pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Świadczenie pielęgnacyjne czy specjalny zasiłek opiekuńczy w 2024 roku - porównanie                                                                                                                                                                                                                          swiadczenie pielegnacyjne czy specjalny zasilek opiekunczy w 2023 roku

Osoby, które nia podejmują pracy lub z niej rezygnują, aby opiekować się członkiem rodziny mogą starać si e o zasiłek, świadczeny. Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2024 roku należy się osobom, które mają: obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom

 

W sytuacji:

jeżeli musisz sprawować stałą opiekę nad bliską osobą (wymagana stała lub długotrwała opieka codziennie ze wskazaniem), która to osoba ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności. 

 

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 roku - jakie warunki

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2024 - jakie warunki i zmiany

Kryterium dochodowe

Świadczenie pielęgnacyjne jest niezależne od dochodu, przyczyny, czasu powstania niepełnosprawności. Świadczenie jest przeznaczone dla osoby, która zrezygnuje z pracy.

Kryterium dochodowe- warunek przyznania:

dochód rodziny, osoby sprawującej opiekę, a także osoby wymagającej opieki nie przekracza kwotę zgodnie z przepisami (złotych na osobę). Pytaj w ZUS

Należy wykazać dochody: w okresie zasiłkowym 2021/2022 ( od 1 listopada 2021 do 31 października 2022)
- dochody za rok 2020 z uwzględnieniem zmian wysokości dochodów członków rodziny. W okresie zasiłkowym 2022/2023 (od 1 listopada 2022 do 31 października 2023) należy wykazać dochody za rok 2021 z uwzględnieniem zmian wysokości dochodów członków rodziny.

Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne w 2024

Najbliższa rodzina ojciec, matka, rodzina zastępcza spokrewniona, opiekun dziecka, inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, zarejestrowana w urzędzie pracy ( UP) jako osoba szukająca pracy lub bezrobotny (status), Zarejestrowani w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub bezrobotny (status). nie ma wpływu na uprawnienie na świadczenie pielęgnacyjne.

Osobom, innym niż spokrewnione w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
1) rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
2) nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
3) nie ma osób, o których mowa w pkt 2 i 3, lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Kto może otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy w 2024

Osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom zg. z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje,gdy:
Wymagana jest opieka stała nad osobą (z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności).
Wymagana jest adnotacja: konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji, edukacji),

Osoba starająca się o zasiłek: nie podejmie/uje żadnej pracy zarobkowej lub zrezygnuje z pracy zarobkowej.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przyznany może być na podstawie rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w 2024 roku:

2988 zł na miesiąc


Na jaki okres jest przyznawane świadczenie pielęgnacyjne?

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony


Komu nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę, opiekująca się niepełnosprawnym: ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna.

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jeżeli osoba wymagająca opieki: jest w związku małżeńskim, (wyjątek- współmałżonek posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności), gdy osoba wymagająca opieki została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, rodzinnym domu dziecka albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do wcześniejszej emerytury, dodatku do zasiłku rodzinnego, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego lub prawo do zasiłku dla opiekuna, na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką.


Jeśli masz uprawnienia do innych świadczeń - możesz dokonać wyboru:

W przypadku zbiegu poniższych uprawnień do następujących świadczeń, przysługuje jedno z tych świadczeń do wyboru Możesz wybrać jedno: świadczenie rodzicielskie, pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, zasiłek dla opiekuna.

Wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego w 2024 roku:

620,00 zł na miesiąc


Na jaki okres jest przyznawany specjalny zasiłek opiekuńczy?

Specjalny zasiłek opiekuńczy przyznaje się na okres zasiłkowy, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony.


Jakie wymagane są dokumenty:

dokument tożsamości. dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa pomiędzy osobą sprawującą opiekę a osobą wymagającą opieki (akt urodzenia, dowód osobisty, akt małżeństwa).


Dokumenty do ubezpieczenia w ZUS:

dokumenty potwierdzające dochód lub utratę dochodu, uzyskane dochody w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, uzyskane dochody po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, dokumenty potwierdzające przebieg ubezpieczenia.

Uwagi:

Zgodnie z wyrokiem TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO z dnia 21.X.2014 r. (K 38/13) Dotyczącym Ustawy o świadczeniach rodzinnych i obecną linią orzecznictwa sądów administracyjnych (SA)

[moment powstania niepełnosprawności] W związku z wyrokiem TK w orzecznictwie sądów administracyjnych ujawniły się dwa stanowiska:

Pierwsze, opiekunowie osób wymagających opieki, których niepełnosprawność powstała po upływie terminów wskazanych w przedmiotowej regulacji nie są uprawnieni do świadczenia pielęgnacyjnego (tak jak jest w przepisie);

Drugie, wyrok uchyla ograniczenia podmiotowe, tj. wiek powstania niepełnosprawności [przeważa obecnie];

Obecnie styczeń 2023 r. trwają prace legislacyjne nad zmianą przepisów dotyczących umowy dożywocia. Celem nowej regulacji ma być m.in. zwiększenie bezpieczeństwa seniorów poprzez ograniczenie do jedynie najbliższych osób kręgu tych, którzy będą mogli być stroną umowy dożywocia oraz zwiększenie kontroli sądowej w zakresie istnienia przesłanek ewentualnego ubezwłasnowolnienia.

 
Zmiany mają zapobiec wykorzystywaniu tego rodzaju umów m.in. przez fundusze hipoteczne, dla których nie rzadko umowy takie stanowią formę inwestycji (przyjmując, że  środki przekazane seniorowi będą niższe niż wartość nieruchomości).
 
 

Uwagi:

Osoby, które przed dniem lub po dniu wejścia w życie ustawy o świadczeniu wspierającym nabyły lub nabędą prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach obowiązujących do dnia  31 grudnia 2023 r.  i za okres co najmniej do dnia 31 grudnia 2023 r.  będą uprawnione do świadczenia  specjalnego zasiłku opiekuńczego, zachowają prawo do tego świadczenia na zasadzie ochrony praw nabytych na obowiązujących do 31 grudnia 2023 roku, jednak nie dłużej niż do końca okresu, na który prawo zostało przyznane.

Źródło:

www.senat.gov.pl

www.bip.brpo.gov.pl