pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Udar mózgu- co musisz wiedzieć, aby uratować siebie i innych

 

udar mozgu opiekaserwis24 plUdary mózgu  są jedną z głównych przyczyn śmierci i poważnej, długotrwałej niepełnosprawności osób dorosłych, a teraz coraz częściej i ludzi młodych. Dobrą wiadomością jest to, że dostępne są metody leczenia, które mogą znacznie zmniejszyć ewentualne szkody udaru. Jednak aby zminimalizować szkody poudarowe to wiele, a nawet (powiem) dużo zależy od ciebie i czasu. Musisz nauczyć się  rozpoznać objawy udaru i szybko zabrać  osobę z udarem mózgu do szpitala lub wezwać karetkę.

Możesz to także być i ty, gdy „dopadnie” cię udar mózgu, a więc widzisz, ile zależy od ciebie czy to w ratowaniu innej osoby, czy samego siebie.

Jeśli rozpoznasz udar mózgu i szybko wezwiesz karetkę, lekarza to można powiedzieć, że wygrałeś.

PAMIĘTAJ:

Uzyskanie  pomocy w leczeniu, w ciągu 60 minut może zapobiec niepełnosprawności.

 

Udar mózgu- co to jest i co jest przyczyną?

Każdego roku w naszym kraju występuje tysiące udarów mózgu i cały czas statystyki rosną. Czasami nazywany „atakiem mózgu”, udar występuje, gdy przepływ krwi do mózgu zostaje przerwany. Kiedy tak się dzieje, komórki mózgowe w najbliższej okolicy zaczynają obumierać, ponieważ przestają otrzymywać tlen i składniki odżywcze, których potrzebują do funkcjonowania. Rozróżnimy dwa główne rodzaje udaru, udary niedokrwienne, które są spowodowane przez skrzep krwi, który blokuje lub zatyka naczynie krwionośne, lub tętnicę w mózgu. Drugi rodzaj udarów mózgu to udary krwotoczne, które są spowodowane pęknięciem naczynia krwionośnego w mózgu i krwawieniem do mózgu. W obu przypadkach jest to udar krwi do mózgu.

PAMIĘTAJ:

Pomocy w skutecznym leczeniu to tylko 60 minut, które może zapobiec niepełnosprawności lub śmierci.

 

Jakie rodzaje niepełnosprawności po udarze mózgu?  

Chociaż udar jest chorobą mózgu, może wpływać na cały organizm. Skutki udaru wahają się od łagodnych do ciężkich i mogą obejmować paraliż, problemy z myśleniem, problemy z mówieniem i problemy emocjonalne. Pacjenci mogą również odczuwać ból lub drętwienie. Jednym z łagodniejszych udarów niedokrwiennych (miała moja mama) jest blokada jakiegoś naczynka odpowiedzialnego za mowę. Chory nie odczuwa, dolegliwości wykonuje wszystkie swoje obowiązki dnia codziennego nawet przez parę dni (3 dni), tylko nic nie mówi. Rodzina może postrzegać taką osobę, że się obraziła. Starsze osoby (zresztą) mają takie humory, ale nie wolno nam tego akceptować tylko naszym obowiązkiem jest zainteresowanie się, dlaczego osoba starsza (mama, tata, ciocia, dziadkowie) nie rozmawiają z nami. Może to być właśnie udar mózgu. Przeczytaj , jak wrócić do zdrowia po udarze.

PAMIĘTAJ:

60 minut może uratować ciebie i twoich bliskich.

 

Udar mózgu, jak rozpoznać objawy?  

Ponieważ udar uszkadza mózg, ofiary mogą nie zdawać sobie sprawy, że go mają, a osoby bliskie (rodzina) mogą pomyśleć, że wyglądają na nieświadome lub zdezorientowane. Dlatego ofiary udaru mózgu mają największe szanse, jeśli ktoś z ich otoczenia rozpozna objawy i szybko zareaguje, wzywając pomoc lekarską (pogotowie ratunkowe telefon nr: 999).

 

Zapoznaj się z poniższymi objawami, które mogą ci pomóc w uratowaniu komuś życia i zdrowia, a także tobie.

Objawy są różne, ponieważ występują bardzo szybko:

 

Nagłe DRĘTWIENIE lub osłabienie twarzy, ręki lub nogi, szczególnie po jednej stronie ciała

 

Nagła KONFUZJA, problemy z mówieniem lub problemy ze zrozumieniem mowy

 

Nagłe PROBLEMY Z WIDZENIEM w jednym lub obu oczach

 

Nagłe PROBLEMY Z CHODZENIEM, zawroty głowy lub utrata równowagi, lub koordynacji RUCHOWEJ

 

Nagły POWAŻNY, SILNY BÓL GŁOWY bez znanej przyczyny

 

Co powinieneś zrobić, gdy widzisz powyższe objawy?

Jeśli podejrzewasz, że ktoś ma udar — jeśli nagle traci zdolność mówienia, porusza ręką lub nogą po jednej stronie albo doświadcza porażenia (wykrzywienia) twarzy po jednej stronie — natychmiast zadzwoń pod numer 999 lub 112.

PAMIĘTAJ:

1 godzina decyduje o skutecznym leczeniu. Naucz się rozpoznawać udar mózgu.

 

Udar mózgu-  szybko działaj

Udar jest nagłym przypadkiem medycznym. Liczy się każda minuta, ponieważ im dłużej dopływ krwi do mózgu jest odcięty, tym większe szkody dla chorego. Natychmiastowe leczenie może uratować życie bliskiej osobie lub  tobie i zwiększyć  szanse na pomyślne wyzdrowienie bez uszczerbku na zdrowiu. Szybka pomoc lekarska zminimalizuje także powstanie niepełnosprawności. Udary niedokrwienne, najczęstszy typ, który można leczyć lekami, które rozpuszczają skrzepy krwi utrudniające przepływ krwi do mózgu.

 

Czasz rozpoczęcia skutecznego leczenia to tylko trzy godziny, ale chory lub ty  musisz dotrzeć do szpitala w ciągu 60 minut (1 godzina), aby zostać  zdiagnozowanym i otrzymać odpowiednie leczenie.

 

Udar mózgu-  dlaczego powstaje?

Najlepszym sposobem, aby nie wystąpił, w ogóle udar jest profilaktyka i wcześniejsze dbanie o higieniczny tryb życia i odżywiania. Zwróć uwagę na kilka czynników, które zwiększają  ryzyko udaru mózgu:

Brak ruchu (siedzący tryb życia całe lata)

Nadwaga

Nieodpowiednie żywienie

Wysokie ciśnienie krwi

Choroba serca

Cukrzyca

Palenie papierosów. Jeśli palisz – rzuć.

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, cukrzycę, kontroluj je. Jeśli masz nadwagę, rozpocznij zdrowe odżywianie i regularnie ćwicz, czyli zażywaj ruchu jak najwięcej.

Dowiedz się więcej o świadczeniach refundowanych przez NFZ