, niepokój, który towarzyszy człowiekowi przez długi czas. Osoby starsze często są nerwowe bez konkretnego powodu, po prostu z powodu wieku.

Brak snu

ma wpływ na funkcje poznawcze, a w połączeniu z chronicznym zmęczeniem prowadzi również do zaburzeń pamięci. Z powodu braku dobrego snu organizm nie ma możliwości przetworzenia wszystkich informacji, z którymi dana osoba spotkała się w ciągu dnia, a co za tym idzie ich zapamiętywania.

Trunki, a pamięć

Następnym czynnikiem, który ma, wpływ na nasze problemy z pamięcią jest uzależnienie od wysokoprocentowych trunków. Na początku będą to sporadyczne zaniki pamięci, ale z czasem proces myślenia ulegnie spowolnieniu, informacje będą odbierane z opóźnieniem. W związku z tym zaczną się coraz częstsze problemy z pamięcią. Palenie papierosów też może mieć negatywny wpływ na proces zapamiętywania.

Wypadki

mogą często mieć wpływ na pamięć. W wyniku wstrząsu, w których głowa doznała urazu (często nie brane pod uwagę), nawet lekkie wstrząsy mózgu czy siniaki mogą być powodem pogorszenia pamięci, a także całkowitej utraty.

Udary mózgu

są następną przyczyną słabej pamięci, gdzie dochodzi do uszkodzenia mózgu, a w konsekwencji utraty pamięci. Zaburzenia pamięci często występują na tle chorób narządów wewnętrznych, jak i układu sercowo-naczyniowego, zakaźnych i związanych z przemianą materii.

Leki

mają często negatywny wpływ na pamięć w tym środki uspokajające, nasenne, statyny (obniżają poziomu cholesterolu i zapobiegają miażdży), beta-blokery (leki na serce, nadciśnienie, jaskrę, nadczynność tarczycy).

Brak witamin

jest częstą przyczyną słabszej pamięci. Niedobór jednego lub kilku elementów niezbędnych do funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, jak witaminy: C, E, z grupy B, B3 i innych. Wystarczy dostarczać w postaci suplementów i organizm się zregeneruje, a proces zapamiętywania ulegnie poprawie.

Pamięć, czy da się poprawić funkcje mózgu?

Istnieje wiele różnych sposobów na poprawę pamięci, ale nie wszystkie są pomocne dla każdego. Trzeba indywidualnie dobrać metodę na poprawę pamięci. Najlepiej pod okiem lekarza specjalisty. W Internecie można znaleźć całkiem sporo wskazówek, jak poprawić zapamiętywanie. Jednak nie wszystkie z nich są skuteczne. Zastanówmy się, jakie są sprawdzone, skuteczne metody, które można zastosować w celu poprawy pamięci.

Pamięć, jak poprawić metodami naturalnymi?

Aktywność fizyczna

poprawia krążenie krwi w całym ciele, w tym w mózgu. Poprawa krążenia mózgowego z kolei prowadzi do poprawy zdolności poznawczych, pamięci. Aktywność fizyczna może być od niskiej poprzez umiarkowaną do wysokiej, jednak istotne jest to, aby była systematyczna. Mając, na względzie aktywność fizyczną trzeba brać pod uwagę np. ćwiczenia najlepiej rano po wstaniu dla pobudzenia organizmu, codzienne spacery czy w sezonie jazdę na rowerze.

Aktywność umysłowa

pomaga utrzymać mózg w dobrej formie. Nie musisz, uczyć się niewiadomo, czego na pamięć wystarczą proste, sprawdzone działania. Znanymi metodami poprawy pamięci jest np. czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, liczenie (codzienne podsumowywanie swoich wydatków na kartce papieru “na piechotę” bez kalkulatora), zapamiętywanie tekstów piosenek, wierszy.

Gry

które są w każdym telefonie komórkowym, które świetnie ćwiczą pamięć i refleks. Jest to może dziecinne zajęcie, ale bardzo dobre daje efekty. Ponadto można połączyć przyjemne z pożytecznym i grać z rodziną w gry planszowe (chińczyk), szachy, warcaby czy układać puzzle. Wyższym stopniem gimnastyki dla poprawy pamięci będzie nauka obsługi komputera, obcego języka, nauka robienia zdjęć czy inne zajęcia. Tu możesz zacząć naukę języka obcego, całkiem darmową

Komunikacja

Interakcje społeczne często pomagają zapobiegać depresji i stresowi, które mogą przyczyniać się do utraty pamięci. U osób starszych, komunikacja z ludźmi, zwłaszcza nowymi, może spowolnić spadek funkcji poznawczych.

Gimnastykuj pamięć

Aby zapamiętać coś, w taki czy inny sposób, musimy stale ćwiczyć zapamiętywanie. Możesz zapisywać codzienne, swoje zadania, informacje o spotkaniach i innych wydarzeniach w specjalnym zeszycie lub robić notatki w kalendarzu. Możesz także robić listę zakupów przed wyjściem do sklepu, ale nie zabieraj jej ze sobą, a przy zapamiętywaniu nowych informacji korzystać ze skojarzeń, np. wnuczka lubi banany i mandarynki, a ty właśnie musisz je kupić. Jeśli chcesz nauczyć się tekstu, możesz go najpierw napisać, a nawet przepisywać kilka razy. Każdy swój wpis czytaj na głos poniewaz to także jest pomocne w zapamiętywaniu. Ważne jest również, aby podczas zapamiętywania wyeliminować wszelkie czynniki rozpraszające uwagę i nie robić wielu rzeczy naraz.

Dobry sen

na pamięć jest jednym z podstawowych czynników odgrywających bardzo ważną rolę w utrwalaniu wspomnień i zapamiętywaniu. Dlatego dobry sen powinien znaleźć się na liście twoich priorytetów. Większość osób starszych potrzebuje ok. 7- 8 godzin snu na dobę.

Odpowiednie odżywianie

Zdrowa dieta jest dobra zarówno dla mózgu, jak i serca, które zapewnia przepływ krwi. Dieta powinna obejmować owoce, warzywa, orzechy, twarde sery, prawdziwe masło i mleko, produkty pełnoziarniste, pokarmy wysokobiałkowe, takie jak tłuste, dobre ryby i białko zwierzęce.

Pamięć, a zmiana stylu życia

Innym prostym sposobem na poprawę pamięci i zapobieganie relaksacji mózgu jest wprowadzenie do swojego życia czegoś niezwykłego. Chodzi, o twoją kreatywność w codziennych czynnościach. Przykładów może być więcej (zależy od ciebie), ale najprościej zacząć zmieniać np. co parę dni trasę, którą do tej pory pokonywałeś, idąc np. do swoich dzieci, znajomych, kościoła, sklepu itd. To też jest ćwiczenie na orientację w terenie, które pomoże w poprawie zapamiętywania drogi, którą musisz przejść, aby dojść do celu. Innym naturalnym ćwiczeniem pamięci jest wspólny wypad na małą wycieczkę ze znajomymi czy rodziną. Wiadomo, że takie wycieczki zobowiązują do wspólnej rozmowy, a to będzie wspaniałym treningiem dla mózgu. Wszystkie wspólne, przyjemne wrażenia z podróży i rozrywki oraz znajomości- w takim czy innym stopniu pomogą poprawić pamięć.

Trudno znaleźć taką osobę, która nigdy niczego nie zapomniała w swoim życiu i to bez względu na wiek. Wszystkie powyższe metody (naturalne) bez wątpienia mogą być korzystne i z pewnością poprawią twoją pamięć. Najczęściej są to oczywiście drobne zaburzenia z zapamiętywaniem spowodowane nadmiernym stresem psychicznym (choroba, leki), wpływem stresujących sytuacji (problemy rodzinne), przemęczeniem (masz dużo obowiązków w domu) regularnym brakiem snu i tym podobnymi czynnikami.

Jednak czasami, gdy takie środki nie wystarczą, a zapominanie i roztargnienie stają się oznakami prawdziwych problemów z pamięcią dobrze, jest zawsze skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Lekarz potrafi coś podpowiedzieć, a czasami może i trzeba będzie wdrożyć leki, które poprawią pamięć jeśli naturalne sposoby okażą się niewystarczające.