pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Złamanie kręgosłupa, jak wyleczyć?

 

zlamanie kregoslupa jak wyleczycDlaczego złamanie kręgosłupa jest niebezpieczne?

Złamany kręgosłupa różni się od złamań ramion lub nóg. Złamanie lub zwichnięcie kręgu może spowodować ucisk fragmentów kości na korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy. Kręgosłup podtrzymuje ciało, służy jako osłona dla rdzenia kręgowego, a korzenie nerwów rdzeniowych wychodzą z otworów między kręgami, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów.

Głównym kryterium ciężkości urazu jest zachowanie lub utrata stabilności po złamaniu kręgosłupa.

Jeśli, jest złamanie stabilne to podstawowe właściwości podporowe kręgosłupa, są zachowane nie występują przemieszczenia kręgów względem siebie lub nie są one krytyczne.

Jeśli, jest złamanie niestabilne to kręgosłup, traci swoją główną funkcję nośną, istnieje ryzyko ucisku lub zniszczenia istoty rdzenia kręgowego i korzeni nerwów rdzeniowych.

Jeśli kręgosłup w wyniku jakiegoś urazu doznał niewielkich uszkodzeń, złamania kości mogą wystąpić bez charakterystycznych objawów.  Jednak z czasem kość w uszkodzonym obszarze nie goi się prawidłowo, co prowadzi do niestabilności kręgów i zwężenia kręgosłupa. Mogą wystąpić także zaburzenia neurologiczne. W takim przypadku obszar urazu może wywierać pewien nacisk na zakończenia nerwowe, a wtedy rozwija się zapalenie korzeni i osteochondroza i w różnym stopniu nasilenie objawów.

Jeśli jest nieskomplikowane złamanie kręgosłupa, w takim przypadku rehabilitacja pozwala na niemal całkowite przywrócenie pacjentowi wszystkich funkcji.

Jeśli podczas świeżego złamania przy badaniu pacjenta  występują luki w funkcjach czuciowych i motorycznych, a funkcjonowanie narządów miednicy jest zakłócone, stosuje się wtedy najczęściej leczenie operacyjne. Musi być wyeliminowany wpływ odłamków na rdzeń kręgowy, a zniszczone struktury kręgosłupa łączy się. Oczywiście o wszystkim decydują lekarze na podstawie badań.

Czytaj więcej o złamaniach kręgosłupa.

 

Złamanie kręgosłupa, czy można wyleczyć się w domu?

Leczenie przy złamaniu kręgosłupa wykonuje się zachowawczo lub chirurgicznie. Wybór metody zależy od rodzaju urazu, obecności lub braku uszkodzenia rdzenia kręgowego, lub otaczających tkanek oraz nasilenia objawów w określonym czasie.

Powrót do zdrowia w warunkach domowych po złamaniu kręgosłupa wymaga właściwej samoopieki i stosowania się do zaleceń lekarskich.

 

Szczegółowe informacje dotyczące rehabilitacji mogą się różnić w zależności od ciężkości i lokalizacji złamania, istnieją pewne ogólne wytyczne dotyczące rekonwalescencji w domu, które należy przestrzegać i są to:

Stosować się bezwzględnie do zaleceń lekarza prowadzącego (ortopeda, traumatolog, przestrzegać zaleceń dotyczących leczenia bólu, leków, unieruchomienia i wszelkich innych szczegółowych zaleceń związanych ze złamaniem kręgosłupa.

Odpoczynek i unieruchomienie, a także złagodzenie stresu mają kluczowe znaczenie w gojeniu złamanego kręgosłupa.

Ortezy, może być konieczne noszenie ortezy lub użycie innych urządzeń unieruchamiających zgodnie z zaleceniami lekarza, aby podeprzeć i ustabilizować kręgosłup podczas procesu gojenia.

Leczenie bólu. Ból często pojawia się po złamaniu kręgosłupa. Twój lekarz może przepisać leki przeciwbólowe, aby pomóc złagodzić dyskomfort. Ważne jest, aby przyjmować leki zgodnie z zaleceniem i omawiać wszelkie wątpliwości, jak skutki uboczne, interakcje z innymi lekami ze swoim lekarzem.

Mobilność i ruch, ważne jest stopniowe wprowadzanie delikatnych ruchów i czynności zgodnie z zaleceniami lekarza lub fizjoterapeuty. Mogą sugerować określone ćwiczenia lub zakres ruchu, aby zapobiec sztywności, poprawić krążenie i pomóc w procesie gojenia.

Urządzenia wspomagające. W zależności od ciężkości złamania kręgosłupa i związanych z nim ograniczeń ruchowych, do utrzymania mobilności w okresie rekonwalescencji mogą być potrzebne urządzenia wspomagające, takie jak kule, chodziki lub wózki inwalidzkie. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami i stopniowo osiągać większą niezależność, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Odpowiednie odżywianie. Zbilansowana dieta zawierająca odpowiednią ilość białka, witamin i minerałów jest ważna dla wspierania procesu gojenia. Dobrze jest zasięgnąć  porady lekarza lub dietetyka, aby stosować odpowiednią dietę, która sprzyja wzmocnieniu kości.

Modyfikacje domu.  Należy zlikwidować w domu potencjalne zagrożenia lub przeszkody, które mogą spowodować ryzyko upadku. Wyeliminować ryzyka potknięcia (dywaniki, chodniki), poprawić oświetlenie, zainstalować poręcz, aby stworzyć bezpieczną przestrzeń w domu.

Wsparcie emocjonalne. Złamanie kręgosłupa może mieć konsekwencje emocjonalne i psychologiczne. Poszukaj wsparcia u rodziny, przyjaciół, którzy pomogą Ci uporać się z uczuciem frustracji, niepokoju lub smutku, które mogą pojawić się podczas powrotu do zdrowia. 

 

Złamanie kręgosłupa, a rehabilitacja

Rehabilitacja po urazie kręgosłupa jest ważnym elementem procesu powrotu do sprawności fizycznej.  Podstawowym celem rehabilitacji po urazie kręgosłupa jest maksymalizacja możliwości funkcjonalnych pacjenta, zwiększenie jego niezależności i poprawa ogólnej jakości życia.

Proces rehabilitacji rozpoczyna się od kompleksowej oceny możliwości fizycznych pacjenta i funkcji neurologicznej.

Na podstawie tej oceny opracowywany jest indywidualny plan leczenia oparty na konkretnych potrzebach i celach pacjenta. Rehabilitacja powinna przebiegać w kilku kierunkach, gdzie zaangażowani będą fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi i psycholodzy.

 

Program rehabilitacji może obejmować takie elementy, jak:

Fizjoterapia, która odgrywa kluczową rolę w przywracaniu pacjentom siły, elastyczności i mobilności. Celem tej terapii jest także poprawa siły mięśni, koordynacji ruchowej i równowagi. Fizjoterapia ma również na celu poprawę zdrowia układu krążenia i zapobieganie wtórnym powikłaniom, takim jak odleżyny i przykurcze stawów.

Rehabilitacja jest pomocna w nauczaniu  umiejętności życia codziennego i przystosowaniu się do ograniczeń funkcjonalnych spowodowanych urazem kręgosłupa.

Wsparcie psychologiczne jest bardzo ważne w procesie rehabilitacji. Pomaga pozbyć się lęku,depresji i wskazuje strategię radzenie sobie w trudnych chwilach.

Leczenie bólu. Złamanie kręgosłupa często powoduje ostry, przewlekły ból. Aby złagodzić ból i poprawić ogólny komfort, stosuje się techniki leczenia bólu ( leki, terapia ciepłem lub zimnem,  przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS) lub terapia ultradźwiękowa. Prądy diadynamiczne Bernarda (mają silne działanie przeciwbólowe). 

Ćwiczenia rehabilitacyjne. Stopniowe wprowadzanie ćwiczeń rehabilitacyjnych ma kluczowe znaczenie dla odzyskania siły, elastyczności i mobilności.

Odpowiednie odżywianie. Odpowiednie odżywianie jest ważne dla zdrowia kości i powrotu do zdrowia. Dieta bogata w wapń i witaminę D i inne potrzebne witaminy może pomóc w utrzymaniu wytrzymałości i naprawie kości.

 

Złamanie kręgosłupa, kiedy leczenie chirurgiczne?

 

Co to jest wertebroplastyka i jakie daje efekty?

Wertebroplastyka (przezskórna wertebroplastyka nakłuciowa) to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny, którego celem jest stabilizacja kręgu poprzez wstrzyknięcie cementu kostnego do trzonu kręgu lub małych kości tworzących kręgosłup.

Zabieg ten dosłownie oznacza „wzmocnienie kręgosłupa”, ponieważ odcinek kręgosłupa jest wzmacniany cementem kostnym, aby wyeliminować ucisk włókien nerwowych i konsekwencje złamania lub zmniejszyć wysokość trzonu kręgowego. Tego typu złamania powodują silny ból i prowadzą do znacznego ograniczenia ruchomości kręgosłupa, a wertebroplastyka pozwala wyeliminować uciążliwy ból.

Po stwardnieniu wstrzyknięty cement wzmacnia trzon kręgu, co pozwala  skutecznie leczyć następstwa złamań kompresyjnych kręgosłupa spowodowanych:

osteoporozą

leczenie bólu spowodowanego przerzutami nowotworowymi do kręgosłupa, czy naczyniakami krwionośnymi trzonów kręgowych,

w wyniku następstw urazów kręgosłupa ( wypadki komunikacyjne, upadki ze schodów, roweru, inne poważne urazy).

 

Złamanie kręgosłupa, a korzyści wertebroplastyki

Do zalet wertebroplastyki  przezskórnej zalicza się:

Zmniejszenie nasilenia bólu, w połączeniu z utrzymaniem aktywności ruchowej, znacząco poprawia jakość życia pacjentów po operacji

Wysoka wydajność. Dokładnie kontrolowane wstrzyknięcie cementu kostnego bezpośrednio w miejsce złamania lub trzon dotkniętego kręgu. Wzmocnienie kręgu i przywrócenie integralności uszkodzonej kości

Niska inwazyjność. Pozwala na minimalną inwazyjność zabiegu, gdyż zabiegi chirurgiczne nie wymagają dużych nacięć chirurgicznych

Znieczulenie miejscowe. Dzięki temu zabieg jest dostępny dla pacjentów w każdym wieku i z każdym stanem zdrowia, gdyż znieczulenie miejscowe nie obciąża organizmu tak bardzo, jak narkoza.

Niewiele komplikacji. Punkt ten jest konsekwencją stosowania nowoczesnych urządzeń i technik, które pozwalają uniknąć uszkodzenia struktur sąsiadujących z kręgami przez wkłutą igłę. Minimalna długość nacięcia znacznie zmniejsza ryzyko infekcji, ilość utraty krwi, a także stopień urazu mięśni i innych tkanek miękkich

Wczesna aktywizacja pacjentów . Nowoczesne metody wertebroplastyki  pozwalają pacjentom aktywnie poruszać się już w kilka godzin po zabiegu. Lek twardnieje zaledwie po kilku minutach, co oznacza, że ​​nie ma potrzeby dłuższego ograniczania ruchomości

Skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu. Po operacji pacjent musi pozostać w szpitalu tylko jeden dzień – rano przychodzi do szpitala na czczo, przechodzi operację i po kilku godzinach może wrócić do domu i normalnego trybu życia.

 

Złamanie kręgosłupa, a możliwe powikłania podczas zabiegu?

Jak w przypadku wszystkich zabiegów i tu mogą wystąpić komplikacje. Jednak w przypadku tego zabiegu ilość procentowa powikłań jest bardzo mała. Jest to zabieg określany przez lekarzy, jako bezpieczny.

Głównym powikłaniem występującym podczas zabiegu wertebroplastyki jest przedostanie się cementu kostnego do kanału kręgowego. Jeśli niewielka ilość dostanie się do kanału kręgowego i nie ma widocznych powikłań to nie jest wymagane leczenie. Jeśli objętość cementu kostnego, który dostał się do kanału kręgowego, jest wystarczająco duża, powikłanie to może prowadzić do ucisku struktur nerwowych, co powoduje ból lub osłabienie kończyn. W takim przypadku konieczne jest wykonanie drugiego zabiegu chirurgicznego, którego celem jest usunięcie nadmiaru cementu z kanału kręgowego.

Infekcyjne zakażenie rany chirurgicznej podczas tego rodzaju zabiegu jest bardzo rzadkie.

Reakcja alergiczna na podanie leków znieczulających.

Brak efektu. U większości operowanych pacjentów ból ustępuje natychmiast po wertebroplastyce lub w ciągu kilku dni. Jednak może się zdarzyć, że nie będzie oczekiwanego efektu. Wtedy należy poddać się dokładniejszemu badaniu, aby ustalić przyczynę powstałego stanu patologicznego.

 

 

 

Tekst:
Data utworzenia: 06 listopad 2023 
J. Zielska