Wyszukiwarka obiektów
A A A

Co to jest niepełnosprawnik.pl?

niepelnosprawnik plNiepełnosprawnik jest to Internetowa wyszukiwarka, stworzona z myślą o ludziach z niepełnosprawnością różnego typu. Problemy w życiu codziennym w poruszaniu się po różnych obiektach są dużym wyzwaniem, aby przełamać bariery architektoniczne w dotarciu do celu.

 

W czym jest pomocny niepełnosprawnik.pl

 

Podam przykład, aby szybko pokazać jak to działa. Mieszkasz np. w Warszawie i chcesz iść do Banku dla osób niedosłyszących. Co robisz pierwsze. Wejdź w niepelnosprawnik.pl, wybierasz miasto- Warszawa, a z lewej strony zaznacz, na jakim udogodnieniu Ci zależy. Wybierz zgodnie z Twoją dysfunkcją. Jeśli jesteś niedosłyszący, to szukaj pod tym kątem, zaznaczając ikonki taki, jak poniżej.

Obraz1 Dostępne dla osób niesłyszących i niedosłyszących
Obraz2 Osoba znająca język migowy do dyspozycji

Następnie klikasz ENTER i masz wyniki Banków w Warszawie, które będą przyjazne dla Ciebie. Placówki te mają usługę dodatkową dla niedosłyszących i tłumacza języka migowego. Dodatkowe te usługi są bezpłatne. Nie musisz już przekopywać się przez dziesiątki stron, aby wyszukać takie Banki. Niepełnosprawnik.pl w tym zakresie jest nieoceniony. Jednym kliknięciem myszki, masz!

Z innymi obiektami też tak możesz spróbować, a zaoszczędzisz sporo czasu, nerwów, a w efekcie i pieniędzy na dojazd. Wiesz z góry, dokąd masz jechać i jak będziesz obsłużony. To świetne rozwiązanie, które z pewnością polubisz.

Poniżej udogodnienia jakie oferuje np. Bank:

 

Obraz1  Dostępne dla osób poruszających się na wózkach
Obraz1  Dostępne z pomocą dla osób poruszających się na wózkach
Obraz1  Udogodnienia dla osób niewidomych
Obraz1  Udogodnienia dla osób niedowidzących
Obraz1  Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i z problemami z czytaniem
Obraz1  Możliwość wejścia z psem asystującym
Obraz1  Parking
Obraz1  Parking z wyznaczonymi miejscami dla osób z niepełnosprawnościami
Obraz1  Parking rodzinny
Obraz1  Winda dostępna dla osób na wózkach
Obraz1  Toaleta ogólnodostępna
Obraz15 Uwaga: toalety dedykowane osobom z niepełnosprawnością niedostępne dla osób poruszających się na wózkach
Obraz1  Pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem

 

Jakie inne informacje uzyskasz w niepełnosprawnik.pl

 

Z boku po prawej stronie znajdziesz dokładny adres placówki (w tym przykładzie banku).
Jakie godziny otwarcia,
Jak dojechać do tego banku, dokładnie opisana trasa,
Opis pomieszczeń jak: szerokość drzwi, wysokość biurka, piętro czy parter.
Stronę internetową banku,
Numery telefonów,

Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie ponieważ nie musisz nawet wchodzić w link tego(przykładowego Banku), a podstawowe informacje masz udostępnione.

 

Czy niepełnosprawnik.pl jest przydatny - podsumowanie

 

Wyszukiwarka ta z pewnością jest bardzo prostym narzędziem, które ułatwi Ci życie. Swoim zasięgiem obejmuje różne miasta, te największe, ale widziałam także i Sanok na Podkarpaciu. Możesz próbować wpisać każde, które Cię interesuje, a może już coś przybędzie z nowych obiektów, pozbawionych barier architektonicznych.

Wyszukasz obiekty (urzędy, muzea, restauracje, ośrodki kulturalne, zakłady usługowe etc.) przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami różnego rodzaju. Jeżeli chcesz, gdzieś wyjść to pierwsze sprawdź, z czym możesz się spotkać w zetknięciu z obsługą danego obiektu, a może okaże się, że lepiej zmienić na inny.


Dla kogo jest niepełnosprawnik.pl

 

Wyszukiwarka ta jest dla osób, które mają problemy z:

niepełnosprawnością ruchową,
poruszające się na wózkach inwalidzkich,
osób niedowidzących,
osób niewidomych,
osób niedosłyszących,
osób niesłyszących w ogóle,
osób niepełnosprawnych intelektualnie.

 

Kto jest pomysłodawcą niepełnosprawnika.pl

 

W ostatnich latach powstaje coraz więcej inicjatyw na rzecz ludzi niepełnosprawnych. Wiodącą instytucją państwową jest z pewnością PFRON, który działa na rzecz osób niepełnosprawnych od ponad 20 lat. Przez te lata powstały także liczne fundacje, stowarzyszenia, które pomagają osobom niepełnosprawnym. Jedną z wielu takich organizacji jest Fundacja TUS działająca od 1993 roku, a więc obchodzi teraz w 2023 roku 30 lat swojej pracy na rzecz osób niepełnosprawnych.

Bardzo ważną inicjatywą, którą warto i trzeba popularyzować, jest stworzenie przez tę Fundację TUS narzędzia, jakim jest ta wyżej opisana internetowa wyszukiwarka (niepełnosprawnik.pl)obiektów przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Jest to inicjatywa, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych osób i jest jedyną w Polsce. Jest niezmiernie pomocnym i prostym narzędziem, które zaoszczędzi czas i pieniądze jej użytkowników.

 

Tekst:

Data utworzenia: 16 styczeń 2023

Bernadeta Tuleja