Osoby starsze- choroby nowotworowe- przyczyny, objawy
Rak to choroba o wysokim czynniku śmiertelności. Co roku na całym świecie diagnozuje się około 20 milionów pacjentów z nowotworem i liczba ta stale rośnie. Rak jest chorobą nowotworową, w przebiegu której następuje szybki rozwój.
Zdrowe komórki tworzące tkankę narządów zmieniają swój charakter i stają się złośliwe. Obecnie nowotwory są coraz częściej chorobą dotykającą coraz więcej osób. Ze względu na wiek i stan zdrowia, nowotwór u osób starszych przebiega inaczej niż u osób młodych.
Według statystyk ponad połowa chorych na nowotwory to osoby w wieku senioralnym. W tym artykule przedstawimy, co może być powodem zachorowania na raka u osób starszych, jak rozpoznać chorobę i zwalczyć ją na czas. Przebieg choroby nowotworowej u osób starszych ma także związek z obecnością chorób przewlekłych.
Co może przyczyniać się do powstawania nowotworów?
Czynniki ryzyka zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu (złośliwego). Każdy rodzaj nowotworu ma swoje własne czynniki ryzyka. Osoby starsze należy uspokoić, że sama obecność czynników niekoniecznie doprowadzi do rozwoju raka, ale znacznie zwiększa ryzyko jego powstania. Istnieją niemodyfikowalne czynniki ryzyka, na które nie można w żaden sposób wpływać, na przykład wiek, płeć i inne.
Kolejną dużą grupę czynników można modyfikować, co oznacza, że można na nie wpływać w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej,
są to:
Palenie papierosów w dużych ilościach (długi okres)
Nieodpowiednie odżywianie - Srawdź, jak się zdrowo odżywiać
Długotrwałe stany zapalne (nieleczone)
Depresja, stany lękowe
Zaburzenia hormonalne
Leki i procedury
Późna menopauza
Miejsce zamieszkania w szkodliwych warunkach środowiskowych (emisja promieniowania z anten GSM)
Świece zapachowe i odświeżacze powietrza
Żywność przetworzona spożywana często
Kremy do opalania z filtrami
Brak światła słonecznego
Wirusy, bakterie, pasożyty
Siedzący tryb życia
Komórki macierzyste- osoby starsze, które przeszły radioterapię, chemioterapię lub przeszczep komórek macierzystych mają zwiększone ryzyko zachorowania na nowy nowotwór.
Jakie są objawy nowotworów u osób starszych?
Rak (choroba nowotworowa) u osób starszych różni się objawami i intensywnością. Jeśli zauważysz objawy choroby, należy natychmiast zgłosić się do lekarza rodzinnego lub lekarza onkologa. Do lekarza onkologa bez skierowania. Ze względu na zmiany związane z wiekiem patologia postępuje ze zwiększoną intensywnością.
Zapoznaj się z charakterystycznymi objawami chorób nowotworowych.
Prostata
Osoby starsze, a rak prostaty. Ten typ raka występuje tylko u mężczyzn. Guz rozwija się powoli i przez długi czas nie daje objawów, jednak kiedy zauważysz, charakterystyczne objawy nie możesz, zwlekać. Udaj się do lekarza na badania.
Rak prostaty- objawy to: wstawanie często w nocy do toalety, w ciągu dnia częste oddawanie moczu, mała ilość oddawania moczu, powolny strumień moczu, długie oddawanie moczu, przerywany odpływ moczu pod koniec sikania, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, trudność w opanowaniu parcia na mocz, nietrzymanie moczu (popuszczanie), ból w podbrzuszu, bladość, zwiększone pocenie, utrata apetytu i masy ciała, zwiększone zmęczenie. Są skuteczne metody diagnozowania raka prostaty, które pozwalają wykryć chorobę już na samym początku jej rozwoju.
Osoby starsze, jeśli zachorują na raka, a choroba zostanie wykryta wcześniej i wdrożone prawidłowe leczenie to mają duże szanse na powrót do zdrowia.
Piersi
Jeśli nowotwór u osób starszych zostanie wykryty we wczesnym stadium, guz zostaje, usunięty i zastosowane odpowiednie leczenie to obserwuje, się powrót do zdrowia. W przypadku przerzutów konieczna jest operacja. Rak piersi u kobiet może rozwinąć się w wyniku zaburzeń hormonalnych, późnej menopauzy, nieleczonych chorób narządów rodnych (stany zapalne).
Sprawdź, jakie są badania na wykluczenie nowotworu piersi
Rak piersi- objawy to: widoczne zmiany w kształcie i wielkości piersi, guzki wyczuwalne pod palcami, nienaturalna wydzielina ze sutków, porowata skóra piersi, ból w klatce piersiowej, zagęszczenia lub węzły wyczuwalne podczas badania palpacyjnego, powiększenie pobliskich węzłów chłonnych, wciągnięcie sutka, bolesność piersi, zapalenie węzłów chłonnych pod pachami lub w pobliżu obojczyka może pojawić się wcześniej niż guz piersi, na długo przed wyczuciem guza.
Należy pamiętać podchodząc do badania: dzień cyklu ma znaczenie, ponieważ gruczoły sutkowe są narządami hormonozależnymi, aby zmniejszyć ryzyko uzyskania fałszywie dodatniego wyniku, badanie przeprowadza się od 7 do 12 dnia cyklu miesiączkowego (optymalny) u kobiet miesiączkujących. Osoby starsze (kobiety) po menopauzie mogą wykonywać badanie w dowolnym momencie.
Rak płuc
Może wystąpić u kobiet, jak i u mężczyzn. Wszystkie procesy zachodzące w organizmie zwalniają po 60 latach życia, więc onkologia płuc nie jest wyjątkiem. Jeśli nie ma poważnych chorób współistniejących, przebieg choroby nie jest szybki i dobrze reaguje na leczenie.
Rak płuc- objawy to: kaszel (długotrwały) z krwawieniem mimo leczenia, ból w okolicy klatki piersiowej, duszność podczas ruchu, trudności w oddychaniu, osłabienie mięśni, pocenie się, podwyższona temperatura bez wyraźnego powodu, częste zapalenie płuc, utrata masy ciała z powodu słabego apetytu, pojawienie się obrzęku, swędzenie skóry, zapalenie skóry, zmęczenie, zawroty głowy.
Rak jelita grubego
Jest chorobą, która dotyka często osoby starsze i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. We wczesnych stadiach raka okrężnicy wiele osób nie odczuwa objawów. Kiedy pojawiają się objawy, zwykle różnią się one w zależności od wielkości guza i jego umiejscowienia w okrężnicy.
Rak jelita grubego- objawy to: stały dyskomfort w jamie brzusznej, taki jak wzdęcia, zmienny ból, skurcze w jelitach, odbytnicy, krew w kale, seniorzy często mają ogólne osłabienie, zmęczenie, stolce przemienne (wodniste i zatwardzenie), zmiany w konsystencji stolca utrzymujące się dłużej niż cztery tygodnie, uczucie niecałkowitego opróżnienia jelit, niewyjaśniona utrata masy ciała.
Rak trzustki
W tym przypadku częściej występuje u osób starszych w wieku 70–80 lat z chorobami współistniejącymi, jak cukrzyca, choroba wrzodowa lub zapalenie trzustki. Przebieg jest złożony, o wieloczynnikowej etiologii. Objawy raka trzustki w porównaniu z innymi rodzajami onkologii należą do najbardziej bolesnych.
Objawy raka trzustki to: utrata apetytu i znaczna utrata masy ciała, ciemnienie moczu, żółtaczka, częste nudności i wymioty, biegunka, tłuste lub jasne stolce, powiększony pęcherzyk żółciowy, swędzenie skóry, wysypka pęcherzowa, skrajne pragnienie lub głód.
Rak skóry
Ten typ nowotworu u osób starszych, szczególnie spowodowany zmianami skórnymi związanymi z wiekiem, może dawać wiele objawów zewnętrznych. Nawet bardzo nieistotne na pierwszy rzut oka zmiany mogą okazać się nowotworem. Seniorzy często bagatelizują zmiany na skórze, które z czasem okazują się nowotworem.
Rak skóry objawy to:Pojawienie się blizn bez przyczyny może u osoby starszej wskazywać na nowotwór, różowe plamy często mylone są z podrażnieniami lub alergiami, łuszczące się obszary skóry z krwawiącymi brzegami, ciemne miejsca na skórze podobne do starczych plam, małe swędzące zmiany na skórze, jakby po ugryzieniu jakiegoś owada, owrzodzenia, jeśli powstały wrzód nie goi się przez ponad miesiąc, ale nadal krwawi i powiększa się, guzy perłowe na twarzy, powiekach i nosie przypominające perły mogą być również sygnałem, aby jak najszybciej udać się do onkologa. W tych i innych przypadkach, jeśli na skórze pojawią się dziwne grudki, narośla, pryszcze itp., należy skonsultować się z lekarzem. Nowotwór u osób starszych, wykryty we wczesnym stadium, znacznie zwiększa szanse na pełny powrót do zdrowia.
Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy, lepiej zachowaj ostrożność i natychmiast skonsultuj się z lekarzem.
Osoby starsze powinny pamiętać, że niezależnie od wieku, im wcześniej wykryty zostanie nowotwór (złośliwy), tym jest większa szansa na skuteczne wyleczenie. Seniorzy mogą mieć więcej wspólnych symptomów tych samych chorób nowotworowych. Im wcześniej zgłosisz, się na badania diagnostyczne tym masz, większą szansę na pozbycie się choroby i powrót do zdrowia.
Tekst: