pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Nietrzymanie moczu, czym jest?

 

nietrzymanie moczu
Problem ten, zwany także NTM i nie jest chorobą, a polega na niekontrolowanym wycieku moczu potocznie nazywanym także inkontynencją (popuszczaniem). Czasami jednak, jest skutkiem jakiejś choroby lub powstaje z innych przyczyn, które dalej są opisane. Mocz z nerek spływa do pęcherza moczowego, który jest otoczony mięśniami.  W dolnej części pęcherza jest cewka moczowa (ujście) i to właśnie te mięśnie ją otaczające są odpowiedzialne za utrzymanie moczu w pęcherzu.
 
 
Jeśli mięśnie z jakiegoś powodu stają się słabe, niewydolne to powstaje niekontrolowane oddawanie moczu. Może się to przytrafić każdemu, jednak nietrzymanie moczu, występuje częściej u osób starszych, gdy mięśnie już są słabe. Problemy z kontrolą pęcherza (tzw. trzymaniem) mają także coraz częściej ludzie coraz młodsi. Inkontynencja może być krępująca i powodować, że ludzie unikają swoich normalnych czynności. Niekontrolowanie popuszczanie, nietrzymanie moczu, często można zatrzymać jeśli w porę zwrócimy się do lekarza lub fizjoterapeuty o poradę. Zobacz, jak zaradzić i pozbyć się problemu.
 
 

Z czego się bierze nietrzymanie moczu?

Problem z nietrzymaniem moczu (inkontynencja) może wystąpić z wielu powodów takich jak: starszy wiek, choroby, w wyniku operacji, zmiany hormonalne (menopauza i wynikający z niej niedobór estrogenów), działanie uboczne leków, niehigieniczny  styl życia, stres, a także nadmierne spożycie alkoholu. To są najczęstsze przyczyny inkontynencji u kobiet jak i mężczyzn.
 

Nietrzymanie moczu nie jest jednostką chorobową.

 
Nie jest sklasyfikowane w  Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób pod kod ICD. Występuje jako objaw wielu różnych czynników. Wtedy gdy nawet niewielka ilość moczu wycieka, z pęcherza poza naszą kontrolą, trzeba udać się po poradę lekarską, aby wcześniej zaradzić tej przypadłości. Jeśli tego nie zrobimy, to objawy będą narastać, aż będzie trzeba kupować i zakładać wkładki czy pieluchy.
 
Jakie choroby powodują nietrzymanie moczu?
 
Najczęściej przyczyną inkontynencji są różne schorzenia i to właśni one powodują, że pojawiają się w pewnym momencie problemy z popuszczaniem. Bez względu na wiek możemy doświadczyć problemów z nietrzymaniem moczu. Nie tylko seniorzy borykają się, ale także ludzie młodsi czy bardzo młodzi, gdy towarzyszą im różne choroby. Możemy rozróżnić następujące rodzaje nietrzymania moczu:
 

Problemy zdrowotne

Nietrzymanie moczu u mężczyzn najczęściej jest sygnałem problemów z prostatą, która zaczyna się rozrastać. Dochodzi wtedy do nacisku na cewkę moczową. Jeśli taki sygnały pojawiają, się często to nie można czekać, aż przejdzie. Trzeba szybko udać się do lekarza urologa, który potwierdzi lub wykluczy nadchodzącą chorobę. Są sytuacje, że mężczyzna nic nie wie o rozroście prostaty (gruczoł krokowy) przez lata. Jedynym symptomem nadchodzących problemów jest częste wstawanie w nocy do sikania. Większość mężczyzn, jednak nie wiąże tego faktu z przyszłą chorobą i dalszymi konsekwencjami. Przychodzi jednak dzień, że rozrastająca się prostata czasami zablokuje oddanie moczu (silny ból). Wtedy jednym, szybkim ratunkiem jest zacewnikowanie przez lekarza, aby mocz mógł zejść i podjęcie szybkiego leczenia.

 

Nietrzymanie moczu, co może być przyczyną?

Zapaleniem gruczołu krokowego, (bolesne zapalenie) i wszystkie tego konsekwencje,
Infekcji dróg moczowych,
Zaparcia (problemy z wypróżnieniem),
Słabe mięśnie dna miednicy,
Choroby takie jak zapalenie stawów,
Choroby neurodegeneracyjne
Problemy z poruszaniem się w wyniku zwyrodnień  w biodrach, kolanach , kręgosłupie,
Uszkodzenia nerwów  mięśni w wyniku operacji,
Cukrzyca i jej konsekwencje,
Urazy rdzenia kręgowego
Wszystkie, powyższe choroby są lub mogą być najczęściej przyczyną inkontynencji.
 

Nietrzymanie moczu- wysiłkowe

W wyniku nacisku na pęcherz mocz może samoistnie wyciekać w sytuacji, gdy mamy słabe zwieracze, które przez całe życie z wielu przyczyn osłabiały się ( nieodpowiednie jedzenie, przebyte urazy, choroby, itp.). Wykonując różnego rodzaju napięcia w wielu sytuacjach, a zwłaszcza wysiłek fizyczny musimy  zwrócić uwagę czy nie dochodzi do popuszczania moczu. Jeśli nieraz pojawiały się takie problemy to prawdopodobnie mięśnie zwieraczy, są osłabione i musimy uważać, gdy:
 
Wykonujemy ćwiczenia,
ruch (szybki),
podnosimy ciężkie przedmioty (wysiłek),
kaszlemy,
kichamy
śmiejemy się,  to możemy mieć także problemy z nietrzymaniem moczu. Jednak przy rzadko występujących “popuszczaniach” możemy jeszcze temu zapobiec w porę. Są różne metody, które możemy zastosować w porozumieniu z lekarzem czy fizjoterapeutą.
 

Nietrzymanie moczu, a zmiany hormonalne

Mimo że inkontynencja dotyczy w większości seniorów z utrzymaniem prawidłowym moczu to kobiety młodsze, które weszły, w klimakterium także mają takie problemy.
 
U kobiet, zmiany hormonalne – obniżony poziom estrogenów związany z okresem menopauzy oraz po zabiegach chirurgicznych np. po usunięciu macicy (mięśniaki) może wystąpić inkontynencja.
Jest, to najczęstszy rodzaj problemu z kontrolą pęcherza nie licząc chorób.
 
U mężczyzn w okresie andropauzy – męski odpowiednik stanu, który u kobiet nazywa, się menopauzą także mogą pojawić się problemy z popuszczaniem moczu. Wielu mężczyzn, jednak uważa to za wstyd i nie idzie z tym problemem do lekarza. Problemu nie da się zlekceważyć, ponieważ będzie, dawał coraz mocniejsze objawy co, ograniczy komfort życia.
 

Choroby neurodegeneracyjne

Nietrzymanie moczu dotyczy także osób cierpiących na Alzheimera, które często mają problemy z nietrzymaniem moczu. Problem ten narasta wraz z postępem choroby i chorzy tacy muszą nosić pieluchy.
 
Choroba Parkinsona, problem inkontynencji dotyczy tych osób głównie w zaawansowanym stadium choroby,
Stwardnieniem rozsianym (SM)
Po udarze mózgu (w zależności od natężenia i miejsca wystąpienia w jakiej części mózgu),
inne choroby neurologiczne, gdzie najczęściej dochodzi do nietrzymania moczu.
Wszystkie powyższe choroby dają objawy na różnym poziomie zaawansowania danej jednostki chorobowej w postaci inkontynencji. Dotyczy to zwłaszcza osób z zaawansowaną postacią choroby. Jednak trzeba zaznaczyć, że każdy przypadek chorobowy przebiega inaczej. Przebieg choroby u różnych osób jest inny, a więc nie da się jednoznacznie stwierdzić, że każda osoba np. z SM będzie miała takie problemy. W większości przypadków nie da się temu zapobiec inkontynencja), ponieważ są to choroby, które nie są uleczalne w większości przypadków i trzeba zabezpieczyć się za sprawą dobrych środków higienicznych.
 

Nietrzymanie moczu- pooperacyjne

W wyniku różnego rodzaju zabiegów w obrębie okolicy miednicy czasami zostaje, uszkodzony narząd w wyniku czego będzie samoistne nietrzymanie moczu. Mogą to być, jak u młodych kobiet
zabiegi związane z ciążą (poród, cesarka),
operacja usunięcia macicy (mięśniaki), która jest często wykonywana,
operacja prostaty u mężczyzn
i wiele innych zabiegów chirurgicznych.
Leczenie wtedy takich objawów jest bardzo trudne i wymaga konsultacji  dobrych lekarzy. Warto podkreślić, że w takiej sytuacji trzeba jak najszybciej udać się po poradę do lekarza, ponieważ czas może odgrywać dużą rolę w powodzeniu terapii.
 

Nietrzymanie moczu- polekowe 

Ludzie starsi (nie tylko) coraz więcej przyjmują leków, które mają różne działania niepożądane. W większości, niewiele osób czyta ulotki dołączone do lekarstw. Przyjmując, np. lekarstwo na rozluźnienie mięśni nie zdają sobie sprawy, że będzie działać na wszystkie mięśnie rozluźniająco, a więc i te zwieracze odpowiedzialne za trzymanie moczu. Można jednak szczerze porozmawiać o problemie i  poprosić swojego lekarza, aby przepisał inny lek, który zmniejszy działanie niepożądane.
Niektóre leki mogą powodować problemy z niekontrolowanym popuszczaniem moczu. Jeśli masz, taki problem to jak najszybciej zgłoś się do lekarza.
 

Funkcjonalne nieutrzymanie moczu

Najczęstszą przyczyną takiej inkontynencji jest sytuacja, w której osoba np. chora na Alzheimera, niepełnosprawna intelektualnie w szczególności w późniejszym, zaawansowanym stadium choroby nie potrafi sam kontrolować potrzeb fizjologicznych.  Najczęściej w takim przypadku chorzy mają już opiekę na której ciąży obowiązek wsparcia. Choroba postępuje, a wraz z nią nasilają się objawy takie jak nieświadomość potrzeby skorzystania z WC, zapominanie o pójściu do ubikacji. Niezdolność do samodzielnego poruszania się i dostępu na czas do toalety, do zlokalizowania, czy rozpoznania toalety. Brak możliwości do samodzielnego zdjęcia odzieży na czas i wiele innych sytuacji wynikających z choroby, takie jak:
 

Nietrzymanie moczu funkcjonalne, dotyczy osób:

Niepełnosprawnych fizycznie,
Intelektualnie niepełnosprawnych,
Cierpiących na chorobę Alzheimera,
Zaawansowaną demencję
W funkcjonalnym nietrzymaniu moczu może pomóc osobie dotkniętej takimi objawami jak i opiekunowi używanie dobrych, chłonnych wkładek, pielucho- majtek, dbanie o porządek w dojściu do toalety jak i w toalecie, zapalone światło, pilnowanie przybliżonych godzin korzystania z ubikacji. Używanie odzieży i bielizny łatwej do zakładania i zdejmowania.