pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Jakie są metody leczenia nietrzymania moczu?

 

leczenie nietrzymania moczu

Problem ten dotyczy coraz częściej ludzi nie tylko w okresie senioralnym, ale i młodszych.  Problem związany jest z różnymi schorzeniami, które powodują taki dyskomfort, który utrudnia normalne życie. Nietrzymanie moczu jest wynikiem przyjmowania niektórych leków, słabych mięśni miednicy, nadwagi, złego jedzenia, a także czasami w wyniku przebytej operacji.

Aby pozbyć się tej przypadłości, musimy zmienić styl życia. Czasami takie zmiany, jak utrata wagi, zmiana sposobu żywienia,  rzucenie palenia, picie wody zamiast kawy czy herbaty może pomóc w niektórych problemach z pęcherzem. Zapobieganie zaparciom i unikanie dużego wysiłku fizycznego, podnoszenie ciężkich przedmiotów może także pomóc w przypadku nietrzymania moczu. Można, też zabezpieczać się używając odpowiednich wkładek lub majtek jednorazowych, jednak nadal nie zapewni to nam pełnego poczucia komfortu. Jeśli niektóre sposoby nie pomagają i nadal utrzymuje, się popuszczanie moczu to musimy zasięgnąć porady lekarza lub fizjoterapeuty, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dowiedz się czy nietrzymanie moczu jest chorobą.

 

Leczenie nietrzymania moczu, jakie są metody leczenia?

W dzisiejszych czasach medycyna oferuje więcej metod leczenia i sposobów radzenia sobie z nietrzymaniem moczu niż kiedykolwiek wcześniej. Wybór leczenia zależy od rodzaju, zaawansowania problemu,  jaki masz, jak jest poważny i co będzie najlepszym rozwiązaniem dla ciebie. Na początek możesz sam zacząć od najprostszej, najbezpieczniejszej i najtańszej metody terapii,  jaką są ćwiczenia Kegla.

 

Co to są mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla odpowiadają za prawidłową pracę zwieracza cewki oraz prawidłowe funkcjonowanie pęcherza.

Z czasem wszystkie mięśnie tracą swoje napięcie czy to z racji wieku, chorób, urazów lub innych przyczyn. Aby pozbyć się problemu z popuszcaniem moczu to jedną z metod terapii, bezinwazyjnej dla kobiet jak i mężczyzn są ćwiczenia mięśni Kegla, które w wielu przypadka dają bardzo dobre rezultaty.

 

Co dają ćwiczenia mięśni Kegla?

Ćwiczenia mięśni Kegla to jedna z najskuteczniejszych metod w pozbyciu się problemu. Leczenie nietrzymania moczu zarówno u kobiet jak i u mężczyzn daje dobre efekty. Jest to metoda łatwa w stosowaniu, ale pod warunkiem, że będziesz systematyczny w wykonywaniu ćwiczeń. Musisz wykonywać codziennie określone ćwiczenia, a jeśli będziesz, ćwiczyć raz na jakiś czas to nie zorientujesz się, czy to pomaga, czy nie. Zobacz filmik, jak wykonywać ćwiczenia.

 

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Leczenie nietrzymania moczu poprzez ćwiczenia mięśni Kegla polega na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Ćwiczenia tak samo mogą wykonywać kobiety, jak i mężczyźni.

Ćwiczenia trzeba wykonywać 3 x dziennie około 10 minut w pozycji odpowiedniej dla ciebie:

leżącej na plecach,

leżącej na brzuchu,

siedzącej (krzesło, taboret).

Należy napinać mięśnie przytrzymując napięcie ok. 3 sekundy.

Zapoznaj się z filmikiem jak wykonywać prawidłowo ćwiczenia Kegla.

Pomocnym sposobem przy ćwiczeniach mięśni Kegla  będzie spróbowanie tzw. czasowego oddawania moczu. Ćwiczenie to także służy do kontrolowania pęcherza poprzez planowanie czasu na sikanie. Na przykład możesz ustawić plan oddawania moczu co godzinę. W miarę upływu czasu możesz powoli wydłużać czas między przerwami na toaletę. Jeśli to nie pomoże, to zwróć się do lekarza lub fizjoterapeuty.

 

Czy są jakieś tabletki na nietrzymanie moczu?

Następna metoda na leczenie nietrzymania moczu, którą możesz sam wypróbować, zanim udasz, się do lekarza lub fizjoterapeuty są leki czy inne środki medyczne, dostępne bez recepty, które możesz kupić w aptece. Są to tabletki zawierają witaminy, które są odpowiedzialne do utrzymania prawidłowej pracy mięśni (Wit. B12 + D3 + Mg i inne potrzebne składniki). Z innych , skutecznych środków medycznych to kulki gejszy, passer kostkowy, tampony podtrzymujące mięśnie miednicy. Zestawy do wzmocnienia/ ćwiczeń dna miednicy dla kobiet, które bardzo dobrze trenują mięśnie, aby zapobiegać i leczyć problemy z inkontynencją. Należy używać codziennie od kilku do nawet 50 minut na dzień w zależności od powagi problemu. Zacząć od paru minut i stopniowo wydłużać czas stosowania. Trzeba stosować regularnie jak i wszystkie inne metody, aby sprawdzić ich skuteczność. Zapytaj w aptece o te produkty. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jakie leki, będą dla Ciebie najlepsze, aby pozbyć się problemu.

 

Leki na receptę

Są także kremy ​​estrogenowe dla kobiet, które może zapisać tylko lekarz. Środek taki może pomóc złagodzić parcie lub wysiłkowe nietrzymanie moczu. Mała dawka kremu estrogenowego jest nakładana bezpośrednio na ściany pochwy i tkankę cewki moczowej. Trzeba zaznaczyć, że jest to lek hormonalny, który będzie miał także inne działanie. Zapytaj lekarza o leki na receptę, które mogą być pomocne dla ciebie.

 

Leczenie nietrzymania moczu- inne metody

 

Wstrzyknięcie hydrożelu

jest, kolejną z metod małoinwazyjnych dla kobiet w każdym wieku. Wypełnienia się odpowiednią substancją ściankę cewki moczowej. Leczenie to dotyczy w większości wysiłkowego nietrzymania moczu. Wypełniaczem jest środek Bulkamid (to biokompatybilny, jednorodny hydrożel), który odpowiednio zwiększa, wypełnia, objętość tkanki wokół pęcherza co pozwala na lepszą kontrolę trzymania moczu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, który trwa ok. 15 minut. Najczęściej występującymi powikłaniami jest ból podczas zabiegu lub po nim, niewielka ilość krwi w oddawanym moczu, a także może pojawić się infekcja dróg moczowych. Po zabiegu wraca się do codziennych czynności po ok. 1 do 2 dni. Zabiegu najczęściej nie trzeba powtarzać. Zabieg jest wykonywany pełnopłatne w prywatnych ośrodkach. Cena jest zróżnicowana. Zapytaj lekarza ginekologa i urologa o leczenie nietrzymania moczu i umów się na konsultację przed podjęciem decyzji.

 

Leczenie nietrzymania moczu, a pessaroterapia

to kolejna z nieinwazyjnych i całkowicie bezpiecznych metod, które pomogą pozbyć się popuszczania moczu u kobiet. Jest to terapia stara jak świat stosowana już w starożytności. Polecana przez Hipokratesa, ojca medycyny. Pessaroterapia polega na zastosowaniu dopochwowej, silikonowej wkładki o określonym  kształcie i wielkości, której zadaniem jest utrzymanie narządu na właściwym miejscu. Pessar cewkowy pierścieniowy jest zakładany przy nietrzymaniu moczu u kobiet. Poprawia, likwiduje otwieranie się górnej części cewki moczowej w czasie wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania, śmiechu, itp. W czasie wizyty u lekarza ginekologa dobiera się odpowiedni pessar, który utrzyma i wzmocni narządy kobiety w każdym wieku. Pessar zakłada się i wyjmuje samodzielnie w domu uprzednio po dobraniu w gabinecie lekarskim. Można nosić w ciągu całego dnia, a na noc wyjmować lub tylko czasami zakładać np. gdy będziemy wykonywać jakieś wysiłek fizyczny czy wychodzić na dłużej z domu. Koszty pessaroterapii nie są pokrywane z NFZ, jednak zakup takiego pessara nie jest wysoki.

 

Laserowe leczenie

nietrzymania moczu  to następna z możliwych terapii dostępnych w prywatnych gabinetach. Zabieg wykonywany jest z użyciem lasera CO2, jaki jest używany w ginekologii do leczenia wszystkich stadiów inkontynencji u kobiet. Najlepsze efekty laseroterapii osiąga się, gdy problem dopiero się zaczyna. Lekarze zalecają, aby laseroterapia była, skuteczniejsza dobrze jest stosować razem z terapią ultradźwiękami lub nanoultradźwiękami. Lecznicze światło lasera, stymuluje powstanie  włókien kolagenu w śluzówce, wzmacnia ją i przywraca prawidłowe napięcie. Terapia ta  jest  bezbolesna i nie wymaga znieczulenia, ani  pozostania w szpitalu. Zabieg trwa od 15 do 60 minut. Po zabiegu wraca się do codziennych obowiązków. Skuteczność zabiegu jest różna w zależności od organizmu. Jednym pacjentkom wystarczy już jeden zabieg, a inne muszą powtórzyć. O wszystkim decyduje lekarz.  Zanim zdecydujesz, się na terapię musisz udać się do lekarza ginekologa, urologa, aby  przeprowadzić badania kwalifikacyjne.

 

Biofeedback

to terapia, która także ma na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Metoda ta wykorzystuje czujniki odpowiedniej aparatury, aby uświadomić ci sygnały z twojego ciała. Może to pomóc odzyskać kontrolę nad mięśniami pęcherza moczowego i cewki moczowej. W tej metodzie uczysz się świadomego kurczenia i świadomej relaksacji mięśni dna miednicy pod okiem specjalisty wraz ze specjalistyczną aparaturą rejestrującą te ćwiczenia. W tej terapii wymagane jest także zaangażowanie samego pacjenta. Metoda ta jest zarówno dla kobiet jak i mężczyzn także po leczeniu operacyjnym prostaty lub innym. Dzięki systematycznym ćwiczeniom poprawiają się mechanizmy odpowiedzialne za trzymanie moczu u kobiet jak i u mężczyzn. Biofeedback można też wykonywać na bazie aparatu do badań urodynamicznych.

 

Leczenie nietrzymania moczu za pomocą elektrostymulatora EMS

proponuje bezinwazyjne, skuteczne leczenie nietrzymania moczu. Urządzenie to służy do leczenia inkontynencji,  metodą stymulacji nerwów. Elektrostymulator wysyła łagodne prądy elektryczne do nerwów wokół pęcherza, które pomagają kontrolować oddawanie moczu i odruchy pęcherza. Urządzenia są przeznaczone dla kobiet i dla mężczyzn w zależności od użytej sondy do samodzielnego stosowania w warunkach domowych. Nie są refundowane przez NFZ, a więc trzeba zapłacić w całości z własnej kieszeni. Jednak trzeba dobrze zapoznać się z opisem przed zakupem. Niektóre z nich mają długą listę przeciwwskazań do stosowania. Zapoznaj się przed zakupem i skonsultuj z lekarzem.

 

Kiedy operacja na nietrzymanie moczu?

Taśmy TVT, TOT

gdy wszystkie powyższe metody nie pomogą, zostaje wtedy operacyjne wprowadzenie taśmy TVT, TOT czy neuromodulacji krzyżowej. Operacja zawsze jest zabiegiem ostatecznym ze względu na inwazyjność. Zabieg operacyjny nietrzymania moczu zarówno u mężczyzn jak i u kobiet zależy od stanu zdrowia jak i stopnia problemu, o którym decyduje lekarz wraz z pacjentem. Lekarz może zaproponować prosty zabieg — wprowadzenie pod cewkę moczową specjalnej taśmy, celem wzmocnienia ujścia cewki moczowej. Operacja może czasami poprawić lub wyleczyć nietrzymanie moczu, jeśli jest ono spowodowane zmianą położenia pęcherza lub zablokowaniem z powodu powiększenia prostaty. Efekty takiej operacji widać już w ciągu paru dni. Skuteczność wynosi ponad 90%, a ryzyko jest niewielkie. Zabieg wystarcza jeden, ale można powtórzyć w późniejszym wieku jeśli jest taka potrzeba. W szpitalu pozostaje się po zabiegu ok. 2 dni jeśli wszystko jest w porządku. Czas powrotu do zdrowia wynosi maksymalnie do 6 tygodni. Nie wolno dźwigać ciężkich przedmiotów, a także ograniczać wysiłek fizyczny. Leczenie nietrzymania moczu poprzez zakładanie taśm TVT, TOT jest refundowane przez NFZ.

 

Do jakiego lekarza udać się z nietrzymaniem moczu?

Pierwsze kroki musisz skierować do lekarza swojego, rodzinnego, któremu opowiedz wszystko, z czym masz problem. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli masz nietrzymanie moczu lub jakiekolwiek objawy problemu z pęcherzem, takie jak:

Często wstajesz w nocy do ubikacji,

musisz wielokrotnie w dzień oddawać mocz,

nagle musisz oddawać mocz,

masz mętny, z krwią mocz,

masz ból podczas oddawania moczu,

oddajesz niewielkie ilości moczu po silnym parciu na pęcherz,

masz problemy z rozpoczęciem lub słabym strumieniem podczas oddawania moczu,

i inne nietypowe objawy, których wcześniej nie miałaś, nie miałeś.

Twój lekarz da ci skierowanie do urologa/ nefrologa czy ginekologa w zależności od objawów. Będziesz musiała/ał wykonać serię badań, aby lekarz mógł postawić dobrą diagnozę. Leczenie nietrzymania moczu nie może czekać, aż problem sam się rozwiąże, czas tu odgrywa dużą rolę w powodzeniu leczenia.