pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Jak komunikować się, gdy bliska Ci osoba odchodzi?

 

graf003Nie ma łatwego sposobu na pożegnanie się z odchodzącym w cierpieniu człowiekiem zwłaszcza, gdy jest to bliska Ci osoba. Hospicjum domowe zapewni wiele pomocy w trudnych chwilach zwłaszcza, gdy stan zdrowia pacjenta wymaga specjalistycznej pomocy. Jednak pomoc jaką rodzina musi zagwarantować to bliskość i ciepło rodzinne w ostatnim etapie życia. 

Wizja nieuchronnie zbliżającej się śmierci członka najbliższej rodziny może być trudna do zaakceptowania, ponieważ tracimy szczególną część naszego życia. To, co jedynie pozostanie, to niezapomniane wspomnienia i straszny ból, który pozostanie na długo.

Jak wykorzystać ostatnie chwile?

Kiedy choroba postępuje nieubłaganie i czas ucieka postaraj się dobrze wykorzystać ostatnie chwile z ukochaną osobą. Hospicjum domowe, ani inna najlepsza opieka nie zastąpi Twojej bliskości i ciepła rodziny jakiego potrzebuje człowiek w ostatniej fazie życia. Hospicjum domowe spełnia wiele świadczeń, które odciążają w opiece rodzinę. Czas ostatnich dni, godzin z ukochaną osobą, a perspektywą nieuchronnej śmierci trzeba dobrze wykorzystać. Dlatego ten artykuł będzie pomocny w tak trudnych chwilach. Czytaj więcej porad prawnych.

Nie trać czasu na inne sprawy.

Niezmiernie potrzebny jest czas na bliską obecność przy chorej osobie. Wielokrotnie wystarczy usiąść obok, przytulić się tak bez słów. Ciepło jakie możemy dać i szczera obecność są otuchą dla chorych, bezbronnych ludzi. Czasami otwarta, szczera, przyjazna, ciepła rozmowa jest potrzebnym wsparciem dla osób w chwilach cierpienia i pozwala chociaż na chwilę odwrócić ich uwagę od rzeczywistości. W sytuacji, gdy osoba, jest w innej świadomości ze względu na stan zdrowia pozostań także w stałym kontakcie z chorym. Zaoferuj pocieszający dotyk i staraj się komunikować, ponieważ według badań, udowodniono, że nieprzytomni pacjenci nadal są w stanie słyszeć i czuć dotyk. Zapewnij wspierający i bliski pełen zrozumienia, empatii nastrój podczas wspólnych chwil, a może i ostatnich godzin.

O śmierci i umieraniu

Są książki o umieraniu, filmy: czego umierający mają nauczyć lekarzy, pielęgniarki, duchownych i ich własne rodziny. Niektórzy autorzy postanowili spisać, doświadczenie odchodzenia z tego świata w obliczu nieuniknionej śmierci różnych pacjentów, z którymi przeprowadzili wywiady. Przekazują w tych zapiskach o tym, co odchodzący do wieczności chcieliby jeszcze zrobić, jakie jeszcze mieli plany, co było wspaniałe… Wiedząc to dzisiaj, poświęć maksymalnie czas na pełne szacunku słuchanie bez poprawiania, kłótni i osądzania. Świetnym podejściem będzie chęć słuchania, mówiąc „chciałbym usłyszeć więcej” lub „proszę, powiedz mi, jak się czujesz…”, “opowiedz mi coś jeszcze z przeszłości”. Oczywiście możliwe będzie taka rozmowa, gdy chory będzie miał siły, ale to Ty, najbliższa osoba, a nie hospicjum domowe będzie oceniać kiedy będziesz mógł siedzieć i słuchać. Wsparcie jakie daje rodzina i kontakt ciągły z najbliższymi daje bardzo dużo pożytku dla samopoczucia chorych. Psychiczny spokój i świadomość, że nie są tylko pod opieką obcych ludzi zapewni im spokojny sen, radość i poczucie bezpieczeństwa.

 

Nie tylko słowa

Prosty dotyk, trzymanie się za rękę, kładzenie dłoni na ramieniu lub głaskanie po głowie to skuteczne niewerbalne sposoby pocieszenia chorego. Język ciała i dotyk są bardzo ważne, dlatego zwracaj uwagę na oznaki dyskomfortu, które możesz nieświadomie przejawiać i staraj się skoncentrować wyłącznie na komforcie pacjenta.

Zwróć także uwagę na niewerbalne wskazówki i sygnały, które wysyła Twój bliski. Aby lepiej zrozumieć osobę obłożnie chorą, poniżej znajdziesz wskazówki i sposoby zachowania, aby atmosfera była bardziej komfortowa dla chorego.

  • Kontakt wzrokowy – jeśli pacjent wydaje się patrzeć w

dal, pozwól choremu zebrać myśli. Myśli mogą ciążyć, a więc chory może potrzebować więcej czasu na przemyślenia. Może próbować przypomnieć sobie doświadczenie z przeszłości. Twoja obecność i aktywne słuchanie mogą dodawać otuchy.

  • Ton głosu - nie daj się ponieść ironii cierpiącego. Pojęcie bliskiej śmierci może być przytłaczające. Zachowaj spokój i miękki, spokojny, cichy ale słyszalny głos. Niewyraźna mowa może świadczyć o tym, że Twój bliski nie może się w pełni otworzyć, dlatego umożliwienie mu oddychania może go uspokoić. Daj trochę czasu na zebranie myśli.
  • Hospicjum domowe nie jest w stanie odczytać gestów i wyrazu twarzy tak jak rodzina, bliscy, którzy najlepiej znają człowieka przebywając z nim w czasie życia. To zadanie jest dla najbliższych i choć bardzo trudne to trzeba przez nie przejść. Wyraz twarzy cierpiącej osoby powinien być powiązany z jego stanem emocjonalnym jaki w większości rodzina, bliscy znają i potrafią odczytać. Jeśli chory stwierdza, że ​​jest „w porządku”, ale wydaje się, że płacze, to tak nie jest. Mowa ciała i mowa powinny się zgadzać. Zapewnij mu sposoby na uspokojenie się i ofiarowanie siebie poprzez aktywne słuchanie. Zapewnij bezpieczeństwa poprzez opiekę i bliską obecność.
  • Im bardziej będziesz świadomy gestów cierpiącej osoby, tym skuteczniej będziesz odpowiadać na obawy chorego, towarzysząc mu w ostatnich chwilach życia. Nikt tego lepiej nie odczyta niż najbliższa osoba i rodzina.

 

Przydatne strony:

Rejestry notarialne