pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Stawy- dlaczego bolą?

 

stawy dlaczego bolaKażdy staw to miejsce, w którym współgra ze sobą  co najmniej dwie kości. Ale staw to nie tylko kości, a także otaczające je tkanki miękkie, jak chrząstki, ścięgna i więzadła. Chrząstka to twarda, śliska, elastyczna tkanka, która pokrywa końce kości w stawie. Ścięgna to twarde, elastyczne opaski, które łączą mięśnie z kośćmi, dzięki czemu możesz poruszać stawami.

Więzadła łączą ze sobą kości stawu, aby zapewnić ich stabilność podczas ruchu. Dlaczego odczuwa się ból w stawie? Choroby stawów to choroby lub urazy, które mają wpływ bezpośredni lub pośredni  na nie. Urazy mogą się zdarzyć z powodu przeciążenia stawu np. wyczerpujący wysiłek na treningu. Lub możesz doznać nagłej kontuzji, takiej jak wypadek czy inna kontuzja. Większość  problemów stawowych narasta latami i ma charakter przewlekły. Niektóre z tych dolegliwości nasilają się i mogą nigdy nie zniknąć samoistnie, a wręcz nasilać się powodując ból w stawie w różnych sytuacjach i sprawić, że staw stanie się sztywniejszy, a przez to mniej ruchomy.

 

Jakie choroby wpływają na stawy?

 

Zapalenie stawów. Zapalenie stawów może powodować ból stawów i obrzęk. Istnieje wiele rodzajów tej choroby. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszym typem. Z biegiem czasu zapalenie stawów może powodować poważne uszkodzenia stawów. Może dotyczyć osób w każdym wieku. Uraz stawu, gdy jesteś młody, może powodować chorobę zwyrodnieniową stawów w późniejszym życiu. Najczęstszą przyczyną choroby stawów  jest brak odpowiedniego żywienia, brak witamin, a także ruchu.

Toczeń. Ta choroba autoimmunologiczna dotyka wielu części ciała i może powodować bóle stawów i mięśni. Niektóre rodzaje tocznia często powodują zapalenie stawów i bóle stawów. Silny ból może pojawić się w kilku lub w jednym stawie, być krótkotrwały lub długotrwały. Przy zaawansowanej postaci choroby ból staje się bardziej uporczywy. Dalszy przebieg choroby objawia się bólem podczas ruchu, obrzękiem stawów, rozwojem zapalenia błony maziowej, gorączką w okolicy zajętego stawu, zaczerwienieniem.

 

Stawy podczas badania  rtg. są diagnozowane pod kątem:

Pogrubienie tkanek miękkich, osteoporozy okołostawowej i innych nieprawidłowości. Uszkodzeniom stawów w toczniu towarzyszą również uszkodzenia ścięgien i więzadeł, co często powoduje przykurcze i deformacje palców. Połowa osób z tą chorobą ma sztywność poranną, która jest bardziej wyraźna w aktywnej fazie choroby. Pod wpływem odpowiedniej terapii objawy te szybko ustępują. Uszkodzeniu stawów w toczniu rumieniowatym układowym często towarzyszy zanik mięśni. Mięśnie rąk są najbardziej podatne na uszkodzenia. Niektórzy pacjenci skarżą, się na silne osłabienie mięśni.  W przypadku tocznia może wystąpić aseptyczna martwica kości, zwykle uszkodzenie głowy kości udowej lub kości ramiennej.

Stawy, a zespół Sjögrena  jest autoimmunologicznym układowym uszkodzeniem tkanki łącznej. Patologia różni się tym, że obejmuje gruczoły wydzielania zewnętrznego (głównie łzowe i ślinowe). W związku z rozwojem choroby pojawia się silna suchość skóry, nosogardzieli, oczu, ust, tchawicy i pochwy, także często powoduje bóle stawów. Zmniejsza również produkcję enzymów trawiennych. Patologia może rozwijać się niezależnie lub towarzyszyć  twardzinie skóry, zapaleniu skórno-mięśniowemu i innym chorobom. Leczenie objawu Sjögrena należy rozpocząć po wykryciu pierwszych objawów.

 

Stawy- urazy i konsekwencje

 

Zaburzenia stawów spowodowane nagłymi urazami obejmują:

Skręcenia i nadwyrężenia. Skręcenia to rozciągnięte lub zerwane więzadła. Ostre nadwyrężenia to rozciągnięte lub naderwane mięśnie, lub ścięgna, które powstają w wyniku nagłego urazu lub ruchu, takiego jak np. podnoszenie ciężkiego przedmiotu. 

Zwichnięcia-  staw ulega przemieszczeniu, gdy kości są popychane lub wyciągane z pozycji. Zwichnięcie stawu to nagły wypadek medyczny. Zwichnięcie kości udowej w stawie biodrowym  to uraz, w którym głowa kości udowej zostaje przemieszczona poza panewkę. Jest to obecnie najczęściej spotykany uraz stawu. W przypadkach, gdy staw biodrowy traci swoją funkcję (gładka chrząstka jest zatarta, co zapewnia łatwe przesuwanie się głowy kości udowej w panewce), a każdy ruch powoduje nieznośny ból, pacjenci poddawani są  endoprotezoplastyce (wymiana stawu biodrowego).  Wymiana endoprotezy stawu biodrowego to operacja wymiany uszkodzonych elementów stawu na endoprotezę, która ma anatomiczny kształt zdrowego stawu i pozwala na pełny zakres ruchu. Zwichnięcia stawu po takiej operacji są bardzo rzadkie, ale zdarzają się i są to głównie zwichnięcia głowy endoprotezy. Po operacji należy bardzo uważać na stawy i dbać o nie w zalecany sposób przez lekarza. Najczęściej do urazów stawu  dochodzi podczas wypadków drogowych, a także różnych upadków w domu. Sprawdź na co uważać, aby uniknąć złamań i kontuzji.

 

Przyczynami przemieszczeń głowy endoprotezy są:

Powierzchnie stawowe mają słaby kontakt

Nadwaga

Nadmierne obciążenie sztucznego stawu po operacji

Możliwa penetracja do jamy stawowej infekcji

Zła jakość montażu endoprotezy

Otarcia stawów itp.

 

Stawy zdrowe i sztuczne,  a objawy zwichnięć

Jeśli przez jakiś czas powtarzają, się poniższe dolegliwości to koniecznie zasięgnij, pomocy lekarskiej. Dobrze będzie wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, które wykryją problem ze stawem.

 

Jeśli dokucza ci:

Ostry ból w okolicy biodra

Stanie na operowanej lub uszkodzonej nodze jest nie do zniesienia

Niemożność poruszania stawem biodrowym.

Wyraźna deformacja stawu biodrowego (w zależności od rodzaju zwichnięcia)

Pozycja wymuszona nogi (w zależności od rodzaju zwichnięcia)

Zwiększony ból podczas próby poruszenia uszkodzoną nogą

Obrzęk i krwawienie w pośladkach, pachwinie i udzie.

 

Leczenie powinno być prowadzone w oddziale ortopedii i  traumatologii przez wykwalifikowanych specjalistów. Leczenie zależy od rodzaju urazu. Wiele urazów  można leczyć ambulatoryjnie.

Ale zawsze zasięgnij porady specjalistycznej, jeśli:

Masz mocny i nasilający się ból stawu/ stawów

Obrzęk lub drętwienie w nodze

Masz ból spowodowany starym urazem z większym obrzękiem, niestabilnym stawem lub stawem, który nie jest normalny w inny sposób.

 

Stawy, nie można przeciążać

 

Urazy przeciążeniowe zwykle uszkadzają tkanki miękkie stawu. Mogą się zdarzyć, gdy zbyt ciężko pracujesz, wykonując w kółko te same ruchy, a do tej pory tak nie pracowałeś i mięśnie nie są wystarczająco mocne.  Na przykład możesz doznać urazu przeciążeniowego podczas biegu, uprawiania sportu lub wykonywania pewnych prac, takich jak prace ogrodowe, prace remontowe (malowanie, etc.).

Urazy więzadeł stawu skokowego powstają w wyniku np. skręcenia stop, podczas uprawiania sportu lub zimą na śliskiej nawierzchni czy w domu na śliskiej podłodze. Ból może nie pojawić się natychmiast. W krótkim czasie lub bezpośrednio po urazie pojawia się obrzęk stawu skokowego, pojawiają się podskórne krwiaki (siniaki). Czasami pacjenci zgłaszają „kliknięcie” w momencie urazu. Ruch w stawie skokowym powoduje ostry ból, prawie niemożliwe jest oparcie się na takiej nodze.

W takim wypadku konieczne jest zastosowanie zimna i unieruchomienie uszkodzonego stawu, a następnie udanie się do lekarza ortopedy, gdzie wykonają prześwietlenie  rtg. stawu skokowego. Często to nie wystarcza i konieczny może być szereg dodatkowych badań, takich jak badanie ultrasonograficzne stawu, rezonans magnetyczny (w skrócie RM lub MRI) w celu oceny stanu struktur tkanek miękkich (więzadeł, ścięgien) uszkodzonego stawu skokowego.

 

Stawy zdrowe, jak dbać?

 

Zdrowy staw nie reaguje bólem podczas zginania, obracania, podnoszenia ciężarów, chodzenia i biegania. Związane z wiekiem zmiany w ciele nie pozostają niezauważone. Płyn stawowy jest wytwarzany wolniej, a chrząstka nie jest w stanie wytrzymać zużycia. Uszkodzona chrząstka i kości ograniczają swobodę ruchów. Zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów stają się nieuniknione.

 

Co możesz zrobić dla stawów zanim zaczną na dobre boleć?

 

1.   Zrzuć zbędne kilogramy

Nadwaga to kolejny wróg zdrowych stawów. Szczególnie dotknięte są kończyny dolne. Biodra i kolana odczuwają stały nacisk, a to powodować może ból. Utrzymanie wagi oznacza utrzymanie zdrowych stawów. Dieta to świetny sposób na utratę wagi i zmniejszenie obciążenia stawów, minimalizujesz w ten sposób ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów.

 

2.   Ćwicz, aby wzmocnić stawy.

Zapalenie stawów i gonartroza kolan (zwyrodnienie stawu kolanowego) zagrażają osobom prowadzącym siedzący tryb życia zwłaszcza w biurach. Brak niezbędnego obciążenia powoduje osłabienie mięśni. Staw np. kolanowy nie może już utrzymać ciężaru ciała, dlatego jest podatny na choroby. Aktywność sportowa ma korzystny wpływ na cały organizm, ponieważ silne mięśnie mogą zapewnić stabilne połączenie kości, a także są ochroną dla stawów. Mięśnie biorą na siebie część obciążenia każdego dnia, zmniejszając nacisk na każdy staw.

 

3.   Nie zapominaj o witaminach.

Utrzymuj równowagę witaminową. Aby pomóc kościom i chrząstkom zachować siłę, musisz jeść prawidłowo, nasycać kości i otaczające tkanki mikroelementami i witaminami. W tym celu bardzo dobre są poniższe preparaty, które zwiększa wytrzymałość twoich kości:

 

Chondroityna (tu czytaj więcej o witaminach na stawy)

przyczynia się do odbudowy torebki stawowej i chrzęstnych powierzchni stawów,

pełni funkcję smarowania powierzchni stawowych,

normalizuje produkcję płynu stawowego,

poprawia ruchomość stawów,

uczestniczy w budowie podstawowej substancji tkanki kostnej i chrzęstnej,

ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe.

 

Glukozamina na stawy- normalizuje odkładanie się wapnia w tkance kostnej,

przyczynia się do przywrócenia funkcji stawów i zaniku bólu.

Preparaty z chondroityną i glukozaminą przyczyniają się do odbudowy stawów i przedłużają ich zdrowie na długie lata. Warto rozpocząć lek już teraz, aby zapomnieć o bólu.

 

Co zrobić, jeśli nic nie pomoże?

 

W sytuacji, gdy wszystkie naturalne sposoby okażą, się niewystarczające zostaje wymiana stawu biodrowego, kolanowego lub innego.  Jednak jest to operacja dla osób z poważnym uszkodzeniem stawu biodrowego, kolanowego. Najczęstszą przyczyną nieodwracalnych  uszkodzeń jest choroba zwyrodnieniowa stawów i  jej zaawansowane stadium. Choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje ból, obrzęk i ograniczenie ruchu w stawach. Może przeszkadzać w codziennych czynnościach. Jeśli inne metody leczenia, takie jak fizjoterapia, leki przeciwbólowe i ćwiczenia nie pomogły, operacja wymiany stawu biodrowego czy innego może być dla Ciebie jedynym rozwiązaniem, aby wrócić do sprawności. Podczas operacji wymiany stawu biodrowego chirurg usuwa uszkodzoną chrząstkę i kość ze stawu biodrowego i zastępuje je nowymi, tzw. implantami. Operacja na stawy jest bardzo poważnym zabiegiem. Wymiana stawu biodrowego czy innego przyniesie ulgę, pozbędziesz się bólu, pomoże ci odzyskać ruchomość, poprawi chodzenie i wrócisz do normalnych obowiązków. Jednak zawsze najpierw należy wykorzystać inne sposoby odbudowy stawów, a operacja to zawsze jest ostatecznością.  Zapytaj lekarza (ortopedę, rehabilitanta) o zagrożeniach, jakie niesie operacja. Dobrze jest zasięgnąć opinii kilku lekarzy. Czasami diagnozy mogą być różne, a co za tym idzie sposób leczenia. Lekarz powinien, ci jasno wytłumaczyć co się wiąże ze sztucznym stawem. Jedną z poważnych zagrożeń może być niemożność przeprowadzenia dokładnej  diagnostyki, jak rezonans magnetyczny w razie innych problemów zdrowotnych.

 

Data utworzenia: 15 sierpień 2023 

J. Zielska